Stocznie, Statki

ORP Albatros wypłynął dziś ze stoczni Remontowej Shipbuilding SA i obrał kurs na Gdynię. Okręt 12 sierpnia, podpisaniem dokumentów zdawczo-odbiorczych dołączył do 13 Dywizjonu Trałowców, jednostki podlegającej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

ORP Albatros to drugi z serii, nowoczesny niszczyciel min, który powstał na zamówienie Marynarki Wojennej RP w stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Okręt zbudowany został przez Konsorcjum, w którego skład wchodzą: lider - stocznia Remontowa Shipbuilding SA należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding SA oraz członkowie - Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA (OBR CTM SA) i PGZ Stocznia Wojenna.

Docelowo polskie siły zbrojne dysponować będą aż sześcioma okrętami tego typu. Pierwszy - ORP Kormoran przekazano w listopadzie 2017 roku, natmiast odbiór trzeciego okrętu - ORP Mewa - jak zapowiada resort obrony - spodziewany jest w listopadzie br.

W czerwcu br. podpisano umowę na dostarczenie Marynarce Wojennej kolejnych trzech niszczycieli typu Kormoran II. Służą one do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Trzy kolejne okręty, wyprodukowane przez polską stocznię trafią do polskiej marynarki wojennej już jako okręty produkowane seryjnie - mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, szef MON. - To ważne, by polska marynarka dysponowała najnowocześniejszym sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni polscy marynarze skutecznie mogą strzec polskiego wybrzeża. Naszym zadaniem - zadaniem władz Rzeczypospolitej jest tworzenie warunków do tego, żeby polskie wojsko - w tym Marynarka Wojenna mogło się rozwijać. To zadanie podstawowe - bezpieczeństwo naszej ojczyzny - dodał.

Po dopłynięciu do Gdyni rozpoczną się przygotowania do podniesienia bandery na ORP Albatros. Na ten moment nie jest znana data uroczystości. 

AL

Poniżej zdjęcia z wypłynięcia jednostki ze stoczni Remontowej Shipbuilding SA oraz cumowania w Porcie Wojennym Gdynia

Fot.: Maciej Bielesz / PortalMorski.pl / 8. FOW

Albatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do Gdyni
Albatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do Gdyni
Albatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do Gdyni
Albatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do Gdyni
Albatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do GdyniAlbatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do GdyniAlbatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do GdyniAlbatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do GdyniAlbatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do GdyniAlbatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do GdyniAlbatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do GdyniAlbatros w drodze ze stoczni w Gdańsku do Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter