Żegluga

Dzień Marynarza, obchodzony co roku 25 czerwca, zwracać ma uwagę świata na wkład, jaki marynarze wnoszą do światowego handlu i codziennego życia ludzi na całym globie. W miarę jak świat powoli przechodzi przez pandemię, ważniejsze niż kiedykolwiek jest nie tylko docenienie wysiłków, jakie marynarze włożyli w utrzymanie otwartego łańcucha dostaw pomimo niezwykle trudnych warunków, ale także zapewnienie, że budowana przyszłość jest dla nich godziwa i sprawiedliwa. Dlatego też kampania IMO na rzecz Dnia Marynarza 2021 wybrała temat "godziwa przyszłość dla marynarzy".

Drugi rok z rzędu obchodzimy ten dzień w sytuacji, w której setki tysięcy marynarzy nadal borykają się z ograniczeniami wynikającymi z pandemii COVID-19. Dostęp do repatriacji (powrotów do domu), zejścia na ląd w portach i pomocy medycznej nadal stanowi wyzwanie. Chociaż nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby marynarzy uwikłanych w kryzys związany ze zmianą załogi, ich liczba nadal pozostaje niedopuszczalnie wysoka.

Jako kluczowi pracownicy, marynarze powinni być uprawnieni do priorytetowych szczepień i mieć możliwość podróżowania bez ograniczeń. IMO nadal nalega, aby więcej państw członkowskich IMO przyznało formalnie marynarzom należny im status i uznało ich jako pracowników kluczowych. Obecnie tylko 60 państw członkowskich IMO określa marynarzy jako kluczowych pracowników. IMO będzie nadal współpracować z siostrzanymi agencjami ONZ, szeroko rozumianą branżą morską i państwami członkowskimi w celu wspierania marynarzy.

W swoim przesłaniu z okazji Dnia Marynarza, Sekretarz Generalny IMO Kitack Lim powiedział między innymi:

"Nasza kampania z okazji Dnia Marynarza w 2021 r. opiera się na postępach we wspieraniu marynarzy w wyzwaniach związanych z pandemią. Ma ona na celu zwrócenie globalnej uwagi na wszystkie obszary, w których sprawiedliwość wobec marynarzy izapewnienie im godziwych warunków są ważne. Obejmuje to bezpieczne, zabezpieczone środowisko na statkach, rozsądne warunki pracy, sprawiedliwe traktowanie w każdej sytuacji, a także poszanowanie praw wszystkich - niezależnie od rasy, płci i religii.
Jestem szczególnie zadowolony, że IMO będzie wzmacniać głosy samych marynarzy, gdy będą oni dyskutować o tym, jak wyglądałaby dla nich sprawiedliwsza i bardziej godziwa przyszłość pod hashtagiem #FairFuture4Seafarers. Marynarze, słuchamy - i upewnimy się, że zostaniecie wysłuchani"  powiedział Lim.

IMO wykorzystała tegoroczny temat przewodni Dnia Marynarza na różnych platformach mediów społecznościowych IMO, aby zapytać marynarzy, co ta sprawiedliwa czy też godziwa przyszłość dla nich oznacza. W ciągu ostatnich 10 tygodni IMO publikowała cotygodniową ankietę i filmy wideo marynarzy na istotne tematy, począwszy od szkoleń i autonomicznej żeglugi po wpływ pandemii, walkę ze zmianami klimatycznymi i różnorodność na morzu.
IMO otrzymało ponad 16 000 odpowiedzi na 10 pytań od marynarzy za pośrednictwem kanałów organizacji na Facebooku, LinkedIn, Twitterze i Instagramie. Ankiety i odpowiedzi dotarły do setek tysięcy osób.

Zbiorczą listę wszystkich pytań ankietowych i odpowiedzi na nie - wraz z filmami wideo o marynarzach - można znaleźć na stronie IMO - Dzień Marynarza 2021.

Najbardziej popularne pytanie, na które oddano 3000 głosów, brzmiało: "Kto powinien być odpowiedzialny za sprawiedliwą / godną przyszłość dla marynarzy?". Większość 54 % respondentów odpowiedziała, że musi to być wspólna odpowiedzialność IMO/ILO i rządów, firm żeglugowych oraz marynarzy.

IMO opublikowała także specjalny "wideo-wiersz" na Dzień Marynarza 2021 autorstwa Chada Christophera Jordana, który jest poświęcony marynarzom i ich ciężkiej pracy, która często pozostaje niezauważona.

Sekretarz Generalny Lim zachęcił wszystkich interesariuszy sektora morskiego do kontynuowania rozmowy w mediach społecznościowych i poza nimi, zwracając szczególną uwagę na głosy samych marynarzy.

rel (IMO

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter