Żegluga

Tankowiec, który został uprowadzony przez migrantów u wybrzeży Libii, zawinął w czwartek do portu w la Valletcie, stolicy Malty, po przejęciu nad nim kontroli przez maltańskie siły specjalne.

Agencja Reutera podaje, że niewielkich rozmiarów tankowiec El Hiblu podebrał 108 migrantów, którzy utknęli na morzu. Następnie kilku z uciekinierów uprowadziło jednostkę, gdy okazało się zamierza ona odwieźć ich z powrotem do Libii.

Maltańska policja zatrzymała czterech mężczyzn, a pozostali migranci zostali wysadzeni na ląd, gdzie czekały już na nich autokary - powiedział świadek, na którego powołuje się Reuters. AP pisze, że na wybrzeżu czekały wozy policyjne, które zabrały migrantów na przesłuchania.

Maltańska wojskowa łódź patrolowa zatrzymała statek przed wpłynięciem na wody maltańskie, a specjalny zespół operacyjny został wysłany na pokład tankowca i go zabezpieczył - poinformowały w czwartek siły zbrojne Malty (AFM). Zespół był wspierany przez dwie szybkie jednostki przechwytujące, łódź patrolową oraz śmigłowiec.

Maltańskie siły nawiązały kontakt z kapitanem, kiedy tankowiec był ok. 30 mil morskich od brzegu. "Kapitan wielokrotnie mówił, że nie kontroluje statku oraz, że kilku migrantów zagroziło jemu i załodze, zmuszając ich, aby udali się na Maltę" - podały AFM w oświadczeniu.

Premier Malty Joseph Muscat napisał na Twitterze, że maltańskie siły zbrojne przeprowadziły "newralgiczną operację na pełnym morzu". Podkreślił, że jego kraj, choć niewielki, "nie uchyla się od odpowiedzialności". Zobowiązał się do przestrzegania międzynarodowych zasad.

Władze Malty i Włoch informowały wcześniej, że ok. 6 mil od wybrzeży Libii migranci uprowadzili tankowiec, który uratował ich we wtorek wieczorem na Morzu Śródziemnym i zmusili załogę, by skierowała jednostkę w stronę Europy.

Szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini poinformował, że turecki tankowiec El Hiblu 1 uratował około 120 migrantów. Uprowadzenie statku nazwał pierwszym aktem piractwa w wykonaniu migrantów na pełnym morzu. Podkreślił, że Włochy nie otworzą swoich portów dla "przestępców, którzy dopuścili się aktu piractwa".

cyk/ kar/

+6 Bezpieczna Eskorta!?
To gdzie ta libijska straz przybrzezna ? Widac po pierwszym przypadku nowy schemat piractwa - Toniemy- oni nas ratuja, a my uprowadzamy statek, potem i tak nas musza przyjac na lad i zapewnic SOCJAL !!
28 marzec 2019 : 14:14 Stary Kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2549 4.3409
EUR 4.634 4.7276
CHF 4.6547 4.7487
GBP 5.2397 5.3455

Newsletter