Stocznie, Statki

W sierpniu przyszłego roku rozpocznie się budowa pierwszej polskiej fregaty rakietowej "Miecznik". Przedstawiciele konsorcjum odpowiedzialnego za realizację programu zapewnili w czwartek podczas targów MSPO, że realizacja zadania przebiega zgodnie z harmonogramem.

Program "Miecznik" zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki mają zwiększyć zdolności marynarki i pozwolić na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik weszły PGZ, należąca do PGZ Stocznia Wojenna oraz Remontowa Shipbuilding SA. Partnerami zagranicznymi w projekcie zostały firmy Babcock – odpowiedzialna za projekt platformy okrętu Arrowhead 140, Thales UK - główny dostawca podsystemów walki oraz firma MBDA UK, która dostarczy systemy obrony przeciwlotniczej.

Przedstawiciele konsorcjum podkreślili w czwartek podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, że pracę przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Pewne zmiany w harmonogramie są możliwe, ale jeżeli chodzi o główne kamienie milowe, czyli dostawę jednostek, pozostają bez zmian. Obecnie bardzo szczegółowo opracowujemy sekwencje i technologie produkcyjne. Czujemy się komfortowo z tym, aby rozpocząć produkcję w sierpniu przyszłego roku. Obie stocznie przygotowują infrastrukturę, ona na pewno będzie na czas – zaznaczył Cezary Cierzan, dyrektor programów morskich PGZ.

Według przedstawionego harmonogramu pierwsza jednostka powinna być zdana w 2028 r., kolejna w 2029 r., a trzecia w 2030 r.

Jednocześnie trwają pracę przygotowawcze w stoczniach – Remontowa Shipbuliding SA oraz Stoczni Wojennej PGZ.

Jesteśmy na etapie pracy, której nie widać – zwracał uwagę Paweł Lulewicz, prezes Stoczni Wojennej PGZ. - Przygotowujemy dokumentację na budowę infrastruktury - hal montażowych. Do końca października biuro projektowe ma przygotować dokumentację. Wtedy też wystąpimy o pozwolenie na budowę i rozpoczniemy wybór generalnego wykonawcy – powiedział prezes Lulewicz.

Fregaty "Miecznik" mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę krytyczną, a także uczestniczyć w działaniach sojuszniczych, np. w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Zgodnie z zapowiedziami mają one zwalczać okręty nawodne i podwodne nieprzyjaciela oraz statki powietrzne - drony, samoloty i śmigłowce.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter