Żegluga

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w części Zatoki Gdańskiej rozpoczęło się pogrążanie ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Na terenie przyszłego Kanału Żeglugowego prowadzone są prace ziemne związane z wykopami. Ziemia pozyskana z wykopów pozostaje na terenie inwestycji. Jest transportowana i usypywana w hałdy w południowej części przekopu, a w przyszłych pracach użyta zostanie do wykonania tzw. obwiedni sztucznej wyspy.

Prowadzimy prace przy nasypach pod przyszłe obiekty mostowe i drogi – mówi Dominik Wróblewski kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix. Podłoże wzmacniamy metodą dynamiczną. Teren budowy jest duży i trzeba go odpowiednio przygotować. Powstają tu tymczasowe drogi dojazdowe, parkingi.

Trwają także prace elektryczne i teletechniczne. Usuwane są kolizje z istniejącymi sieciami m.in. poprzez przewierty. Co czeka nas na budowie w najbliższych tygodniach?

Pogrążane będą kolejne ścianki nabrzeża południowego – mówi Jacek Szymański dyrektor projektu konsorcjum NDI/Besix. W rejonie Zatoki Gdańskiej rozpoczną się też prace u nasady falochronu zachodniego. W rejonie powstającego Kanału Żeglugowego będą kontynuowane roboty ziemne. Rozpoczniemy też wzmacnianie gruntów pod przyszłe obiekty mostowe palami prefabrykowanymi.

Kontynuowane będą także roboty przy nasypach, wykonywane wzmocnienia pod drogi. Rozpoczną się też prace związane ze sztuczną wyspą. Na początek wybudowane zostanie tymczasowe nabrzeże, na które drogą wodną transportowane będą materiały potrzebne do budowy wyspy.

Prace realizowane są zgodnie z założeniami, które przewidują ich zakończenie na rok 2022. Urząd Morski w Gdyni pracuje obecnie nad dokumentacją niezbędną do ogłoszenia przetargu na Część II inwestycji (przebudowa rzeki Elbląg z umocnieniami brzegów) - powiedział kpt.żw. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Przypomnijmy, po przekazaniu terenu wykonawcy, czyli polsko-belgijskiemu konsorcjum firm NDI oraz Besix, budowa została wygrodzona. Na teren inwestycji weszła specjalistyczna firma, która zajęła się usunięciem tzw. obiektów ferromagnetycznych. Wśród pozostałości po II Wojnie Światowej były głównie łuski, naboje i skrzynki z amunicją. Na terenie inwestycji postawiono także zaplecze, czyli biura budowy.

Inwestycja „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4-4,5 m, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.​

rel (Urząd Morski w Gdyni)

Fot., video: Materiały prasowe NDI/Besix

+7 BUDOWA PRZEKOPU
Cieszy ten widok, czy przyniesie w przyszlosci zysk i rozwoj regionu!?
03 marzec 2020 : 08:35 Dorsz baltycki | Zgłoś
+10 MGR EKONOMISTA
Oczywiście inwestycja jest bardzo potrzebna dla gospodarczego i turystycznego ożywienia regionu i przede wszystkim dla poprawy standardu życia mieszkańców. W przyszłości przyniesie zysk i korzyści podobne do budowy autostrad czy farm wiatrowych i wbrew popularnym opiniom może okazać się korzystna dla środowiska. Przyroda radzi sobie doskonale w zmienionych warunkach i być może w przyszłości zacznie się agitacja o ochronę przekopu ze względu na walory przyrodnicze i kulturowe. Żuławy i przekop Wisły to też były sztuczne zabiegi i nie wyobrażamy sobie bez nich gospodarki regionu i kraju a ingerencja w środowiska była ogromna.
03 marzec 2020 : 09:23 URSZULA | Zgłoś
+8 Kibicuję pozytywnie
W brew wszystkim hejtom i wypowiedziom mniej lub bardziej wyważonym, ale negatywnym, kibicuję tej inwestycji z dużą nadzieją na sukces. Może on nie od razu nadejdzie, ale wierzę, że ta inwestycja zostanie doceniona. Jestem zdania, że choćby żaglówki i kajaki tylko miały tam przepływać to i tak będzie sukces. Nie będzie nikt nam przeszkadzał w swobodnym dostępie do morza z Zalewu Wiślanego. Jakieś siedemset lat temu był w okolicach tego miejsca przekop. A zatem nie jest to pierwsza inicjatywa.
03 marzec 2020 : 16:11 Roger | Zgłoś
-3 kanał czyl woda z mózgu społeczeństwa...
>Jestem zdania, że choćby żaglówki i kajaki tylko miały tam przepływać to i tak będzie sukces.
czyli mam wolny miliard i nie wiemy co z nim zrobic?

Proszę bardzo :

Żeglarze mazurscy od lat marzą o 3 kilometrowym przekopie Tyrkło-Buwełno co pozwoli powstać tzw wielkiej pętli Mazurskiej
Gwarantowany ruch w sezonie tysięcy jachtów i kajaków !!
Kosztorys sprzed kilku lat 30..50 mln zł ( 1/50 !!!!!!!!! kwoty przekopu mierzei )

Argument o zagrożeniu z ROSJI -?
Za te pieniadz mozna kupic X nowoczesnych samolotow , technologie....
a ty proponujesz kanał ?
04 marzec 2020 : 20:30 xyz | Zgłoś
+4 Pisz na temat.
Zagrożenie z Rosji będzie takie same z przekopem czy bez!

Chodzi o możliwość uprawiania żeglugi na polskiej części Zalewu Wiślanego, czy to turystycznej czy komercyjnej. Władze rosyjskie w Bałtijsku skutecznie blokują swobodny przepływ przez Cieśninę Pilawską.

Te tysiące jachtów o których wspominasz mogę mieć swobodny dostęp do polskiej części Zalewu Wiślanego i Morza Bałtyckiego dzięki tej inwestycji.
07 marzec 2020 : 14:36 Krzys | Zgłoś
0 Oj naiwny jak dziecko we mgle
Ta inwestycja nigdy nie bedzie sukcesem bo jest bez sensu. Zniszcza rezerwat ptakow jeden ostatnich w Europie. Zamiast promowac ekoturystyke to wyrzucacie pieniadze w bloto. Zadne statki tamtedy nie przepluna bo koszt poglebiania kanalu do Elblaga bylby horendalny. Budowa szlaku dla zeglarzy za 2 -3 mld pln to zwykla rozrzutnosc. Zgadzam sie ze za te pieniadze mozna zakupic duzo sprzetu dla obrony przed Rosja z ktora i tak nie mamy szans w razie konfliktu. Takie typowe dla nas machanie szabelka. :(
16 marzec 2020 : 06:35 Zdzislawa | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter