Żegluga

Od późnego popołudnia w niedzielę trwają poszukiwania kutra, który miał zawinąć do portu Güiria w północno-wschodniej Wenezueli. Statek wypłynął z jednego z miast w pobliskim Trynidad i Tobago. Na pokładzie znajdowała się kilkuosobowa rodzina i załoga.

O zaginięciu statku, który w piątek wypłynął z wyspiarskiego państwa Trynidad i Tobago i miał przybyć do Wenezueli w sobotę po pokonaniu stukilometrowego dystansu, powiadomili straż przybrzeżną krewni wenezuelskiej rodziny, która wcześniej nielegalnie przekroczyła granicę, by potajemnie zaopatrzyć się w produkty żywnościowe przed Świętami w dobrze prosperującym Trynidad i Tobago.

Wielu mieszkańców Wenezueli - znajdującej się na skraju zapaści gospodarczej i cierpiącej na niedobory podstawowych produktów ucieka z kraju rządzonego przez prezydenta Nicolasa Maduro i jego Zjednoczoną Socjalistyczną Partię Wenezueli (PSUV) do pobliskiego Trynidad i Tobago.

W regionie pływa cały szereg prywatnych kutrów przewożących uciekinierów (w jedną stronę) i Wenezuelczyków udających się na zakupy (tam i z powrotem) w portach Trynidad i Tobago.

Poszukiwana rodzina miała zamiar nabyć żywność i zabawki dla dzieci pod choinkę, a potem powrócić do kraju - pisze AFP powołując się na świadków.

Od 2018 r. w wyniku wypadków morskich zginęło ponad 100 osób na tym obszarze. W grudniu 2020 r. doszło do zatonięcia kutra z 30 osobami na pokładzie podczas jego rejsu powrotnego z Trynidad i Tobago do portu Güiria. "Kutry i łodzie często są załadowane ponad miarę, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia" - pisze AFP.

Spośród 5 mln Wenezuelczyków, którzy opuścili Wenezuelę w okresie od 2015 r. do 2021 r., w Trynidad i Tobago osiadło 25 tys. osob. 16 tys. spośród nich zalegalizowało swój pobyt w tym 1,3-milionowym Trynidad i Tobago.

Fot.: NASA / domena publiczna 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter