Żegluga

W piątek, 8 grudnia br. w setną rocznicę utworzenia w Krakowie Żeglugi Polskiej, w Kamienicy Wentzla na Rynku Głównym odsłonięto pamiątkową tablicę. Dzięki grupie entuzjastów, którzy w grudniu 1917 roku założyli stowarzyszenie z ograniczoną poręką Żegluga Polska, 34 lata później było możliwe utworzenie Polskiej Żeglugi Morskiej.

Żegluga Polska postawiła sobie dwa główne cele. Po pierwsze, promocję wśród społeczeństwa polskiego idei żeglugi morskiej i śródlądowej, po drugie, zebrania środków na budowę przyszłej polskiej floty. W efekcie, w 1926 roku w Gdyni powstało przedsiębiorstwo o tej samej nazwie, które stało się pierwszym w Polsce nie efemerycznym, lecz "z prawdziwego zdarzenia" armatorem. Jego inicjatorem był Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Portu i Miasta Gdynia, minister i wicepremier rządu w czasach II Rzeczypospolitej (który urodził się i zmarł w Krakowie).

W uroczystościach w Krakowie, którym patronował prezydent Polski Andrzej Duda, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, polskich armatorów takich jak: PŻM, Euroafrica, Polska Żegluga Bałtycka, Unity Line i Chipolbrok, a także przemysłu stoczniowego, w tym grupy kapitałowej Remontowa Holding.

- Ci ludzie marzą i zaczynają spełniać swoje marzenia w zupełnie - wydawałoby się - irracjonalny sposób. Co można było, bardziej irracjonalnego i dziwnego z pozoru, wymyślić w Krakowie pod zaborem austriackim, niż Żeglugę Polską?! Ale spełnili marzenia i dzięki temu wszystkie przedsiębiorstwa, które tutaj są, istnieją! - podkreślił zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki, cytowany przez Radio Szczecin.

- Nie było Polski, ale była Żegluga Polska. Świadczyło to o olbrzymiej wierze i myśli tych, którzy ją stworzyli - powiedział w relacji Radia Szczecin z uroczystości minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP podkreślając, że gdy tworzono to stowarzyszenie, trwała jeszcze I wojna światowa.

Spadkobiercą tradycji i kontynuatorem działalności Żeglugi Polskiej jest w prostej linii Polska Żegluga Morska, utworzona w 1951 roku. Dziś Żegluga Polska to grupa kapitałowa, która sprawuje nadzór nad 50 statkami należącymi do PŻM.

- Jestem wzruszony, że mogę osobiście uczestniczyć w uhonorowaniu stowarzyszenia, założonego w czasach rodzącej się niepodległej Polski z myślą o budowie  polskiej floty handlowej - mówił podczas uroczystości Piotr Soyka. - Czujemy się mocno związani z Polską Żeglugą Morską. Wykonaliśmy setki remontów i modernizacji statków PŻM - najwięcej w historii! To jeden z naszych najważniejszych klientów - podkreślał prezes GK Remontowa Holding życząc zarządcy Pawłowi Brzezickiemu, a za jego pośrednictwem całej załodze polskiego armatora, aby z obecnej trudnej sytuacji na rynku przewozów morskich wyszedł wzmocniony, gotowy stawić czoła światowej konkurencji.

GL, PBS, Radio Szczecin, rel (Unity Line)


Nz.: Pamiątkową tablicę odsłonili przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki i minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Zdjęcia: Grzegorz Gibas/Radio Szczecin

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter