Żegluga

Do akcji wyruszyło sześć lodołamaczy, postawionych wcześniej w stan gotowości. Jednostki kierują się z Włocławka w górę rzeki. Wisła w rejonie Kępy Polskiej o 11 centymetrów przekroczyła w środę stan alarmowy.

Jak informują Wody Polskie, ruszyło lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Lodołamacze pozostające w pogotowiu w porcie we Włocławku rozpoczęły pracę na Wiśle. Do akcji wyruszyło 6 jednostek, w razie konieczności kolejne dwie pozostają w gotowości.

Lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień - czytamy w komunikacie WP.

W środę rano poziom Wisły w Kępie Polskiej, położonej między Wyszogrodem a Płockiem, osiągnął 511 cm, czyli 11 ponad stan alarmu.

Służby powiatu płockiego otrzymały w środę rano informację o wysłaniu do akcji na Wiśle lodołamaczy, które ruszyły w górę rzeki spod tamy we Włocławku, gdzie dzień wcześniej jednostki postawione zostały w stan pełnej gotowości.

Lodołamacze, które wypłynęły z Włocławka, kierując się w górę rzeki przez Zbiornik Włocławski, powinny dotrzeć do Płocka w środę ok. godz. 15. - Wtedy zapadnie decyzja, na podstawie prognoz i obserwacji aktualnej sytuacji na rzece, czy lodołamacze będą płynąć dalej w kierunku Kępy Polskiej, czy pozostaną na noc w Płocku - mówi Piotr Jakubowski, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.

Kępa Polska położona jest w środkowym biegu Wisły, między Wyszogrodem a Płockiem, gdzie nieco dalej w dół rzeki rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. To największy sztuczny akwen w Polsce. Ten wiślany zalew rozciąga się do Włocławka.

Od grudnia 2020 roku przy tamie we Włocławku stacjonuje sześć lodołamaczy. Są to znajdujące się dotychczas we flocie Wód Polskich w tym rejonie: Jaguar, Niedźwiedź, Lew i Bawół oraz nowe jednostki – Orkan i Sokół. Wszystkie te lodołamacze będą stacjonowały tam do 15 marca.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter