Żegluga

Nowa przystań została wybudowana przy stanicy wodnej w Wiślince. Mogą tam cumować jachty o zanurzeniu do 2 m. Miejsca wystarczy dla 32 jednostek. To dogodne miejsce dla wodniaków ze względu na naturalną osłonę trzcinowisk koryta Martwej Wisły. Przystań w Wiślince jest częścią szlaku Pętli Żuławskiej, który liczy łącznie 303 km drogi wodnej.

Koszt przedsięwzięcia to prawie 3,5 mln zł, z czego 1,3 mln zł stanowi dofinasowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Szlak wodny Pętla Żuławska modernizowany jest w ramach programu „Rozwój oferty turystyki wodnej na Pętli Żuławskiej i Zatoce Gdańskiej".

Nowe możliwości

Przystań w Wiślince przeznaczona jest m.in. dla jachtów mieczowych, balastowo-mieczowych i motorowodnych o zanurzeniu do 2 m. W ramach projektu wykonano m.in. kanał dopływowy do obiektu, drogę z parkingiem oraz nabrzeże. Powstały też pomosty umożliwiające cumowanie 32 jednostkom pływającym wyposażone w przyłącza elektryczne.

– Bardzo byśmy chcieli, by to miejsce, jeszcze mało znane, stało się ogromną atrakcją dla wodniaków – mówił podczas symbolicznego otwarcia przystani Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Miejsce to może rozsławić gminy Cedry Wielkie, Błotnik, porty Zalewu Wiślanego, ale też zwrócić uwagę na Malbork i Tczew, czyli rejony, które do tej pory nie kojarzyły się z żeglarstwem. Stawiamy na to, by nowe przystanie stały się jednym z filarów rozwojowych województwa pomorskiego – podkreślił Struk.

Dzięki temu, że nowa przystań położona jest za naturalną osłoną trzcinowisk koryta Martwej Wisły, miejsce to stanowi dogodne warunki do cumowania jachtów.

303 km wodnej przygody

Pętla Żuławska to droga wodna, która łączy ze sobą szlaki Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Łącznie to 303 km szlaków żeglownych. Pętla jest także elementem Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).

Oprócz szlaków wodnych wokół delty Wisły i wygodnej dla turysty infrastruktury, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie, domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne – mosty zwodzone i śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.

Dzięki projektowi Rozwój oferty turystyki wodnej na Pętli Żuławskiej i Zatoce Gdańskiej powstanie nowoczesna infrastruktura żeglarska: przystanie żeglarskie, pomosty z trapami i umocnieniami brzegu, powstaną drogi z miejscami postojowymi, oświetleniem hybrydowym i monitoringiem. Nowa zieleń uatrakcyjni teren, a kontenery sanitarne i mała architektura poprawią komfort turystów. Unijne inwestycje umożliwią zagospodarowanie szlaków wodnych i dalszy rozwój turystyki wodnej w obszarze Dolnej Wisły i Zalewu Wiślanego. Przystanie żeglarskie połączą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej.

Planuje się wykonanie 10 inwestycji, w tym 3 mostów udrażniających ruch żeglugi śródlądowej. Nabrzeża i brzegi rzek wykorzystane zostaną jako tereny turystyczne oraz miejsca organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych i regionalnych wydarzeń kulturalnych. Pozwoli to na rozwój m.in. aktywnej turystyki wodnej (żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo), turystyki motorowodnej, hauseboating'u oraz wyczynowych sportów wodnych. Inicjatywy te pozwolą na rozwój sieci przystani żeglarskich, stanowiących część krajowego i międzynarodowego systemu szlaków żeglugowych. Atrakcją dla turystów będzie uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze poprzez uruchomienie nieczynnych mostów zwodzonych bądź ich przebudowę przęsła na podnoszone.

Dzięki temu możliwe będzie udostępnienie mieszkańcom i turystom dziedzictwa kulturowego i naturalnego delty Wisły i Zatoki Gdańskiej. Całkowita wartość realizowanych projektów to ponad 24 mln zł. Unijne wsparcie przeznaczone na ten cel to ponad 18 mln zł. Projekty te realizować będą gminy: Kosakowo, Jastarnia, Sopot, Kwidzyn, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański oraz powiat nowodworski.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)

-1 To ma sens
Bardzo dobry project i za rozsadne pieniadze. Marszalek Struk to swietny wojewoda, ale juz mu pislam szyje buty przez ABW. Zenada!
10 lipiec 2019 : 08:05 Zenek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter