Żegluga

Ożywienie współpracy morskiej między Polską i Estonią, w tym uruchomienie połączenia promowego do Tallinna, zapowiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk po rozmowie z minister gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson.

"Rozpoczęliśmy niezwykle ważny etap współpracy z rządem Estonii, przede wszystkim w zakresie gospodarki morskiej" – powiedział Gróbarczyk po spotkaniu na pokładzie Daru Młodzieży, który zawinął do Tallinna w ramach Rejsu Niepodległości.

Minister zapowiedział podpisanie listu intencyjnego w zakresie współpracy między portami. "Chcielibyśmy również uruchomić linię promową do Tallinna. Rozmawialiśmy dużo na temat współpracy w ramach całej branży; zaproponowaliśmy, aby sekretariat 16+1, czyli format współpracy z Chinami, miał miejsce tutaj" - dodał.

Zaznaczył, że współpraca między portami "to już oczywiście przedsięwzięcie biznesowe". "Na pewno musimy wprowadzić wymianę turystyczną, nie funkcjonuje to między Polską a krajami bałtyckimi. W trakcie projektowania jest linia ze Świnoujścia do Kłajpedy; myślę, że następnym krokiem będzie linia z Gdańska czy Gdyni do Tallinna" – powiedział.

"Widać duży potencjał, zważywszy ile cruiserów tu gości. Z drugiej strony dla nas, Polaków, to miejsce ma duże znaczenie i jest atrakcją turystyczną. Dzisiaj składaliśmy hołd w miejscu upamiętniającym ucieczkę ORP Orzeł" – dodał.

Ocenił, że Rejs Niepodległości, podczas którego Dar Młodzieży w ciągu około 10 miesięcy zawita do 22 portów w 18 krajach, "to chyba najlepsze uświetnienie roku niepodległości i prezentacja Polski za granicą".

"Estonia też obchodzi stulecie niepodległości. Obiecaliśmy sobie, że się jeszcze spotkamy na tym statku już w ramach konkretnych rozmów, a myślę, że także przy okazji Międzynarodowych Dni Morza za niecały miesiąc w Polsce będziemy gościć panią minister" - dodał.

Tallinn to pierwszy port na trasie Daru Młodzieży po rozpoczęciu Rejsu Niepodległości. "Praktykanci spisali się na piątkę. Mamy pewien niedosyt, bo całą drogę przejechaliśmy bez żagli ze względu na totalną flautę" – powiedział starszy oficer Daru Młodzieży Wiesław Suchocki, dodając: "Oczywiście trenowaliśmy stawianie i zwijanie żagli".

Z Tallinna żaglowiec rusza do Kopenhagi. Według prognoz tym razem ma być wietrznie.

Z Tallinna Jakub Borowski

+4 projekt
W trakcie projektowania jest linia ze Świnoujścia do Kłajpedy ? Z Gdańska czy Gdyni byłoby za blisko ?
26 maj 2018 : 11:57 maciek2 | Zgłoś
+1 Kos
A doczytałeś do końca?
26 maj 2018 : 20:32 Jarrek | Zgłoś
+3 Brednia
Jaki sens miałaby linia Gdańsk/Gdynia - Klaipeda? Trasa ze Świnoujścia ma wiele atutów, między innymi odciążenie polskich dróg i wygoda logistyczna firm transportowych.

Trasa do Tallina byłaby całkiem dobrym pomysłem. Nie wiem czy nie lepiej jednak byloby wrócić do pomysłu Finnlines I otworzyć trasę do Helsinek. Polferries inwestuje w Nynäshamn, bo turystyka do wielkich miast wzrasta. Wydaje mi się, że Helsinki to ciekawsze miasto niż Tallin. Jednak w gospodarce promowej chodzi głównie o przewóz ładunków, a jeżeli Tallin miał by tutaj być idealnym portem to czemu nie. Polskie firmy promowe trzeba rozwijać i otwierać dla nich nowe perspektywy rozwoju. Jestem ciekawy czy trasa do Kłajpedy otworzy się zgodnie z harmonogramem, czyli we wrześniu. Baltivia w weekendy już stoi bezczynnie w porcie. Czym szybciej uda im się uruchomić trasę, tym Polferries zdobędzie więcej udziałów i zysków. Oby tylko nie były to złudne słowa.
27 maj 2018 : 09:41 Slavski | Zgłoś
-2 brednia bredni
Slavski - naprawdę wierzysz w te brednie ministerialne?
28 maj 2018 : 07:27 Jerzy | Zgłoś
0 niemiecki taran
I znowu niemcy byli szybsi
10 czerwiec 2018 : 12:22 gugluter | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter