Żegluga

Od kilku tygodni trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Po przekazaniu terenu wykonawcy, czyli polsko-belgijskiemu konsorcjum firm NDI oraz Besix, budowa została wygrodzona.

Na teren inwestycji weszła specjalistyczna firma, która zajęła się usunięciem tzw. obiektów ferromagnetycznych. Wśród pozostałości po II wojnie światowej były głównie łuski, naboje i skrzynki z amunicją. Na terenie inwestycji postawiono także zaplecze, czyli biura budowy.

Aktualnie w szerokim zakresie toczą się prace porządkowe oraz przygotowawcze, związane z wykonaniem nabrzeża rozładunkowego, zlokalizowanego w części morskiej przekopu. Rozpoczęły się dostawy materiałów na potrzeby wykonania nabrzeża. Na całym terenie wykonywane są też przygotowawcze prace ziemne. Potrwają one przez najbliższe miesiące.

- W lutym zacznie powstawać nabrzeże południowe (rozładunkowe), połączeniowe oraz część nabrzeża kanału żeglugowego – mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/ Besix. Całość tego obiektu przeznaczona będzie na potrzeby dostaw drogą morską materiałów budowlanych. Chcemy zminimalizować przewożenie materiałów lądem.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w Wiesław Piotrzkowski podkreśla, że organizacja ruchu podczas budowy jest dla Inwestora sprawą bardzo istotną. – Przyświecają nam dwa kluczowe założenia, a mianowicie maksymalizacja transportu materiałów budowlanych drogą wodną oraz minimalizacja utrudnień w sezonie letnim.

Inwestycja „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. I” obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.​

rel (Urząd Morski w Gdyni)

Fot., video: materiały prasowe NDI/Besix

-22 Elbląg i co dalej?
I po co nam to było? Elbląg nigdy nie będzie portem morskim!!! Jego "pięć minut" już się skończyło. To tylko małe zaplecze morskie.
28 styczeń 2020 : 13:44 wacwac | Zgłoś
0 Komentarz O PRZEKOPIE
MENELE "I BEZDOMNI CHĘTNIE PROTESTUJĄ
• NIEMCY SAMI PRZECHODZĄ NA ENERGETYKĘ WĘGLOWĄ9 ODCHODZĄ OD ELEKTROWNI ATOMOWYCH) I SĄ NAJWIĘKSZYM TRUCICIELEM ( PRODUCENTEM CO2) W EUROPIE! NA DODATEK WYCINAJĄ LASY.
• ZAWSZE KAŻDY ZŁODZIEJ I BANDYTA KRZYCZĄ " ŁAPAĆ ZLODZIEJA" TO JEST WPROST PODRĘCZNIKOWY PRZYKŁAD TAKIEGO DZIALANIA.!
• MGR INŻ. ENERGETYK,
• EDWARD ROEDING PUBLICYSTA DZIENNIKARZ OBYWATELSKI 2011 ORAZ 2013 ROKU (RÓWNIEŻ ABSOLWENT UG EKONOMI -PR I REKLAMY )
28 styczeń 2020 : 14:37 Edward ENFORCER ONE | Zgłoś
-1 Komentarz O PRZEKOPIE
• PS MAM W DALSZEJ RODZINIE KREWNEGO, KTÓRY BYŁ EKSPERTEM UNIJNYM D/S OCHRONY ŚRODOWISKA
• PROŚBA -PROSZĘ SPRAWDZCIE TO W NECIE -ZARZĄD GREENPECE POLSKĄ TO NIEMCY
• Ps. PROJEKT PRZEKOPU POWSTAŁ JUŻ ZA CZASÓW PANOWANIA STEFANA BATOREGO . SZKODA , ŻE NIE ZREALIZOWANY - NIEMCY I ROSJANIE NIE MIELI BY SIĘ DO CZEGO ***** , TYMBARDZIEJ ŻE WTEDY POLSKA BYŁ NAJWIĘKSZĄ POTEGĄ MILITARNĄ W EUROPIE OD MORZA BAŁTYCKIEGO DO CZARNEGO!
• [link usunięty]

• DOT. NIEOFICJALNE KOLEJNE INTERRWENCJE KOMISJI EUROPEJSKIEJ WS POLSKI
28 styczeń 2020 : 14:39 Edward ENFORCER ONE | Zgłoś
-7 Mierzeja
Mierzeja to mój dom moje dzieciństwo i moja przyszłość miała też być Kto będzie odpowiadał za jej zniszczenie... Mam nadzieję kara będzie wspolmierna do krzywd wobec ludzi i przyrody
28 styczeń 2020 : 21:06 Tubylec | Zgłoś
+10 zmiany
Koło mojego domu wybudowali autostradę i nie jęczę
29 styczeń 2020 : 09:15 Jan68 | Zgłoś
+12 Wreszcie
Nie mogę się doczekać rejsu z Trójmiasta do Elbląga.
28 styczeń 2020 : 22:09 Michał Kurkowski | Zgłoś
+13 znaj proprcjum
Całkiem niedawno rozbudowano K.Suezki,K.Panamski,zbudowano port głębokowodny dla kontenerowców w Gdańsku,kopiąc właśnie w Mierzeji Wiślanej,w ubiegłym wieku powstało w Polsce kilka zalewów co wiązało się z przenoszeniem całych wsi,zalewaniem ogromnych połaci lasów,czasami bez wycinki i nie było takiej mobilizacji ekoczarowników jak obecnie przy budowie przekopu do Elbląga.W Polsce budujemy nowe lotniska,autostrady ,drogi szybkiego ruchu,obwodnice,żadne posępne wycie nie przeszkodzi temu.
29 styczeń 2020 : 09:27 hihi | Zgłoś
-6 Kanal ma zarabiac!
Nie widze zadnego podobienstwa przekopu mierzeji z kanalem Sueskim czy Panamaskim. Te skracaja droge statkom I miliony ton towarow tamtedy przeplywa za dobra oplata. U nas jest to droga do nikad! Ciagle poglebianie bylby tylko wielkim kosztem dla budzetu gminy. Elblag to siedlisko pislamowych lobbystow, ktorzy maja kompleks zadupia. I takim pozostana. Nie bedzie kanalu do tej dziury, za to moga sie skupic na turystyce i ochronie przyrody, nie na zas jej niszczeniu. Takich legowisk ptakow I ryb jakie sa na Zalewie jest bardzo malo w Europie, zas portow w Trojmiescie mamy az za duzo, nabrzeza stoja puste I niszczeja tylko. Kolejny przyklad ze potrzebujemy kontroli Komisji Europejskiej bo sami nie potrafimy sie rzadzic. Nasza historia tego dowodem :(
29 styczeń 2020 : 14:10 Zdzislaw | Zgłoś
+4 Przekop
Inwestycja spozniona o DOBRE 10 lat, ciagle przepychanki polityczne, dlatego nikt sie z polska nie liczy.Czy Rosja Czy UE jeden dziad!!
29 styczeń 2020 : 21:26 Dorsz baltycki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter