Żegluga

Już niedługo ma szansę pojawić się pierwsze na świecie regularne połączenie promowe, obsługiwane przez jednostkę napędzaną wodorem. Takie rozwiązanie ma zostać uruchomione docelowo w norweskim Trøndelag.

Urzędnicy z regionu w środkowej Norwegii jeszcze pod koniec 2017 r. poinformowali o planie rozwoju projektu, który doprowadzić ma do zamówienia pierwszego napędzanego wodorem promu dużej prędkości, który będzie obsługiwał regularne połączenie. Podjęte kroki to zaledwie pierwszy etap, ale już wkrótce pojawić mają się kolejne konkrety. Urzędnicy zapowiedzieli, że do 12 lutego br. będą przyjmować oferty od potencjalnych partnerów, którzy pomogą w dalszym rozwoju projektu.

Planowane przedsięwzięcie ma bardzo ważne znaczenie dla lokalnej społeczności oraz środowiska. Napędzany wodorem prom przyszłości ma bowiem wejść na trasę, która dziś obsługiwana jest przez zasilaną konwencjonalnym paliwem jednostkę. Wykorzystywane obecnie rozwiązanie przyczynia się nie tylko do emisji szkodliwych związków – statek oceniany jest jako największe w regionie pojedyncze źródło emisji szkodliwych substancji w przeliczeniu na pasażerokilometry – ale jest też drogie w eksploatacji.

Więcej >>>

PromySkat.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter