Żegluga

Ustawa o OZE będzie modyfikowana w kierunku większego wsparcia dla inwestorów chcących budować stopnie wodne z towarzyszącymi im elektrowniami wodnymi - zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Gróbarczyk ocenił, że przyjęty na początku marca przez rząd projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) otwiera możliwość inwestowania w elektrownie wodne. "Ta ustawa będzie jeszcze modyfikowana, bo jesteśmy po wstępnych rozmowach z Ministerstwem Energii" - poinformował.

Minister wyjaśnił, że zmiana miałaby polegać na zwiększeniu przychodów ze świadectw pochodzenia energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów dla inwestujących w energetykę wodną. "To ma być główna zachęta dla przedsiębiorstw energetycznych, które będą chciały inwestować w budowę stopni wodnych" - ocenił Gróbarczyk.

Szef MGMiŻŚ dodał, że inwestycjom w elektrownie wodne ma również pomóc fundusz rozwoju dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym. Na początku stycznia br. ministerstwo przygotowało założenia funkcjonowania takiego funduszu. W marcu Gróbarczyk w wywiadzie dla PAP tłumaczył, że fundusz ma działać w oparciu o ustawę, która ma zostać przygotowana do końca pierwszego półrocza br. Ministerstwo chce, by nowa instytucja wspierała inwestycje związane z przywracaniem żeglowności rzekom m.in. przez emisję długoterminowych obligacji inwestycyjnych zabezpieczonych przez państwo.

autorzy: Michał Boroń, Łukasz Pawłowski

-5 Małe elektrownie wodne – duże problemy ekologiczne...
Małe elektrownie wodne, w tym tzw. mikroelektrownie (< 300 kW), wywierają szkodliwy wpływ na ichtiofaunę. Straty w środowisku przyrodniczym rzek i strumieni są bardzo poważne i zagrażają przetrwaniu gatunkom chronionym. Podstawowymi problemami związanymi z lokalizacją i funkcjonowaniem małych elektrowni są: izolacja występujących gatunków wskutek zabudowy poprzecznej rzek, blokowanie przepływów w czasie tzw. niżówek, powodujące wysychanie ko-ryt, oraz zabijanie ryb przez turbiny. Zagrożenia te dotyczą również rzek płynących w obszarach chronionych, w tym w obszarach Natura 2000. Uwzględniając marginalny potencjał energetyczny małych elektrowni wodnych, pomimo ich dużej liczby (w woj. pomorskim 86 elektrowni generuje łącznie zaledwie 6,3 MW), szkody środowiskowe wywołane ich funkcjonowaniem są nie-współmiernie wysokie.
Chrońmy Przyr. Ojcz. rocznik 68, zeszyt 6, 2012
04 kwiecień 2018 : 22:11 a/a | Zgłoś
+2 MEW - czy duże problemy ekologiczne?
Nie wiem jak to się dzieje, że w Norwegii, w Szwajcarii, w Francji, w Niemczech, w Austrii itd. małe elektrownie wodne nie wpływają negatywnie na stan środowiska przyrodniczego. Dlaczego nie nie wspomina się o tym, że stopnie wodne będą budowane na zniszczonych rzekach o wyerodowanym korycie.
05 kwiecień 2018 : 10:12 Zbig | Zgłoś
-1 szkodzą wszędzie
Oddziaływanie MEW na ichtiofaunę jest wszędzie w szkodliwe. Tak samo jak efekt cieplarniany. Stopnie wodne buduje się na odcinakach rzeki, na których ma ona największe spadki, a te są najcenniejsze przyrodniczo. Na nich znajdują się tarliska ryb, a każde podpiętrzanie powoduje utworzenie cofki i zanik pierwotnego siedliska. Kto ma decydować, co jest zniszczoną rzeką? Ręką ludzka ingerowała w każdą rzekę w kraju. A erozja wgłębna jest przy każdym stopniu czy progu wodnym...
07 kwiecień 2018 : 17:36 a/a | Zgłoś
+4 co za eko bełkot
Współczesna technologia przepławek zabezpiecza ryby przed kontaktem z turbinami... Skoro spiętrzenia na rzekach tak były szkodliwe dla środowiska to dawne młyny wodne też trzeba by uznać za szkodliwe? Na całym świecie buduje się hydroelektrownie od Norwegii, Islandii, Niemcy po Brazylię czy Chiny -tylko nie u nas bo środowisko. W rzeczywistości (eco -trolle opłacane przez zagraniczne koncerny) kompanie energetyczne sprzedające prąd między innymi ze swych hydroelektrowni czynią to i dla naszego kraju;p Proponuję douczyć się bo stara wiedza już nie działa ;)
05 kwiecień 2018 : 10:47 fachowiec | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter