Żegluga

A.P. Moller - Maersk przyspiesza dekarbonizację, zapowiadając wprowadzanie do eksploatacji w 2023 r. kontenerowca dowozowego napędzanego metanolem, pilotując skalowalny produkt neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla dla klientów i oferując dostawcom paliw zachętę do zwiększenia produkcji paliw przyszłości - czytamy w komunikacie firmy.

Dzięki postępowi technicznemu i rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na zrównoważone łańcuchy dostaw, A.P. Moller - Maersk przyspiesza wysiłki zmierzające do dekarbonizacji działalności żeglugowej, wprowadzając do eksploatacji pierwszy na świecie statek liniowy neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla w 2023 r. - jak twierdzi duński armator - siedem lat przed pierwotnym celem wyznaczonym na 2030 r.

Wszystkie przyszłe nowe statki należące do Maersk mają mieć zainstalowaną technologię dual fuel (dwupaliwową), umożliwiającą eksploatację siłowni neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, albo na standardowym oleju napędowym o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO).

"Ambicją A.P. Moller - Maersk jest przewodzenie w dekarbonizacji globalnej logistyki. Nasi klienci oczekują, że pomożemy im zdekarbonizować ich globalne łańcuchy dostaw, a my podejmujemy wyzwanie, pracując nad rozwiązaniem praktycznych, technicznych i dotyczących bezpieczeństwa wyzwań nieodłącznie związanych z neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla paliwami, których będziemy potrzebować w przyszłości.
Nasza ambicja posiadania floty neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku była czymś w rodzaju porywania się z motyką na słońce, kiedy ogłosiliśmy ją w 2018 roku. Dziś postrzegamy ją jako ambitny, ale osiągalny cel do zrealizowania" - mówi Søren Skou, CEO, A.P. Moller - Maersk.

Maresk zobowiązał się do:

  • wprowadzenia do eksploatacji w 2023 roku pierwszego na świecie liniowca neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla w eksploatacji
  • 60 % względnej redukcji emisji CO₂ z działalności żeglugowej do 2030 r.
  • osiągnięcia zerowej emisji CO₂ netto w 2050 r.

Około połowa z 200 największych klientów Maersk'a wyznaczyła lub jest w trakcie wyznaczania ambitnych opartych na nauce celów dotyczących zerowej emisji dwutlenku węgla dla swoich łańcuchów dostaw, a liczba ta stale rośnie.

Kontenerowiec dowozowy Maersk'a z napędem na metanol będzie miał ładowność około 2000 TEU i zostanie wykorzystany w jednej z sieci wewnątrzregionalnych. Statek będzie mógł być zasilany standardowym paliwem VLSFO, ale planuje się, że od pierwszego dnia eksploatacji będzie zasilany neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla e-metanolem lub zrównoważonym bio-metanolem.

Dużym wyzwaniem będzie zapewnienie odpowiednich dostaw metanolu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla w ramach przyjętego przez Maersk harmonogramu wprowadzania tej technologii na rynek. W firmie tej panuje przekonanie, że jej sukces zależy od przyjęcia przez klientów tego przełomowego produktu oraz od zacieśnienia współpracy z producentami paliw, partnerami technologicznymi i deweloperami w celu odpowiednio szybkiego zwiększenia produkcji.

Zarówno kontenerowy feeder zasilany metanolem, jak i decyzja o zainstalowaniu silników dwupaliwowych w przyszłych nowych statkach są częścią trwającej wymiany floty Maersk. Implikacje związane z nakładami inwestycyjnymi będą możliwe do opanowania, będą ciężarem do uniesienia i zostały uwzględnione w bieżących prognozach - twierdzi Maersk.

Neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłość żeglugi wymaga innowacji, badań i testów oraz współpracy wielu partnerów z branży. Maersk nadal bada kilka ścieżek możliwego wykorzystania paliw neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i spodziewa się, że w przyszłości wiele rozwiązań paliwowych będzie funkcjonować równolegle. Metanol (e-metanol czyli metanol syntetyczny* i bio-metanol), mieszanki alkoholowo-ligninowe i amoniak pozostają głównymi kandydatami na paliwo w przyszłości.

Kluczowym partnerem we współpracy jest Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping, niezależne centrum badawczo-rozwojowe typu non-profit, które współpracuje z różnymi sektorami, organizacjami, obszarami badawczymi i organami regulacyjnymi w celu przyspieszenia rozwoju i wdrażania nowych systemów i technologii energetycznych.

Przypomnimy, że pierwszym statkiem pełnomorskim na świecie napędzanym nowoczesnym, ekologicznym paliwem - metanolem jest Stena Germanica, duży prom typu ro-pax obsługujący linię Göteborg - Kilonia. Przebudowa siłowni jednostki, mająca na celu do przystosowania jej zasilania metanolem, przebiegała w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA w pierwszym kwartale 2015 roku.

rel (Maersk); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Geir Vinnes / shipspotting.com

Na zdjęciu - przykładowy statek o ładowności ok. 2000 TEU, którego operatorem (czarterującym) jest od połowy zeszłego roku Maersk - Lobivia (nr IMO 9228564, zbudowany w 2001 r. w Stoczni Stocznia SA, stoczniowy nr budowy 8229/3; długość całkowita 188,10 m, szerokość 30,00 m, zanurzenie 11,60 m; GT 23 652, wyporność 41 412 t, nośność 30 375 t, ładowność - 2078 TEU).

_____________
* Składnikami wyjściowymi procesu prowadzącego do otrztmania e-metanolu są woda, dwutlenek węgla i energia; przez proces elektrolizy tworzy się z wody wodór i tlen; dzięki CO2 ("wyłapywanego" przez specjalne filtry) i katalizatorom, z połączenia z wodorem (w dużym uproszczeniu i skrócie) tworzy się e-metanol

+3 taki pijar , kiedy z reaktorem statek
Lepiej te duże smoki 400 m zrobić z reaktorem atomowym , do dopiero będą oszczednosci
22 luty 2021 : 15:52 romek | Zgłoś
+1 Ale o co chodzi? Ze metanol jest czysty?
A niby jak? Rozumiem, ze chca go spalic, wiec bedzie CO2. Takie paliwo zreszta jest znane od bardzo bardzo dawna a w Brazylii jest totalnie rozpowszechnione, link ponizej. Dunczycy odkrywaja kolo na nowo. Kto ma model samolotu to wie czym sie go napedza.

gramwzielone.pl/biopaliwowe-imperium
22 luty 2021 : 17:36 Dziaders | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter