Żegluga

Kapitan statku Costa Concordia Francesco Schettino, skazany prawomocnie na 16 lat więzienia za spowodowanie jego katastrofy, zaskarżył wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. W katastrofie wycieczkowca zginęły 32 osoby.

Według agencji ADNKronos w skardze, złożonej przez dwóch adwokatów Schettino odbywającego karę w więzieniu w Rzymie, zarzucono włoskiemu wymiarowi sprawiedliwości "serię podstawowych naruszeń" prawa na niekorzyść kapitana w czasie jego procesów przed sądem pierwszej instancji w Grosseto oraz sądem apelacyjnym we Florencji.

Obrońcy Schettino twierdzą ponadto, że sędziowie byli do niego "uprzedzeni".

W najbliższym czasie Trybunał w Strasburgu zdecyduje ostatecznie, czy przyjmie skargę kapitana Concordii do rozpatrzenia. Jej złożenie zapowiedziano w maju zeszłego roku, gdy Sąd Najwyższy utrzymał wyrok 16 lat więzienia. Adwokaci twierdzili wtedy, że w czasie obu procesów doszło do naruszenia prawa do obrony.

Schettino od początku powtarzał, że nie uważa się za winnego katastrofy.

13 stycznia 2012 roku gigantyczny wycieczkowiec z ponad 4 tysiącami osób na pokładzie, członkami załogi i pasażerami, wpadł na skały niedaleko wyspy Giglio w Toskanii. Do katastrofy doszło, kiedy kapitan polecił sternikowi podpłynąć do jej brzegów, bo chciał pokazać wyspę swoim znajomym. W rezultacie uderzenia o skały w dnie statku powstała ogromna wyrwa. Wycieczkowiec zaczął nabierać wody i przechylać się. Kapitan próbował początkowo ukryć wypadek przed władzami morskimi i informował jedynie o awarii prądu. Alarm ogłoszono z opóźnieniem, a ewakuacja z pokładu była chaotyczna. Zginęły 32 osoby, a ponad 60 zostało rannych.

Jeszcze w trakcie ewakuacji pasażerów Schettino uciekł z pokładu i wsiadł do jednej z szalup ratunkowych. Było to złamaniem jednej z podstawowych zasad żeglugi. Potem Schettino twierdził, że wpadł do szalupy. Podkreślał też, że to dzięki podjętym przez niego działaniom i manewrowi udało się uniknąć katastrofy na jeszcze większą skalę.

Bezprecedensowa w historii żeglugi była operacja podniesienia wraku Concordii i odholowania go do portu w Genui. Jej koszt oszacowano na kilkaset milionów euro.

mpw

0 akurat tak było?
'' Kapitan próbował początkowo ukryć wypadek przed władzami morskimi i informował jedynie o awarii prądu''
Kapitan jest wyszkolony jak pies Pawłowa i pierwsze co robi w takim wypadku to powiadamia aramtora.Zapewne po pewnym czasie okaże się ,ze akcją ratowniczą kierowal naczelny prawnik armatora i kapitan postępował w myśl jego instrukcji.Pożyjemy,zobaczymy.Kapitanie bądź zawsze sobą!
22 marzec 2018 : 11:30 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter