Żegluga

System radiokomunikacyjny Tetra, zapewniający łączność m.in. w sytuacjach kryzysowych, będzie wykorzystany przez Lotos Petrobaltic - poinformowała we wtorek Grupa Lotos. System umożliwi łączność dyspozytorów na lądzie z załogami platform wiertniczych i statków.

Grupa Lotos poinformowała, że we wtorek przedstawiciele Lotos Petrobaltic i spółki Grupy Energa - Enspirion podpisali umowę w sprawie świadczenia usługi łączności krytycznej Tetra.

"System spełnia warunki łączności krytycznej, do których zaliczają się m.in. podtrzymanie zasilania przez 36 godzin oraz szyfrowanie połączeń" - podał Lotos. Umożliwia on m.in. komunikację głosową, usługę lokalizacji oraz transmisję krótkich wiadomości tekstowych.

Grupa Lotos poinformowała, że podpisana umowa pozwoli wyposażyć w usługę łączności krytycznej jednostki pływające, platformy oraz siedzibę spółki na lądzie. W przyszłości Lotos Petrobaltic będzie mógł łączyć się bezpośrednio m.in. z pozostałymi spółkami Grupy i służbami portowymi.

"Infrastruktura Tetra wybudowana przez spółkę Grupy Energa pokrywa swoim zasięgiem również obszar działalności morskiej naszej firmy na Morzu Bałtyckim. Ogromnym atutem tego systemu jest doskonała jakość i pewność połączeń, co w służbie morskiej ma ogromne znaczenie przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa" - wskazał cytowany w komunikacie prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk.

Podkreślił, że system zapewni dodatkową łączność dyspozytorów na lądzie z załogami platform wiertniczych i wydobywczych oraz ze statkami obsługującymi logistykę morską w Grupie Lotos Petrobaltic.

Prezes Lotos Petrobaltic dodał, że spółka chce zainstalować system łączności krytycznej na wszystkich statkach i platformach wiertniczych. "W przyszłości rozważamy też uruchomienie dodatkowej stacji bazowej na złożu B8, która zwiększy zasięg systemu m.in. dla morskich służb ratownictwa oraz dla planowanych projektów energetycznych, czyli morskich farm wiatrowych" - poinformował.

"W sytuacjach kryzysowych niezawodna łączność to rzecz kluczowa nie tylko dla energetyki, lecz również dla szeroko rozumianego sektora bezpieczeństwa publicznego. W kolejnych etapach rozwoju projektu będziemy poszukiwać partnerów i klientów, dla których niezawodna łączność jest kluczowa zarówno w codziennej pracy czy służbie, jak też podczas sytuacji kryzysowych" - zapowiedział cytowany w komunikacie prezes spółki Enspirion Tomasz Lesiewicz.

Dodał, że Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie, który nie posiada ogólnonarodowej sieci łączności krytycznej. "Zamierzamy w krótkim czasie znacznie rozszerzyć zasięg naszej usługi bazującej na sieci wybudowanej przez spółkę Energa Operator" - dodał Lesiewicz.

Jak podał w komunikacie Lotos, system łączności krytycznej Tetra został już przetestowany m.in. przez Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa SAR (Search and Rescue - PAP) oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne m.in. w województwie pomorskim. System był także testowany na morzu przez Lotos Petrobaltic, prowadzącą prace wydobywcze ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim.

Lotos Petrobaltic to spółka Grupy Lotos, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Lotos wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium.

autor: Radosław Jankiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter