Żegluga

Polska Żegluga Morska podpisała umowę z jednym ze światowych liderów morskich e-szkoleń, brytyjską firmą VideoTEL. Umowa dotyczy zaopatrzenia statków PŻM oraz biura armatora w system wirtualnych szkoleń interaktywnych i będzie obowiązywała przez dwa lata, z opcją przedłużenia na kolejne dwa lata. Z chwilą wdrożenia oprogramowania każdy peżetemowski marynarz będzie mógł więc podnosić swoje kwalifikacje w sposób zdalny, przed ekranem komputera - na statku lub w biurze przedsiębiorstwa.

Każdy pracownik morski PŻM jest zobligowany do odbycia szkoleń dodatkowych przypisanych do danego stanowiska pracy. Kursy te należy odnawiać cyklicznie - w zależności od rodzaju, raz na rok, pięć lat lub każdorazowo przy kolejnym zamustrowaniem. Wszystkie szkolenia ewidencjonowane są w indywidualnej kartotece pracownika a kartoteka ta jest na bieżąco kontrolowana przez peżetemowskiego inspektora ds. szkoleń.

Dzięki nowemu systemowi informatycznemu marynarze armatora będą mogli przechodzić wszystkie szkolenia dodatkowe w sposób wirtualny, korzystając z programu komputerowego stworzonego przez firmę VideoTEL, na podstawie najważniejszych międzynarodowych przepisów konwencyjnych oraz zaleceń dobrej praktyki morskiej.

Takie kursy marynarze będą mogli odbywać na statkach, na których obecnie są zamustrowani lub w siedzibie armatora, w pomieszczeniu specjalnie do tego przeznaczonym. W przypadku statków, raporty na temat przeprowadzonych szkoleń będą przekazywane armatorowi w cyklu comiesięcznym i na podstawie zbiorczych danych z morza oraz z biura, Kadry Morskie PŻM będą dysponowały pełnymi informacjami o przebytych kursach wszystkich pracowników. Na tej podstawie będzie również wysyłana informacja do tych osób, które z poszczególnych szkoleń powinny skorzystać w najbliższym czasie.

Należy zauważyć, że szkolenia o których mowa służą podnoszeniu kwalifikacji pracowników - nie chodzi tu więc o podstawowe szkolenia wymagane konwencją STCW i konieczne dla zdobycia dyplomów i certyfikatów dla danego stanowiska przed zamustrowaniem.

Dla polskich marynarzy statków PŻM będzie to z pewnością spore wyzwanie, ponieważ szkolenia odbywają się w języku angielskim. Armator stara się jednak, by przynajmniej we wstępnej fazie wdrażania systemu była również dostępna opcja z napisami w języku polskim.

Oprogramowanie jest w chwili obecnej sukcesywnie dostarczane na kolejne statki, a pierwsze raporty kapitanów, którzy mieli już możliwość przetestowania nowych urządzeń mówią o pozytywnym odbiorze członków załóg.

Pierwsza faza wirtualnego szkolenia będzie polegała na obejrzeniu filmu instruktażowego. Pracownik będzie również dysponował PDF-em, gdzie będą wyszczególnione najważniejsze informacje odnośnie danego kursu. Następnie przejdzie do samego testu, podczas którego sprawdzana jest jego szczegółowa wiedza na dany temat, a która w stu procentach pokrywa się z informacjami przekazanymi podczas filmu instruktażowego. Jeśli więc podczas testu pracownik poda błędną odpowiedź, system automatycznie cofa szkolonego do adekwatnego momentu w filmie. Test można zdawać wielokrotnie - aż do skutku. Przy bezbłędnej odpowiedzi na wszystkie pytania całe szkolenie trwa ok. 15-20 minut. Po pozytywnym zdaniu kursu, system automatycznie potwierdza ten fakt w kartotece zdającego. Dowód obycia kursu można sobie również własnoręcznie wydrukować.

Proponowane szkolenia wirtualne przeznaczone są dla wszystkich członków załóg. Najwięcej jest szkoleń BHP, dotyczących np. bezpiecznego poruszania się po statku, podnoszenia ładunku, przyjmowania prowiantu, bunkrowania, operacji dźwigiem itd. Są także szkolenia nawigacyjne, np. dotyczące żeglugi w lodach, obsługi pokładowych urządzeń nawigacyjnych itd.

Łącznie firma VideoTEL przygotowała dla PŻM 50 rodzajów szkoleń dla statków, jednak z biegiem czasu ilość ta - w zależności od potrzeb - będzie mogła być powiększona lub pewne kursy - zgodnie ze wskazaniami załóg, zamienione innymi. W biurze armatora będzie natomiast dostępna szersza pula - 100 szkoleń.

Armator będzie gorąco zachęcał członków załóg statków do odbywania kolejnych szkoleń, a nabyta w ten sposób (potwierdzona) wiedza, będzie z pewnością brana pod uwagę przy wnioskach awansowych oraz ogólnej ocenie danego pracownika.

Ze szkoleń wirtualnych firmy VideoTEL korzystają już wiodący światowi armatorzy m.in. duński gigant rynku kontenerowców, firma Maersk Line. PŻM obecnie dołącza do tego grona. Jest to program rozwojowy, wynikający ze światowych tendencji i nacisku organizacji międzynarodowych na szkolenia interaktywne członków załóg. Jest to przyszłość morskiej edukacji.

rel (PŻM)

+10 Może lepiej promy?!!!!!!
PŻM to niech lepiej wdroży nowe promy na linie do Szwecji nim ich TT-Line wykopie z rynku.
01 lipiec 2020 : 10:27 Marynarz 1979 | Zgłoś
+1 Szkolenie
Zacznie się polowanie na czarownice
01 lipiec 2020 : 10:52 Gabi | Zgłoś
0 Jak wypromować kase
No tak najłatwiej...tylko co to za szkolenie przez komputer...rozumiem że w godzinach pracy hehehe
01 lipiec 2020 : 14:27 Heniumarynarz | Zgłoś
+2 ...
Niech lepiej zajmą się mobbingiem na swoich statkach
01 lipiec 2020 : 22:43 Kapitan Dziobak | Zgłoś
0 salary
Zamiast wydawac kase na vdeotele niech podniosa swoim marynarzom pensje.
02 lipiec 2020 : 04:16 Chief | Zgłoś
0 place
a ile tam zarabiaja
02 lipiec 2020 : 14:36 marki | Zgłoś
0 Nowy dyrektoe
No to zaczal z przytupem aż usiadłem z wrażenia. Pewnie im od tego przychody wzrosną ze aż miło.
02 lipiec 2020 : 14:09 Jjkks | Zgłoś
-1 eng
rozumiem ze szkolenia beda po polsku
02 lipiec 2020 : 14:36 marki | Zgłoś
0 Taka sytuacja
"armator będzie gorąco zachęcał"...A ciekawe jak?
02 lipiec 2020 : 17:41 Bolek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Tagi:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter