Żegluga

Już w najbliższy czwartek siedziba Urzędu Morskiego w Gdyni, Kapitanat Portu Gdynia, Kapitanat Portu Północnego w Gdańsku, a także wybrane obiekty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zostaną podświetlone na niebiesko.

Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) ogłosił nową inicjatywę, mającą na celu promowanie tematu World Maritime Day (Światowego Dnia Morza), począwszy od tegorocznego, jakim jest "Marynarze: w centrum żeglugi".

IMO zamierza oświetlić kolorem niebieskim swoją londyńską siedzibę, w szczególności wkomponowany w bryłę budynku Pomnik Marynarza. Będzie to miało miejsce 30 września br. i kontynuowane w każdy kolejny Światowy Dzień Morza.

IMO zaprosiła państwa członkowskie, organizacje międzyrządowe i organizacje pozarządowe o statusie doradczym do przyłączenia się do tej corocznej inicjatywy poprzez oświetlenie swoich najbardziej charakterystycznych budynków, mostów, portów morskich, statków, pomników, muzeów i innych obiektów, podkreślających związki z morzem.

Tego dnia niebieska iluminacja zabłyśnie na murach siedziby Urzędu Morskiego w Gdyni - perły gdyńskiego modernizmu przy ul. Chrzanowskiego 10 (w godz. 19:00 - 24:00). W akcję włączyły się również trójmiejskie porty oraz Uniwersytet Morski w Gdyni. Port Gdynia oświetli całościowo budynek Kapitanatu, znajdujący się w sercu portu. Umożliwi to podziwianie iluminacji nie tylko od strony lądu, ale i od strony wody, dla statków wpływających głównym wejściem do gdyńskiego portu (19:00 - 6:00). Port Gdańsk natomiast oświetli budynek Kapitanatu Portu Północnego (19:00 - 5:00) - na jego wieży pojawi się również laserowy napis "World Maritime Day". Uniwersytet Morski w Gdyni oświetli na niebiesko w godz. 19:00 - 22:00 budynek główny UMG przy ul. Morskiej oraz żaglowiec Dar Młodzieży, zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Inicjatywa jest symbolicznym wysiłkiem na rzecz zjednoczenia społeczności morskiej w celu podniesienia świadomości o zasadniczym wkładzie żeglugi w światową gospodarkę.

W 2021 roku Międzynarodowa Organizacja Morska w dalszym ciągu zachęca rządy państw do wspierania marynarzy podczas pandemii. Istotne aktualnie jest skupienie wysiłków na minimalizowaniu obostrzeń na granicach dla kluczowych pracowników transportu. Organizacja zwraca również uwagę na przedłużające się kontrakty, powodujące brak możliwości repatriacji, a także związaną z tym izolację oraz możliwą depresję oraz inne problemy psychiczne marynarzy.

W ramach tegorocznej kampanii z okazji Światowego Dnia Morza, na forach międzynarodowych omawiane są kwestie, które nadal będą istotne dla marynarzy po ustaniu pandemii, takie jak sprawiedliwe traktowanie marynarzy, uczciwe warunki pracy (zgodnie z Konwencją o pracy na morzu Międzynarodowej Organizacji Pracy), szkolenia, kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa.

Urząd Morski w Gdyni, w celu zapewnienia widoczności tego projektu, zachęca do udziału w akcji i publikacji zdjęć w mediach społecznościowych wraz z hashtagiem #WorldMaritimeDay.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter