Żegluga

Po rozbiciu ostatnio zatoru na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, lodołamacze dotrą w środę do Płocka. Część jednostek będzie starała się następnie przebić w górę rzeki, w kierunku Kępy Polskiej, gdzie sytuacja jest obecnie najtrudniejsza – powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

W okolicach Płocka nadal mamy zwały lodu. Tak naprawdę jest to krajobraz iście księżycowy. Natomiast rzeczywiście udało nam się pokruszyć te największe zatory - powiedział szef Wód Polskich w środowej audycji Sygnały Dnia w Programie 1 Polskiego Radia.

Daca wyjaśnił, że w trakcie dotychczasowej akcji lodołamania na Zbiorniku Włocławskim lodołamaczom udało się wybić w pokrywie lodowej rynnę o szerokości ok. 400 metrów. "Zdążamy z powodzeniem do Płocka. Dzisiaj na pewno tam będziemy. To największe zagrożenie w chwili obecnej już minęło, jeżeli chodzi o zalew włocławski" - zaznaczył Daca.

Zastrzegł, iż w związku z aktualną sytuacją pogodową oraz prowadzoną w środkowym biegu Wisły akcja kruszenia lodu, na tym odcinku rzeki może jeszcze dochodzić do wahań wody na wodowskazach.

Lodu jest jeszcze bardzo dużo, my go spławiamy, on w niektórych miejscach na jakichś zakrętach, jakichś mniejszych głębokościach potrafi się jeszcze przytkać, woda będzie więc trochę skakać - wyjaśnił prezes Wód Polskich.

Dla mieszkańców Płocka informacja: proszę się nie denerwować, w tej chwili wszystko jest pod kontrolą, już państwo widzicie nasze lodołamacze na horyzoncie, za chwilę będą w Płocku - dodał.

Daca zapowiedział, że po dotarciu lodołamaczy do Płocka, akcja kruszenia lodu w środkowym biegu Wisły będzie kontynuowana.

My jeszcze akcji lodołamania nie skończyliśmy. Będziemy się starać się podejść tymi mniejszymi lodołamaczami aż do Kępy Polskiej, skruszyć ten czop lodowy, który jest od Płocka, Kępy Polskiej do Wyszogrodu. Będziemy jeszcze w tym obszarze działali - dodał wiceprezes Wód Polskich. Przyznał, iż obecnie najtrudniejsza sytuacja obserwowana jest właśnie w rejonie Kępy Polskiej.

-7 Zator
Dobrze ze mamy w polsce tylko dwie rzeki w zlewni baltyku!!
24 luty 2021 : 14:21 CHOPEK ROZTROPEK | Zgłoś
+2 mózgowy?
Cytuję CHOPEK ROZTROPEK:
Dobrze ze mamy w polsce tylko dwie rzeki w zlewni baltyku!!

Powiedzieć, że to bardzo głupia wypowiedź, to tak, jakby niczego nie powiedzieć :-(
25 luty 2021 : 12:06 Opinia | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter