Żegluga

Urząd Morski w Gdyni rozstrzygnął przetarg na rozpoznanie saperskie obszaru na Mierzei Wiślanej, gdzie powstanie przekop. Wygrała go firma z Katowic, która wykona to zadanie za 102 tys. zł. Leśnicy zaś ogrodzili teren w miejscu planowanej inwestycji.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska w sprawie ofert na wykonanie rozpoznania saperskiego w miejscu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską decyzją Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni spośród ofert ważnych i nie odrzuconych wybrano jako najkorzystniejszą ofertę firmy NEMO.

Z kolei nadleśnictwo Elbląg podało, iż w miejscu planowanej budowy przekopu Mierzei Wiślanej powstał płot odgradzający miejsce pracy geologów. Leśnicy zaapelowali, aby ze względu na poruszające się w tym obszarze specjalistyczne maszyny i prowadzone prace ziemne zachować szczególną ostrożność.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni rozpoczął starania o uzyskanie kolejnych pozwoleń: wodno-prawnego oraz na realizację inwestycji. Obecnie projektanci uzupełniają projekt budowlany i wykonawczy o zalecenia z decyzji środowiskowej.

Równoległe prowadzone są prace nad ogłoszeniem przetargu, który, pomimo iż ogłoszony wcześniej, otwarty zostanie dopiero po uzyskaniu wszelkich niezbędnych do realizacji inwestycji dokumentów. Projekt ma być ogłoszony w 3 przetargach: pierwszy, najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu, na wykonanie samego przekopu przez Mierzeję wraz z wyspą na Zalewie Wiślanym; drugi, w pierwszej połowie 2019 roku, na prace na rzece Elbląg – obudowa brzegów oraz roboty czerpalne; i końcu trzeci, na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym – w zależności od stanu zaawansowania budowy wyspy przewidujemy, iż nastąpi to za półtora do dwóch lat - wskazał Urząd Morski w Gdyni.

Rzeczniczka poinformowała, że w związku z tym, iż w drugiej połowie 2019 roku Urząd Morski w Gdyni chciałby wprowadzić wykonawcę na budowę, jeszcze w tym sezonie pozalęgowym, tj. do końca lutego 2019 roku, inwestor przewiduje rozpoczęcie wycinki drzew - przede wszystkim pod plac budowy i miejsce składowania drewna.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

autorka: Agnieszka Libudzka

-10 Sabotaz
Mamy nie-rzad kremlowskich agentow. To oni niszcza Polske tak jak armie i flote wojenna. Teraz pod pretekstem strategicznego wejscia na Zalew Wislany, ktory jest za pytki dla statkow NATO i za bliski do rakiet kaliningradzkich chca doprowadzic do zniszczenia Zulaw tak jak to sie stalo w czasie drugiej wojny swiatowej. Zalew Wislany moze byc tylko rezerwatem przyrody! militarnie jest bezuzyteczny. Brawo Wojewoda Pomorski! tak trzeba bronic region przed sabotazem i ignoracja.
20 grudzień 2018 : 08:30 Znawca | Zgłoś
+8 Przekop
Ja proponuję dodatkowo zaorać wszystkie miasta znajdujące się w zasięgu rakiet z Kaliningradu, zrobimy sobie zamiast nich Park Narodowy. Ale jak będzie ekologicznie! Co do okrętów NATO - zależy dla jakich jednostek, poza tym kanał nie ma służyć wyłącznie temu, aby tam kursowały okręty wojenne NATO, wbrew waszej kremlowskiej propagandzie.
Ile rubli by ci nie przysyłali za podobne bełkoty, ten przekop i tak powstanie, z przyjemnością obserwuję jak tam w Moskwie pianę toczycie z tego powodu :) To taki przyjemny bonusik do całości.
20 grudzień 2018 : 14:02 Tomasz F | Zgłoś
-2 Chory kraj chora władza
No to Pis zbuduje sobie nowe ALCATRAZ. Jednak "działacze" pisowscy pomyśleli o wszystkim z góry, nawet jak to będzie po przegranych wyborach. Niech tylko jeszcze wpuszczą rekiny do zalewu a na pewno żaden nie ucieknie.
21 luty 2019 : 07:32 Max | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter