Żegluga

Jak poinformowała w piątek na profilu w mediach społecznościowych Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa - w czwartek, 15 października ratownicy Służby SAR interweniowali w dwóch zdarzeniach, w których w niebezpieczeństwie znaleźli się ludzie na morzu.

Pierwsze miało miejsce w czwartek w rejonie Kołobrzegu gdzie przed godziną 17:00 pomocy potrzebował kitesurfer. Do akcji skierowana została Brzegowa Stacja Ratownicza z Kołobrzegu, której ratownicy po przybyciu na miejsce podjęli poszkodowanego na pokład lodzi, a następnie przetransportowali do kołobrzeskiego portu. Kitesurfer nie wymagał dalszej pomocy medycznej.

Do drugiego zdarzenia doszło w rejonie miejscowości Białogóra w odległości około 3 Mm na północ od brzegu.
O godz. 20:01 Norweska Straż Przybrzeżna poinformowała inspektorów w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni o jachcie Havella 2, który dryfuje w kierunku lądu po awarii silnika.

Ze wstępnych informacji uzyskanych od załogi jachtu wynikało, że na pokładzie znajdują się dwie osoby i aktualnie próbują rzucić kotwicę, jednak już po chwili stało się jasne, że ze względu na trudne warunki pogodowe kotwica została zerwana i potrzebna będzie szybka interwencja ratowników.

W rejonie zdarzenia stan morza przekraczał w tym momencie 5 stopni w skali Douglasa. Na pomoc Norwegom wypłynął statek ratowniczy Bryza z Władysławowa, a ratownicy po dotarciu na miejsce podali hol i skierowali się do portu Władysławowo. Do momentu przybycia ratowniczej Bryzy, Norwegom asystował przepływający w pobliżu okręt MW RP ORP Poznań.

O godzinie 0307 ratownicy morscy wprowadzili jacht do portu, gdzie poszkodowanym nie zagrażało już żadne niebezpieczeństwo.

rel (Służba SAR)

0 Dyletanctwo redaktora
Jakże inny wydźwięk miałaby informacja, gdyby była w postaci: „…o jachcie [żaglowym v motorowym] Havella 2, który dryfuje w kierunku lądu po awarii silnika.”
17 październik 2020 : 11:03 x | Zgłoś
0 no racja
Jeśli to motorowy, to taka awaria to klops, ale jeśli żaglowy, to nie ma problemu aż do najbliższego portu... A w międzyczasie popatrzeć na necie że jednak istnieją porty gdzie można na żaglach :)
18 październik 2020 : 19:41 kot | Zgłoś
0 Pytania
Dlaczego do najbliższego, a nie do docelowego portu?
Co jest zasadniczym napędem jachtu żaglowego, a co pomocniczym?
Do którego portu, w szczególnej sytuacji, nie wolno wejść na żaglach?
Fakt, trzeba umieć na żaglach podejść w porcie do nabrzeża i zacumować.
18 październik 2020 : 21:08 x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter