Żegluga

Polski Rejestr Statków SA rozpoczyna wystawianie dokumentów elektronicznych dla klasyfikowanych przez nasze towarzystwo statków. W pierwszym etapie nowa usługa obejmie certyfikaty dla statków morskich i małych statków morskich.

PRS SA wdraża nowoczesne, wygodniejsze i w obecnej dobie bezpieczniejsze rozwiązania. Umożliwia otrzymanie i obieg dokumentów klasyfikacyjnych i konwencyjnych w wersji elektronicznej - dotychczas wszelkie wystawiane przez klasyfikatora certyfikaty, by były ważne, musiały być wydane w wersji papierowej.

PRS wprowadza system certyfikatów elektronicznych od 1 grudnia 2020 r. Certyfikaty wystawione w formie elektronicznej będą równorzędne z dotychczasowymi dokumentami papierowymi. E-certyfikaty zawierają wszystkie dane z dotychczasowych wersji papierowych, włącznie z ich autoryzacją przez PRS, a ich posiadanie w postaci pliku nie wymaga przechowywania dodatkowo certyfikatów papierowych.

Elektroniczne certyfikaty są znacznym udogodnieniem dla armatorów i operatorów statków:

  • są łatwo i zawsze dostępne,
  • są bezpieczniejsze niż dokumenty papierowe,
  • nie ma ryzyka ich utraty lub zagubienia,
  • wystawione certyfikaty są dostępne od ręki, bez konieczności oczekiwania na dostarczenie przesyłki papierowej,
  • w każdej chwili można zweryfikować ich ważność i autentyczność,
  • obniżają koszty administrowania dokumentacją.

E-certyfikaty wystawiane są na życzenie armatora/operatora statku. Wniosek o wystawienie certyfikatu elektronicznego powinien zostać przesłany do Inspektoratu Nadzoru Statków Morskich na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Uwaga! Możliwość wystawienia dokumentów elektronicznych uzależniona jest od tego, czy taki rodzaj dokumentów jest akceptowany przez administrację państwa flagi, pod jaką pływa dany statek. PRS sprawdza to przed wystawieniem dokumentów.

Równolegle PRS uruchamia wyszukiwarkę dla elektronicznych dokumentów, wystawionych dla statków będących pod nadzorem naszego towarzystwa klasyfikacyjnego. Wyszukiwarka umożliwia sprawdzenie statusu wystawionych przez PRS e-certyfikatów. Pozwala zweryfikować czy dokument jest ważny, unieważniony, czy też w ogóle został przez PRS wystawiony. Tym samym jest doskonałym sposobem umożliwiającym szybką i prostą weryfikację statusu dokumentów dla armatorów statków, jak i przedstawicieli administracji morskich oraz innych instytucji nadzorujących. Weryfikacja e-certyfikatów będzie dostępna od 01.12.2020 pod linkiem TUTAJ.

rel (PRS SA)

-5 chiefo
Rzeczywiscie fascynujacy artykul, z radosci chyba trzeba to opic. Ciekawe czy w na czarnym dzikim ladzie w przykladowym Cotonou beda inspektorzy umieli otworzyc takowy e-certific. Poza tym czemu redaktor wymazal w PhS nazwe statku, jakis taki goły niewesoly ten statek po Jego obrobce graficznej - pewnie naczytal sie o RODO i uznal ze do statku tez to sie tyczy heh.
26 listopad 2020 : 04:59 gregorio | Zgłoś
-1 Dadzą radę
DNVGL już od jakiegoś czasu na taką formę certyfikatów i nie ma problemu w najdzikszych murzynowach,jak się pajac upiera to mu się drukuje taki certyfikat i już się uśmiecha z powrotem.
26 listopad 2020 : 09:45 Mm | Zgłoś
-1 CP
Oj ..Bardzo dobra wiadomość ... w końcu doganiamy Świat...Gratuluje. dla PRS i powodzenia w rozwijaniu e-cert....
29 listopad 2020 : 09:38 KPT | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Tagi:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter