Żegluga

W trudnych warunkach pogodowych wycieczkowiec greckiego armatora 6 listopada zerwał cumy i został zniesiony na piaszczystą mieliznę w porcie Korynt. W podobnych okolicznościach inny statek pasażerski trafił "na plażę" w Meksyku.

Aegean Majesty, to były wycieczkowiec kompanii żeglugowej Holland America Line (HAL), która w sierpniu sprzedała go greckiemu operatorowi Seajets.

Nie odnotowano żadnych rannych, ani poważnych uszkodzeń statku po jego wejściu na mieliznę. Po inspekcji podwodnej części kadłuba, statek został ściągnięty z mielizny i zakotwiczony w awanporcie.

Zbudowany w stoczni Fincantieri w 1996 roku 219-metrowej długości statek, do sprzedaży Grekom nosił nazwę Veendam i charakteryzuje się pojemnością brutto 57 092, nośnością 6604 t, miejscami dla 1709 pasażerów w 633 kabinach oraz 618 miejscami dla załogi.

Jedną z ostatnich podróży ex Veendam była ta służąca repatriacji do Azji członków załóg wycieczkowców HAL unieruchomionych przez pandemię koronawirusa.

[youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=_TZh332OvLw"]

Z kolei na początku listopada wycieczkowiec Enchanted Capri (były rosyjski prpm / wycieczkowiec Azerbaydzhan, nr IMO 7359474) dryfował i w końcu wszedł na mieliznę w pobliżu meksykańskiego portu Alvarado.

Enchanted Capri pozostawał ostatnio bez zatrudnienia, a wcześniej służył jako pływający hotel. Statek wszedł na mieliznę po tym, jak w ciężkiej pogodzie dryfował i wlókł kotwicę.

W chwili zaistnienia wypadku statekl był nieaktywny i bez kontraktu, a w połowie października został sprowadzony na holu do Coatzacoalcos w celu rozbiórki.
Jednak plany wobec niego się zmieniły i 25 października opuścił redę Coatzacoalcos, kierując się - holowany - do Tampico.

Zespół holowniczy zboczył jednak do Alvarado, a 2 listopada wycieczkowiec zakotwiczono w rejonie portu. Wtedy bardzo pogorszyła się pogoda. Chłodny front przyniósł wiatry do 50 węzłów. Enchanted Capri zaczął dryfować wlokąc kotwice i został zniesiony na piaszczystą mieliznę przy brzegu w pobliżu portu.
Na pokładzie statku znajdowało się czterech członków załogi, którzy zostali bezpiecznie podjęci ze statku wkrótce po wejściu na mieliźnie.

Wraz z firmą zajmującą się recyklingiem statków w Alvarado, lokalne władze rozpoczęły prace nad planem ściągnięcia statku z mielizny, odholowania go z rejony plaży i sprowadzenia do portu w celu planowanego wcześniej demontażu.

Statek został zbudowany w 1975 roku w fińskiej stoczni Wartsila Ab w Turku dla armatora ze Związku Radzieckiego. Ma 15 410 jednostek tonażu pojemnościowego brutto i 3000 ton nośności. 156-metrowy statek oferował w 248 kabinach miejsce dla 937 pasażerów przy 155-osobowej załodze.

PBS, z mediów 

Fot.: zdjęcia od czytelników z mediów meksykańskich; G. Synas 

Enchanted Capri na mieliźnie
Aegean Majesty
Aegean Majesty
Enchanted Capri na mieliźnieAegean MajestyAegean Majesty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter