Żegluga

13 polskich i niemieckich lodołamaczy jest przygotowanych do akcji lodołamania - poinformowały służby prasowe Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie. Jednostki będą działały na Szczecińskim Węźle Wodnym oraz na Odrze Granicznej. 

Pogotowie zimowe w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie trwa od 1 grudnia do 15 marca. Wszystkie lodołamacze przeszły kontrole i są przygotowane do kruszenia lodu. W akcji, jeśli będzie potrzeba, brać będzie udział łącznie 13 jednostek; siedem z Polski i sześć z Niemiec.

"W trakcie zimowej polsko-niemieckiej narady ustaliliśmy szczegóły współdziałania, będziemy kruszyć lód na odcinku od ujścia Nysy Łużyckiej w górę Odry oraz częściowo, jeżeli będzie taka potrzeba na Warcie w kierunku północnym" - powiedział dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Duklanowski. Jak dodał, "akcją lodołamania objęty jest cały Szczeciński Węzeł Wodny oraz Jezioro Dąbie".

W razie potrzeby odkuwane z lodu będą również inne akweny administrowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie mające znaczenie dla żeglugi śródlądowej.

Na razie akcja lodołamania nie jest potrzebna z racji stosunkowo wysokiej temperatury wody. Prognozy wskazują, że okres świąteczny także będzie z dość wysoką temperaturą. Ujemne temperatury mają wystąpić tylko wieczorami. Żeby pojawił się tzw. śryż musiałyby występować regularne temperatury poniżej pięciu stopni Celsjusza.

Akcja lodołamania ma na celu ochronę przeciwpowodziową mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Spiętrzony lód mógłby prowadzić do powodzi lodowych oraz zatorowych, szczególnie niebezpiecznych w czasie odwilży.

Obecnie w Trójmieście trwa budowa dwóch nowych jednostek dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Nowe lodołamacze zastąpią te, które we flocie Zarządu są już od ponad 50 lat. Jednostki kosztować będą ponad 30 mln zł. Jednostki mają zostać oddane do użytku w drugiej połowie 2020 r. (PAP)

Kacper Reszczyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter