Żegluga

Żaglowiec Dar Młodzieży, który z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywa rejs dookoła świata, zawinął w piątek do portu w Hongkongu, gdzie pozostanie do poniedziałku - przekazał PAP polski konsulat w byłej brytyjskiej kolonii.   

Na piątek i niedzielę zaplanowano dni otwarte dla zwiedzających - poinformował konsulat RP w Hongkongu.

W sobotę statek odwiedzą przedstawiciele lokalnych klubów żeglarskich, uczelni, instytucji kultury związanych z morzem oraz dzieci z nowo powstałej szkółki języka polskiego w Hongkongu. Tego dnia po południu na pokładzie żaglowca odbędzie się koncert kwartetu saksofonowego VASQ i przyjęcie dla przedstawicieli środowiska polonijnego i innych zaproszonych gości.

Polski statek przybył do Hongkongu w piątek ok. godziny 10 czasu lokalnego (godz. 4 rano w Polsce) i wyjdzie w morze o tej samej godzinie w poniedziałek.

Dar Młodzieży od maja płynie w Rejsie Niepodległości, organizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

Według wcześniejszych zapowiedzi polski statek miał w dniach 2-5 listopada odwiedzić Szanghaj, jednak jego wizyta w tym chińskim mieście została odwołana. Na ogłaszanej wcześniej trasie żaglowca nie było Hongkongu.

W Szanghaju odbędą się w dniach 5-10 listopada pierwsze chińskie targi importowe, lansowane przez władze w Pekinie jako przejaw skłonności do zwiększenia importu i zbilansowania salda w handlu z zagranicą.

W imprezie, która przedstawiana jest jako inicjatywa prezydenta Xi Jinpinga, wezmą udział firmy i delegacje rządowe z wielu krajów świata. Planowana jest między innymi wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Z Kantonu Andrzej Borowiak 

Fot.: Maciej Demczuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter