Żegluga

Estoński armator i operator promowy Tallink Grupp zakupił na rynku statków używanych statek typu ro-pax (ro-ro z małą częścią pasażerską) o nazwie Sailor od Navirail OÜ.

Transakcja opiewała na kwotę 8,5 mln euro, a statek został przeniesiony pod baderę estońską. Tallink nie ujawnił jeszcze rozkładu jazdy, według którego będzie pływał Sailor.

Zbudowany w 1987 roku, Sailor był własnością Navirail od października 2016 roku, kiedy to firma zakupiła statek, a następnie wyczarterowała go do DFDS, który przejął trasę Paldiski-Hanko od Navirail.

Przez ostatnie dwa miesiące, po zawarciu umowy o wynajęciu zdolności przewozowych z Eckerö Line, Sailor obsługiwał również trasę Kapellskär-Paldiski firmy DFDS, gwarantując wieczorne wyjścia w obie strony. Navirail czarterował ten statek z Finnlines, z przerwami, od listopada 2013 roku.

Sailor - statek ro-pax o tonażu pojemnościowym brutto 20 921, osiągający prędkość eksploatacyjną 19 węzłów, oferuje linię ładunkową ro-ro o długości 1500 m oraz łącznie 60 kabin mieszczących 23 osoby załogi i 119 pasażerów.

Ma 157 m długości, 25 m szerokości. Został zbudowany w 1987 r. w Stoczni Gdańskiej jako Finnsailor (co ciekawe - początkowo należał do fińskiej kompanii naftowej Neste Oy i był jedynie czarterowany przez Finnlines) jako pierwszy ze statków projektu (serii) B489 (bardzo udanego, podobnie zresztą, jak późniejszy projekt B498). Na pewnym etapie statek został przebudowany - otrzymał m.in. na furtę i rampę burtową w częsci dziobowej, a nadbudówka została przedłużona (co dało zwiększenie liczby kabin pasażerskich).

Statek ostatnio zatrudniony był na linii Paldiski-Kapellskär.

Sailor (zapewne jako statek starszy - wcześniejszy kandydat do skreślenia z listy floty duńskiego armatora) zaczął stanowić zbędny element (nadwyżkę) we flocie DFDS po tym, jak DFDS "odzyskał" (po okresie czarteru w Brittany Ferries pod nazwą Baie de Seine) statek Sirena Seaways zbudowany w Szczecinie (zwodowany w Stoczni Szczecińskiej jako Golfo Dei Delfini i przekazany do eksploatacji w barwach DFDS jako Dana Sirena).

PBS, rel (Tallink)

Fot.: Marko Stampehl / Tallink

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter