Stocznie, Statki

Dzięki gwarancjom o łącznej wartości 110 mln EUR, otrzymanym od KUKE, Gdańska Stocznia „Remontowa” może wkrótce sfinalizować finansowanie konsorcjalne na budowę promów Ro-Pax.

22 kwietnia w Gdańskiej Stoczni "Remontowa" S.A. im. J. Piłsudskiego S.A. podpisano umowę, na mocy której stocznia otrzymuje od KUKE limit gwarancyjny w wysokości 60 mln euro, związany z realizacją kontraktu na budowę trzech promów typu Ro-Pax. Jednostki powstają na zamówienie spółki Polskie Promy i od 2025 roku zaczną stopniowo obsługiwać połączenia na Morzu Bałtyckim. To jedno z największych zamówień złożonych w polskiej stoczni w ostatnich 30 latach.

Wcześniej Remontowa S.A. pozyskała w KUKE gwarancje należytego wykonania kontraktu, których beneficjentem jest zamawiający. Wartość tych gwarancji sięga 48 mln euro.

Realizacja kontraktu na budowę promów Ro-Pax nabiera tempa i nie ukrywamy, że wsparcie KUKE jest tu kluczowe. Dzięki gwarancjom należytego wykonania kontrakt się uprawomocnił, a dzięki uzyskanym gwarancjom płatniczym, możemy liczyć na zapewnienie niezbędnego finansowania w bankach, które z kolei jest niezbędne do obsługi kontraktów z dostawcami i podwykonawcami. Zabezpieczyliśmy już dostawy systemów energetycznych i napędu na te jednostki, a sam projekt prowadzony jest zgodnie z założonym harmonogramem, co oznacza, że pierwsza jednostka ma być przekazana armatorowi w 2025 roku – powiedział prezes zarządu Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. Michał Habina.

Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak istotnym przedsięwzięciu, wspierając ten konkretny projekt Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A i po raz kolejny polski przemysł stoczniowy. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań z nowego systemu wsparcia eksportu, udało nam się wspólnie wypracować taką strukturę transakcji, która zapewnia finansowanie na każdym etapie budowy jednostek umożliwiając bezpieczne i niezakłócone wykonanie kontraktu. Przejmując na siebie znaczną część ryzyka, czynimy transakcję mniej ryzykowną i zachęcamy krajowe banki do szerszego otwarcia się na finansowanie branży stoczniowej, która dotąd była traktowana przez nie z dużą ostrożnością. A mamy przecież doskonałe technologie, świetnych fachowców, zaufanie zachodnich armatorów i potencjał, by budować więcej. Tymczasem problemem jest zdobycie stosownego finansowania w postaci gwarancji i kredytów. Oby nasze nowe rozwiązania oraz sam program Batory zmieniły tę sytuację na dobre – powiedział prezes zarządu KUKE Janusz Władyczak.

Ro-Pax to prom, który będzie mógł przewozić 400 osób. W projekcie zaplanowane są: restaurację, bary, sklep, plac zabaw dla dzieci i inne udogodnienia dla pasażerów. Promy będą niskoemisyjne, wyposażone w sterowane elektrycznie pędniki azymutalne i stery strumieniowe, którym energii dostarczą generatory zasilane LNG, pracujące w układzie hybrydowym ze wspomaganiem bateryjnym.

Jednostki mają mierzyć po 195,6 m długości i 32,2 m szerokości. Długość linii ładunkowej to 4,1 tys. m, a prędkość maksymalna wyniesie 19 węzłów. Będą obsługiwały linię między Świnoujściem a Ystad, wspierając rozwój transportu morskiego.

Gdańska Stocznia „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A to największa spółka polskiej grupy stoczniowej Remontowa Holding S.A. Oferuje kompleksowe rozwiązania techniczne, których finalnym produktem są w pełni wyposażone, nowoczesne statki. Oprócz remontów i przebudów, Grupa ma bardzo duże doświadczenie w projektowaniu i budowie różnych jednostek pływających, w tym promów, które dostarczała m.in. do Norwegii, Danii, Estonii, Wlk. Brytanii i Kanady.

Projekt budowy nowego typu promów samochodowo-pasażerskich (Ro-Pax) to strategiczne przedsięwzięcie, mające na celu utrzymanie pozycji rynkowej i wzmocnienie konkurencyjności polskich armatorów promowych, co jest możliwe między innymi dzięki rozwiązaniom oferowanym przez KUKE.

mart/ drag/

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

Podczas pobytu w Remontowej S.A. goście z KUKE w towarzystwie prezesa Remontowa Holding S.A. Adama Ruszkowskiego zwiedzili stocznię.

 

Podczas pobytu w Remontowej S.A. goście z KUKE w towarzystwie prezesa Remontowa Holding S.A. Adama Ruszkowskiego zwiedzili stocznię.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter