Żegluga

Od piątku będzie zamknięta droga z Rucianego-Nidy do Wejsun. Dojazd do tej drugiej miejscowości będzie możliwy jedynie od strony Pisza. Ma to związek z budową śluzy Guzianka II, pierwszej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich od przeszło 100 lat.

Dojazd z Rucianego-Nidy przez most na śluzie Guzianka do Wejsun będzie zamknięty od 1 lutego do końca lipca - poinformowała PAP rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń. Aby dojechać z Rucianego do Wejsun, trzeba będzie nadłożyć 12 km, podróżując drogą od strony Pisza. "W związku z budową nowej śluzy Guzianka II musimy rozebrać stary most przy śluzie i zbudować nowy. Jest to integralna część powstającej nowej śluzy, której budowa już jest w toku, m.in. wykonano już ścianki śluzy" - poinformowała PAP Tomoń. Dodała, że RZGW "zdaje sobie sprawę, że objazd może być kłopotliwy". "Poprowadzony został jednak możliwie najkrótszą trasą, właściwie jedyną możliwą drogą" - podkreśliła rzecznik RZGW.

Guzianka II będzie pierwszą od przeszło 100 lat nową śluzą na Mazurach. Pozostałe na mazurskich jeziorach i kanałach powstały przez II wojną światową. Budowa śluzy jest konieczna, bo działająca od 140 lat śluza Guzianka jest w opłakanym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. By nie blokować ruchu wodnego między jeziorami Bełdany i Nidzkie, zdecydowano, że najpiew zostanie zbudowana śluza Guzianka II, a po jej uruchomieniu będzie wyremontowana stara śluza.

Na Guziance w sezonie śluzuje się około 20 tys. jednostek - zarówno jachtów, jak i statków pasażerskich. Różnica poziomów wody między jeziorami, które łączy, tj. Guzianką Małą i Bełdanami, wynosi 2 metry. Śluzowanie w komorze długiej na ponad 40 metrów śluzy jest nawet dla obytego żeglarza sporym przeżyciem. Nowa śluza ma powstać w półtora roku - do czerwca 2020. Remont starej ma potrwać rok - od 2020 do 2021 roku.

Razem z budową Guzianki II na Mazurach modernizowane są nadbrzeża (prace trwają już w Mikołajkach), w Giżycku powstaje kładka dla pieszych nad kanałem łuczańskim, do 2021 roku będzie też przebudowanych i umocnionych pięć kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Wartość prac związanych z polepszeniem infrastruktury wodnej na Mazurach wynosi ponad 181 mln, z czego 154 mln zł pochodzi z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-20.

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

0 IWS@Wasserwege.net
Hervorragende Informaaion über die Waterways von Mazury
13 lipiec 2019 : 14:45 Horatio | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter