Żegluga

Branża cruisingowa w części operującej na Alasce, wschodnim wybrzeżu Kanady i w Arktyce otrzymała kolejny cios, tym razem przekreślający szansę na biznes w sezonie 2021. Rząd kanadyjski przedłużył zakaz rejsów wycieczkowych do lutego 2022 r.

Oznacza to, że sezon 2021 na Alasce nie dojdzie do skutku. Dotknięte tym będą głównie amerykańscy operatorzy, w tym większość marek Carnival Corp, Royal Caribbean Group i Norwegian Cruise Line Holdings, a także mniejsze "niezależne" firmy, takie jak Disney Cruise Line, Viking Ocean Cruises, Victory Cruise Lines i Ponant, które stawiały na sezon na Alasce.

Większość statków wycieczkowych, które planowano reaktywować w tym roku, miała zawijać do portów na Alasce między majem a październikiem. Od 2020 roku trwały intensywne działania marketingowe, mające skłonić klientów do wyłożenia pieniędzy i zarezerwowania rejsu.

Kanadyjskie porty odgrywają ważną rolę w trasach rejsów wycieczkowych na Alaskę ze względu na amerykańskie ograniczenia kabotażowe dla statków wycieczkowych obcych bander.
Większość statków wycieczkowych pływających na Alaskę zaokrętowuje się i wysadza pasażerów w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej, w zachodniej Kanadzie, aby spełnić wymogi kabotażu.

Inne statki, które dokonują wymiany pasażerów w portach USA, takich jak Seattle, muszą zawinąć do co najmniej jednego portu kanadyjskiego podczas rejsu, by został on uznany za międzynarodowy. Tylko odstępstwo od prawa kabotażowego pozwoliłoby na kontynuowanie rejsów na Alaskę, co źródła branżowe określiły jako "bardzo mało prawdopodobne".

Przedłużenie zakazu, ogłoszone w ostatni czwartek, ogranicza amerykańską flotę wycieczkową do Karaibów i Meksyku, czyli destynacji, które w gorących miesiącach letnich mają ograniczoną atrakcyjność dla klientów. Europa nie wchodzi w grę, ponieważ większość krajów europejskich nadal nie zezwala na wjazd obywatelom USA.

Przedłużenie zakazu rejsów statków wycieczkowych w Kanadzie ogłosił minister transportu Omar Alghabra. 

"Statki wycieczkowe na wodach kanadyjskich stanowią zagrożenie dla naszych systemów opieki zdrowotnej. Rząd Kanady będzie kontynuował ocenę sytuacji i wprowadzi zmiany, jeśli będzie to konieczne, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Kanadyjczyków" - powiedział.

Zastrzeżono jednak, że może on znieść zakaz rejsów statkami wycieczkowymi, jeśli sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie. Rozczarowanie związane z anulowaniem zarezerwowanych już i wykupionych rejsów na Alsakę w sezonie 2021, może wpłynąć na przyszłe rezerwacje.

PBS, z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter