Żegluga

Mam nadzieję, że w grudniu będziemy mogli poinformować, że został ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - powiedział w środę szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Według resortu oddanie do użytku kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok.

"Mam gorącą nadzieję, że już za kilka tygodni, więc jeszcze w grudniu, będziemy mogli poinformować o tym, że został uruchomiony przetarg na budowę i na wyłonienie wykonawcy kanału żeglugowego" - mówił Gróbarczyk podczas środowej konferencji prasowej.

Jak poinformował w środę resort, w 2018 r. odbyły się prace przygotowawcze. "Do końca roku zostanie wydana decyzja środowiskowa, pozwolenie na budowę i zostanie ogłoszony przetarg" - czytamy w prezentacji ministerstwa. MGMiŻŚ wskazuje, że zakończenie robót budowlanych i "oddanie do użytkowania kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok".

Podstawą realizacji inwestycji, jak przypomniano, jest Uchwała Rady Ministrów z 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego o nazwie "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022". Celem programu - zaznacza resort - jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne.

Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski - informuje MGMiŻŚ. "Jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków" - czytamy.

autor: Marcin Musiał, Magdalena Jarco

+1 Środki
Szykujta sakiewki ludu roboczy, kolejny pomnik Partii i Narodu trza stawiać.
PS - mam nadzieję że koniec końców ktoś to oszołomstwo pociągnie do finansowej odpowiedzialności za tą radosną beztroskę i szastanie pieniędzmi podatników.
05 grudzień 2018 : 17:42 Zgred z PRL | Zgłoś
0 przekop
Lepiej żeby kasa z sakiewki ludu szła na inwestycje w infrastrukturę i uniezależniała nas od rosyjskich kaprysów, niż miałaby iść jak za poprzedniej władzy - na przechlew i ośmiorniczki Sikorskiego i spółki.
10 grudzień 2018 : 13:30 Tomasz F | Zgłoś
-1 Smutne
Jak to przetarg?! Przecież prezes już wbił pierwszą łopatę! Pod coś czego się jeszcze nie buduje?!?! Kolejna wirtualna inwestycja tak jak ten prom budowany dla PŻB w Szczecinie? Że jeszcze ludzie wierzą w te obietnice... Za komuny sporo było propagandy, ale faktem jest że coś się budowało. Obecna władza jest absolutnym mistrzem propagandy i wiecznego mówienia o czymś czego NIE MA!!!
06 grudzień 2018 : 18:41 Andrzej L. | Zgłoś
+1 Nie zgadzam się z przedmówcami
Nie jestem wyborcą PiS ale uważam, że kanał warto budować.
Jestem przekonany, że kanał powstanie i to dość szybko.
Zyski ekonomiczne i turystyczne sątrudne do przecenienia.
06 grudzień 2018 : 21:24 Rapa | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3004 4.3872
EUR 4.6425 4.7363
CHF 4.6642 4.7584
GBP 5.2651 5.3715

Newsletter