Stocznie, Statki

60 mln zł unijnej dotacji będą mogli otrzymać przedsiębiorcy z branży stoczniowej z Zachodniopomorskiego. Pierwszy nabór na projekty zostanie ogłoszony w czerwcu.

"Jest to pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora okrętowego. Chcemy, by jak najciekawsze projekty mogły zostać zrealizowane. Myślę, że będą to projekty zmierzające do podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności" – powiedział w środę dziennikarzom marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

O wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego będą się mogli ubiegać przedsiębiorcy zajmujący się budownictwem okrętowym, naprawą, konserwacją, przebudowami statków, konstrukcji pływających i ruchomych, a także produkcją i dostarczaniem wyposażenia okrętowego oraz części statków. Jak wyjaśnił Geblewicz, wcześniej wsparcie sektora stoczniowego ze środków RPO nie było możliwe.

"Przemysł okrętowy był wyłączony ze wsparcia funduszami unijnymi. Dopiero w roku 2014 zmieniły się przepisy" – powiedział Geblewicz. Jak wyjaśnił, Komisja Europejska dopuściła wtedy możliwość regionalnej pomocy inwestycyjnej dla sektora stoczniowego w perspektywie finansowej 2014-2020 jedynie na podstawie wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej. Marszałek województwa dodał, że w 2015 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przekazał do Ministerstwa Rozwoju postulat stworzenia przez resort notyfikowanego programu pomocowego; tego typu projekty muszą bowiem uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej.

"Dwa lata, od 2015 r., trwał proces negocjacji z Komisją Europejską celem uzyskania notyfikacji tego programu. Minister Rozwoju zaprosił do tych prac także województwo pomorskie" - powiedział Geblewicz.

W sierpniu 2016 r. poddano konsultacjom społecznym przygotowany projekt rozporządzenia ministra rozwoju ws. udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców na inwestycje w zakresie budownictwa okrętowego w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020. 1 marca 2017 r. program pomocowy został przekazany Komisji Europejskiej.

15 stycznia br. Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu programu regionalnej pomocy inwestycyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze stoczniowym w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim. Wsparcie wyniesie ok. 79 mln złotych. Województwo zachodniopomorskie ma otrzymać 60 mln zł, pomorskie – 19 mln zł.

"Dzięki temu zakładamy, że będzie możliwe wsparcie około 30 projektów inwestycyjnych, ponieważ poziom wsparcia będzie wynosił około 2 mln zł dla poszczególnych projektów, dla poszczególnych firm" – poinformował Geblewicz.

Rozporządzenie w sprawie pomocy dla przedsiębiorców z branży okrętowej w ramach RPO na lata 2014-2020 podpisał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Czeka ono na publikację w Dzienniku Ustaw.

Do końca czerwca br. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ma ogłosić konkurs, w którym na inwestycje wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji zostanie przeznaczone blisko 40 mln zł. Mają też być prowadzone konsultacje z przedstawicielami branży okrętowej.

autor: Elżbieta Bielecka

emb/ son/

-34 Ostatni skok
Po wyborach będzie inny marszałek więc trzeba jeszcze trochę zarobić.
28 luty 2018 : 21:55 Bolo | Zgłoś
+32 Stępka
A co się dzieje ze stępką promu? Ruszy się teraz coś dzięki temu?
01 marzec 2018 : 09:04 Eeee | Zgłoś
+13 STĘPKA R_D_Z_E_W_I_E_J_E
I nic się nie dzieje.
04 marzec 2018 : 12:37 Ciekawski | Zgłoś
+13 Pytanie do SPP
Cytuję za Radio Szczecin : " Dyrektor do spraw technicznych w spółce Henryk Pająk zaznacza, że stocznia jest już gotowa do budowy promów".
Czy coś się dzieje przy promie?
04 marzec 2018 : 12:46 Henryk D. K-1 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter