Żegluga

Armator Stena Line włącza się do walki z pandemią koronawirusa i oferuje pomoc w postaci… Promu. Jednostka pasażersko-samochodowa Stena Saga ma być przebudowana na statek szpitalny.

Prom Stena Saga został wyłączony z eksploatacji po zamknięciu połączeń pasażerskich na trasie Oslo-Frederikshavn z powodu wybuchu epidemii Covid-19. Wówczas jednostkę przekazano siostrzanej spółce Stena RoRo celem znalezienia dla niej jakiejś alternatywy. Tą alternatywą miałaby być przebudowa Stena Saga na statek szpitalny, w którym pomoc otrzymają osoby zarażone koronawirusem.

Przebudowany prom Stena Saga zapewniłby opiekę osobom zakażonym koronawirusem, wymagającym hospitalizacji. Statek przyjąby na pokład również tych, którzy po opuszczeniu oddziałów intensywnej terapii, wymagają dalszej opieki medycznej.

Projekt omówiono już z władzami Szwecji, Norwegii, Danii i Niemiec. Stena Line zaznacza, że zbudowany w 1981 roku prom mógłby zostać przystosowany do przyjęcia 520 pacjentów w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Stena RoRo ma już doświadczenie w realizacji tego typu projektów. W stoczni Tianjin Xingang w Tianjin w Chinach budowany jest obecnie największy na świecie statek szpitalny Global Mercy dla organizacji humanitarnej Mercy Ships. Na czele projektu stoi Stena RoRo. Budowa statku ma zakończyć się w tym roku.

Stena Saga cumuje obecnie w Uddevalla, w Szwecji.

AL, z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter