Żegluga

W czwartek 27 bm. na nowym, przekazanym przez stocznię niespełna trzy miesiące temu kontenerowcu X-Press Pearl wybuchł pożar. Ze statku, znajdującego się w pobliżu portu w Kolombo przeprowadzono ewakuację. Uratowano marynarza, dwóch innych odniosło obrażenia.

Jak poinformował armator jednostki X-Press Feeders z siedzibą w Singapurze, uratowany marynarz został przeniesiony do specjalnej placówki w szpitalu wojskowym. Miał pozytywny wynik testu na Covid-19. Firma ujawniła też, że dwóch innych marynarzy odniosło obrażenia nóg w czasie ewakuacji ze statku. Przebywają w szpitalu, ale ich stan określa się jako stabilny. Na pozostałych załogantów nałożono obowiązek kwarantanny.

Próby ugaszenia pożaru na pokładzie X-Press Pearl trwały jeszcze wczoraj. Siły powietrzne Sri Lanki opublikowały na Twitterze krótkie video informując przy tym, że płomienie zdają się trochę ustępować.

Zbudowany niemal trzy miesiące temu statek X-Press Pearl zapalił się w ubiegłym tygodniu stojąc na kotwicowisku w Kolombo. We wtorek, 25 maja nastąpiła eksplozja, która spowodowała, że pożar wymknął się spod kontroli, a załogę zmusiła do ewakuacji.

Walkę z pożarem kontynuują trzy statki pożarnicze, helikoptery oraz jednostki marynarki wojennej Sri Lanki i indyjskiej straży przybrzeżnej.

Ze statku spadło co najmniej 20 kontenerów, niektóre z nich znalazły się u brzegu okolicznych miejscowości Kolombo. Urząd Ochrony Środowiska Morskiego Sri Lanki ostrzegł lokalnych mieszkańców, że niektóre mogą zawierać niebezpieczne ładunki. Wiadomo, że wśród 1486 kontenerów na pokładzie statku znajduje się 25 ton kwasu azotowego.

AL, z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter