Żegluga

Szwedzcy armatorzy Wallenius i Swedish Orient Line (SOL) utworzyli nowe przedsiębiorstwo żeglugowe - Wallenius SOL. Będzie zajmować się transportem produktów przemysłu drzewnego i innych towarów na trasie obejmującej Morze Północne oraz Morze Bałtyckie, w tym głównie Zatokę Botnicką.

Nowa przedsięwzięcie, o nazwie Wallenius SOL, działa od 12 kwietnia 2019 roku, a główna siedziba firmy mieści się w Göteborgu w Szwecji. Przedsiębiorstwo żeglugowe zaczyna od eksploatacji istniejących statków, ale zapowiedziało budowę nowych. Inwestycja ma wzmocnić infrastrukturę transportową głównie dla przemysłu w Szwecji i Finlandii. 

- Wallenius ma doświadczenie w zakresie żeglugi, transportu morskiego dedykowanego różnym branżom przemysłu i zarządzania statkami, w tym - w zakresie zamówień i nadzoru technicznego nad budową. SOL natomiast wnosi wiedzę z zakresu logistyki, transportu produktów przemysłu drzewnego i innych rodzajów ładunków w tym obszarze geograficznym – powiedział Ragnar Johansson, dyrektor zarządzający Wallenius SOL.

Firma będzie świadczyć usługi w regionie Morza Bałtyckiego, także w Zatoce Botnickiej, i Morza Północnego z pięcioma regularnymi zawinięciami na kontynent i do Wielkiej Brytanii. Pierwszymi klientami, którzy podpisali długoterminowe umowy, są Stora Enso i Metsä Board.

Według założycieli, specjalne zaprojektowane statki z klasą lodową 1A Super zapewnią całoroczną obsługę. Flota użytkowana na Morzu Bałtyckim składać się będzie początkowo z pięciu istniejących jednostek, ale już w 2021 mają dołączyć cztery kolejne statki zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG) i o innych właściwościach sprawiających, że będą przyjazne środowisku. Mają to być największe w świecie statki typu ro-ro z wysoką klasą lodową.

Nowe statki mają mieć długość całkowitą 240 m, szerokość 35 m i nośność ok. 30 000 ton. Zaprojektowane zostały przez renomowane duńskie okrętowe biuro projektowo-konsultingowe Knud E. Hansen, a zbuduje je chińska stocznia CIMC Raffles.

AL, rel (Wallenius SOL)

Na zdjęciach poniżej - nowe statki oraz destynacje nowego przedsięwzięcia żeglugowego i jego dyrektor zarządzający Ragnar Johansson.

Duże statki ro-ro żeglugi bliskiego zasięgu zamówione przez Wallenius SOL - wizualizacja
Porty zawinięć w połączeniu żeglugowym ustanowionym przez Wallenius SOL
Ragnar Johansson

 

Duże statki ro-ro żeglugi bliskiego zasięgu zamówione przez Wallenius SOL - wizualizacjaPorty zawinięć w połączeniu żeglugowym ustanowionym przez Wallenius SOLRagnar Johansson

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter