Stocznie, Statki

Statek szkolny Westerplatte od lat nie służył szkoleniu młodzieży. Po likwidacji Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu nowy armator, którym została gmina Wrocław, używał jednostki sporadycznie i wyłącznie do przewozu pasażerów. Przez długie lata nie było ani pieniędzy na remont jednostki, ani pomysłu na dalszą jej eksploatację. Armator podejmował kilkukrotnie próby sprzedaży statku.

Dopiero powstanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zmieniło nastawienie dotychczasowego armatora. Od samego początku ministerstwo deklarowało chęć remontu statku i oddania go celom do jakich był zbudowany, czyli do szkolenia przyszłych marynarzy żeglugi śródlądowej. Gmina postanowiła przekazać statek Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Umowa w sprawie przekazania Statku szkolnego Westerplatte została podpisana 12 października br. w siedzibie dawnego Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej przy ul. Brucknera 10 we Wrocławiu. Umowę podpisali: w imieniu gminy Wrocław - dyrektor Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu - Marek Łaźniak; w imieniu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - pełnomocnik Paweł Zapart. 

Podczas podpisywania umowy obecni byli także prezes Absolwentów TŻŚ - Waldemar Rybicki oraz dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu - Jan Pyś. Pierwszy krok został wykonany, kolejny to remont statku. Stan techniczny Westerplatte to wielkie wyzwanie zarówno techniczne jak i finansowe.

rel (Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu)

-8 Rzeczny
Mowa o tym zardzewiałym, rzecznym pchaczu widocznym na zdjęciu? Co to ma wspólnego ze statkiem i MORZEM? (Portal, w nazwie jest MORSKI!!)
17 październik 2017 : 18:08 SSN | Zgłoś
+5 bez tytułu
po co ten głupi konenatrz-co zrobiłes do ratowania tej jednostki??? nic?? to nie odzywaj sie
24 czerwiec 2018 : 20:49 apsolwent szkoły | Zgłoś
+4 a propos
Ten pchacz widoczny na zdjęciu, to tylko jednostka napędowa całego zestawu szkolnego "Westerplatte II". Na części pchanej były (i mam nadzieję, że będą), pomieszczenia mieszkalne, dydaktyczne i socjalne. Może wreszcie wróci na Odrę żegluga, najtańszy i najbardziej ekologiczny rodzaj transportu wszelkich towarów (choć przede wszystkim ładunków masowych), zniszczony przez naszych "wspaniałych" przywódców, budujących "nową" Polskę.
08 sierpień 2018 : 15:55 Sylwester | Zgłoś
+1 bez tytułu
zastanawiam czy odpowie ktoś podwzgledem prawnym za dewastacje tej jednostki
16 luty 2019 : 10:21 Asp.Konicki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter