Żegluga

Japoński koncern żeglugowy Mitsui O.S.K. Lines (MOL) chce w ciągu kilku lat przeznaczyć około 9,4 mln dolarów na wsparcie naprawy szkód spowodowanych wyciekiem paliwa z masowca Wakashio na Mauritiusie. Firma, która wyczarterowała statek, poinformowała, że współpracuje z rządem w zakresie działań pomocowych.

We współpracy z japońskim Ministerstwem Środowiska firma skupi się na ochronie lasów namorzynowych (gęste skupisko drzew, które rozwijaja się w słonej wodzie) i pielęgnowaniu ich poprzez oczyszczanie i sadzenie nowych. Dalsze działania obejmą projekt odnowy rafy koralowej przy użyciu najnowszych technologii, jak również ochronę ptaków morskich i wspieranie badań nad rzadkimi gatunkami.

MOL dodał też, że planuje przekazać część funduszy lokalnym organizacjom pozarządowym i agencjom publicznym, a także wysłać personel na Mauritius, aby pomóc w projektach oczyszczania i odnowy,  i wesprzeć lokalny sektor rybołówstwa i turystyki. W tym celu firma planuje rejs z Japonii do portów na Mauritiusie, wstępnie zaplanowany na 2022 rok.

Japoński masowiec Wakashio wpłynął na mieliznę u wybrzeży Mauritiusa 25 lipca. Wyciek nastąpił 6 sierpnia, zaś 15 sierpnia statek rozpadł się na dwie części. Dziób jednostki został odholowany, a na usunięcie części rufowej statku otwarto przetarg. Oszacowano, że z wraku jednostki wyciekło około 1000 ton ropy. 

Panama, jako prowadzące śledztwo państwo bandery statku, potwierdza, że zmiana kursu masowca Wakashio była spowodowana chęcią uzyskania połączenia Wi-Fi podczas uroczystości urodzinowych jednego z członków załogi. Kapitan statku i starszy oficer zostali aresztowani i grożą im zarzuty karne w związku z katastrofą ekologiczną.

AL, z mediów

Fot.: Mobilisation Nationale Wakashio

+4 Podobno statek zmienił kurs żeby złapać zasięg sieci komórkowej z lądu
Tak właśnie się kończy oszczędzanie na internecie dla załogi.
11 wrzesień 2020 : 09:44 wujooo | Zgłoś
+1 badziew
co wspólnego ma wejście na mieliznę z rozerwaniem kadłuba ? . czy to nie jest ta sama wspaniała myśl techniczna co zbudowała elektrownię atomową na plaży . ?
11 wrzesień 2020 : 21:10 budowniczy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter