Żegluga

1 maja rozpocznie się tegoroczny sezon Gdańskiego Tramwaju Wodnego. Statki na liniach F5 (Żabi Kruk-Westerplatte- Brzeźno) oraz F6 (Targ Rybny-Narodowe Centrum Żeglarstwa-Sobieszewo) będą funkcjonować do 29 września. Już dziś Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz z operatorem jednostek, spółką Żegluga Gdańska, zapraszają na majowe rejsy.

- Między 1 maja a 19 czerwca rejsy tramwajem wodnym odbywać się będą w weekendy, święta oraz wyznaczone dni w liczbie 6 rejsów dziennie – mówi Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku zaznaczając, że jeden rejs oznacza pojedyncze przepłyniecie statkiem pomiędzy przystankiem pierwszym a ostatnim.

Obie linie obsługiwać będą statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej: Sonica i Sonica I. Mają możliwość jednorazowego przewozu 50 osób i 5 rowerów.

- Po 19 czerwca, czyli po zakończeniu roku szkolnego, do końca sierpnia, tramwaje wodne będą pływać codziennie, do ich obsługi zostanie również skierowana większa jednostka, ale o tym poinformujemy w stosownym czasie – zapowiada Sebastian Zomkowski.

- Nowością w zeszłym roku, która bardzo się spodobała pasażerom, była możliwość rezerwacji i zakupu biletów za pośrednictwem systemu sprzedaży, uruchomionego przez spółkę Żegluga Gdańska – mówi Jarosław Zając, kierownik sekcji planowania usług przewozowych w ZTM. - Zakupu biletów na wyznaczone w rozkładzie rejsy można dokonywać najpóźniej do dnia poprzedzającego rejs do godziny 23:59. Każdy zakupiony bilet ważny jest tylko na wybrany rejs z gwarancją miejsca na przystanku początkowym. Przypomnę, że dla linii F5 są to przystanki: Żabi Kruk i Brzeźno, a dla linii F6: Targ Rybny oraz Sobieszewo – dodaje Jarosław Zając.

Tegoroczną nowością będzie możliwość skorzystania z jednego bezpłatnego rejsu – raz w sezonie - przez posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca. Jak to zrobić?

- Osoby posiadające Gdańską Kartę Mieszkańca mogą skorzystać z bezpłatnego przejazdu, jeżeli przed wejściem na pokład tramwaju wodnego pobiorą bilet bezpłatny od załogi statku – wyjaśnia p.o. dyrektora ZTM, Sebastian Zomkowski. – W przypadku wygenerowania bezpłatnego biletu w internetowym systemie sprzedaży biletów, należy okazać załodze wydruk na papierze formatu A4 albo zapis na przenośnym urządzeniu elektronicznym w formacie PDF – podkreśla Zomkowski.

Od piątku, 19 kwietnia rozkłady jazdy udostępniane w standardzie GTFS (dostępne do pobrania pod tym linkiem) zawierają również linie F5 i F6 realizowane przez tramwaj wodny. Obu liniom zostały nadane wewnętrzne numery – odpowiednio 585 i 586. Rozkłady jazdy dla tych linii obowiązują od 01.05.2019 r. Zasób jest aktualizowany codziennie, zawiera wszystkie rozkłady jazdy pojazdów komunikacji miejskiej w siatce transportu organizowanej przez ZTM – oraz od dziś rozkłady rejsów na tramwaje wodne - na najbliższe 14 dni. To dobra wiadomość dla informatyków, jak i dla programistów, którzy korzystając z tych danych, mogą stworzyć różnego rodzaju aplikacje.

Szczegółowy rozkład rejsów wraz z cennikiem: bilet normalny 20 zł, ulgowy 10 zł i rower 5 zł, zamieszczony jest już na stronie internetowej ZTM w Gdańsku oraz na przystankach tramwaju wodnego.

rel (Urząd Miejski w Gdańsku)

+1 Długo będziecie ex-komuchom włazić do d...?
Może przestańcie wreszcie się podlizywać, bo śmieszne jest trąbienie o sukcesie, kiedy te ruskie złomki robiące w sumie trzy kółka dziennie trudno nazwać "tramwajem wodnym" - tak sobie totumfacki "Budynia" wymyślił, taki przetarg zrobili, tak mają bo chcieli, ale tryumfalne pienia że za trzy "bańki" rocznie pływają w szczycie trzy rupiecie dla których po siedmiu latach płacenia (tak w sumie z 12 milionów) uruchomiono wreszcie rezerwacje internetowe i to wymagające dokonania z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, to jakiś sagan barokowy, czym tu się chwalić !?!
19 kwiecień 2019 : 20:15 Sindbad Żeglarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter