Stocznie, Statki

Wprawdzie fregata, mimo ponad 35 lat intensywnej eksploatacji, wciąż zadziwia znakomitą kondycją, przechodzi w Stoczni Remontowej „Nauta”, wymagany przepisami, przegląd potwierdzenia klasy – to cykliczna procedura, powtarzana w połowie okresu tzw. klasy pięcioletniej.

Dar Młodzieży trafił do doku pływającego, odsłaniając rzadko oglądaną część podwodną, która zostanie dokładnie oczyszczona, a następnie pomalowana specjalną antyporostową farbą. Sprawdzone i wymienione będą także elementy ochrony anodowej kadłuba. Podczas prac stoczniowych zdemontowany ma być wał śrubowy, sama śruba, trzon steru, a wszystkie elementy dokładnie sprawdzone, oczyszczone i zakonserwowane. Wymienione zostaną, w ramach systematycznego odtwarzania, fragmenty rurociągów, elementy poszycia nadbudówek i międzypokładów. Na skutek kończącego się resursu, rozebrany zostanie i dokładnie sprawdzony, jeden z silników głównych (SG 2). Zbiorniki paliwa i wody słodkiej przejdą konserwację.

Na masztach sprawdzone zostaną elementy olinowania stałego oraz tzw. bejfuty, czyli przegubowe mocowania rei do masztów. Ponadto przegląd przejdą wyposażenie i urządzenia pokładowe – m.in. kluzy, kabestany, windy, łańcuchy. Ważnym fragmentem prowadzonych prac będzie kompleksowa wymiana stosowanych na statku olejów na biodegradowalne oleje nowej generacji wraz z wymianą i montażem dostosowanych do nich uszczelek. Gwarantuje to Darowi Młodzieży spełnienie ostrych rygorów ochrony środowiska, obowiązujących na wodach i w portach Północnej Ameryki, dokąd fregata popłynie w ramach rejsu dookoła świata. By wypełnić te najwyższe normy, zamontowane zostaną także, najnowszej generacji, systemy oczyszczania ścieków i fekaliów.

Przewiduje się, ze pobyt Daru Młodzieży w stoczni potrwa do końca roku. Całość prac – ich zakres i sposób przeprowadzenia odbywa się pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków.

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Fot.: Jerzy Boj

+9 Ostrożnie
Żeby tylko Daru nie utopili razem z dokiem.
14 grudzień 2017 : 23:33 Nicky | Zgłoś
+4 Nauta
Najlepsza Stocznia na świecie i 2-ga w Polsce ;)

Powodzenia, zróbcie w terminie i nie utopcie Daru by znów nie było konieczności pomocy z kasy podatników poprzez akcje, kredyty czy dziwne Marsy czy inne PGZ.
15 grudzień 2017 : 09:19 Stoczniowiec z Gdyni | Zgłoś
-7 Typowe polaczki
Polska mentalność czasami jest zdumiewająca.. Przemysł stoczniowy przechodzi teraz trudny okres, stocznie naprawdę muszą się nagimnastykować żeby doki nie stały puste. Ja się cieszę, że Nauta sukcesywnie zdobywa kolejne statki, armatorzy widocznie nie boją się współpracować z najstarsza polską stocznią - plujcie jadem.. Anonimowo to każdy może "dyskutować", ciekawe ilu z was jest związanych z przemysłem stoczniowym? "Fachowcy" się znaleźli, a pfuu..
15 grudzień 2017 : 12:44 Stoczniowiec1950 | Zgłoś
+4 do polaczka 1950
Państwowi armatorzy nie mają wyjścia - mają nakaz remontowania swoich jednostek w firmach PGZ czy MARS. To samo dotyczy okrętów MW, do stoczni prywatnych - myślę tu głownie o grupie Remontowa, trafiają ochłapy. Naprawdę jesteś z branży, że o tym nie wiesz?

Nie mam nic przeciwko uczciwej konkurencji, taka jak napisałem powyżej, nią nie jest.

Z przemysłem okrętowym jestem związany od ponad 20 lat, to tak na marginesie. To co jest teraz, to system z lat słusznie minionych, nakazowy.
15 grudzień 2017 : 13:28 Stoczniowiec z Gdyni | Zgłoś
+4 stocznie.....
"Przemysł stoczniowy przechodzi teraz trudny okres, stocznie naprawdę muszą się nagimnastykować".... Taa... tak się gimnastykują
że budują promy bez projektu i finansowania i mają tyle roboty że stępkę pod nowy prom zlecają podwykonawcy. Ale trudno się dziwić jak mieszczą się w Radomiu.
17 grudzień 2017 : 14:12 maciek2 | Zgłoś
+5 Stoczniowiec
Założę się o 50 000,00 zł, że prace na Darze nie zakończą się do końca roku :)

Przeczytajcie ten wspomniany zakres i spójrzcie na kalendarz... Weźcie poprawkę kto to robi (Państwowy statek, Państwowa Stocznia) i jakie tam są rekordy wydajności pracy w okresie świąteczno-noworocznym...

Kto przyjmie ;) ?
16 grudzień 2017 : 08:24 Roberto__ | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter