Rybołówstwo

Minionej doby z wód Kanału Gliwickiego wyłowiono około 350 kg śniętych ryb - poinformował w niedzielę Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gliwicach (Śląskie). Wody kanałów gliwickiego i kędzierzyńskiego oraz Odry są stale monitorowane, kontynuowane są też rejsy patrolowe - zapewniają Wody Polskie.

Poprzedniej doby z kanału wyłowiono ok. 270 kg śniętych ryb.

Po raz pierwszy śnięte ryby zaobserwowano w Kanale Gliwickim 7 września. Sytuacja powtórzyła się w kolejnych dniach. Do końca września obowiązuje rozporządzenie wojewody opolskiego zakazujące korzystania z wód kanału.

"Minionej doby (w okresie od godziny 8.00 16 września do 8.00 17 września) podjęto z wody około 350 kg śniętych ryb, które znajdowały się w II sekcji i III sekcji Kanału Gliwickiego. Na pozostałych sekcjach oraz na obszarze Kanału Kędzierzyńskiego i rzeki Odry nie stwierdzono występowania śniętych ryb" - podały w niedzielę Wody Polskie w Gliwicach.

Zapewniono, że przedstawiciele Wód Polskich są w stałym kontakcie z innymi służbami, gotowe do podjęcia odpowiednich działań. Przez cały czas prowadzony jest monitoring wód obu kanałów i Odry. W niedzielę odbyło się też kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Opolu ws. sytuacji na Kanale Gliwickim.

Od soboty, na wniosek wojewody, prace na Kanale Gliwickim prowadzą naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. W piątek przy wejściu do portu Koźle został umieszczony przez RZGW Gliwice biostabilizator, którego zadaniem jest ograniczenie skażenia wód. Wody Kanału Gliwickiego są poddawane stałej lustracji, brzegi patrolują policja i strażacy.

Fot. Shutterstock

+24 Ścieki Polskie
Czym tak naprawdę zajmują się Wody Polskie, kontrolą wody, czy kontrolą ścieków? Bo ścieki jak były wlewane do rzek, tak są wlewane. Oczywiście wszystko zgodnie z prawem. Dlatego proponuję zmianę nazwy z Wody Polskie, na Ścieki Polskie.
18 wrzesień 2023 : 07:27 Jato | Zgłoś
+47 Ścieki z Departamentu
To co napisałeś bardzo dobrze pasuje też do obsady stanowisk w Wodach... spływa tam wszystko co złe z DR.
18 wrzesień 2023 : 07:44 Gryf | Zgłoś
+31 Gryf- 10/10 trafiony- zatopiony
Departament to pozapartyjny układ rybny, który przez wiele lat żerował na unijnych funduszach. Namierzeni i usunięci z DR hochsztaplerzy zostali zainstalowani w Wodach Polskich, żeby tam robić bałagan i z tylnego siedzenia podtrzymywać stary złodziejski układ i kręcić takimi kukiełkami jak minister Ciecióra, który niedługo za to odpowie bo taką mu wyznaczyli rolę. Przy okazji tego bałaganu uderzyli w PiS bo wszystko to idzie na konto Kaczyńskiego. Mają też pomocników w środowisku rybackim, gdzie nawet rybacy, członkowie PiSu oszukują i wprowadzają w błąd swoich posłów z regionów. Za wszystko płacą zwykli rybacy od lat okradani ze swoich unijnych pieniędzy.

odsłuchać taśmę

"Kolejna taśma ważnej urzędniczki z PiS: "Bawią się chłopcy na bogato". Uderzenie w ministra"
18 wrzesień 2023 : 09:27 Henryk Kwinto. | Zgłoś
+32 Spotkanie z ministrem Telusem
20.09 jest spotkanie z ministrem Telusem który ma przedstawić rozwiązania pomocowe dla bankrutującego rybołówstwa przybrzeżnego z powodu zakazu połowu ryb. Prośba dla jadących tam, nie dajecie się zwodzić, że coś będzie robione w tym kierunku. Jeśli nie dostaniecie konkretnych zapewnień podpisanych przez ministra, od razu dajcie informację rybakom. Teraz jest najlepszy czas na pokazanie problemów rybołówstwa małoskalowego całej polsce. Rzeby Polacy mieli świadomość, że bezpieczeństwo żywnościowe (połowy ryb morskich przez polskie jednostki) zostanie zagrożone, poprzez likwidację Polskiego Rybołówstwa. Pozdrawiam
19 wrzesień 2023 : 05:05 abc | Zgłoś
-10 Bezpieczeństwo żywnościowe?
Zdajesz sobie sprawę, że polskie rybołówstwo, zwłaszcza małoskalowe ma znikomy, jeśli nie żaden, wpływ na "bezpieczeństwo żywnościowe kraju"? Ilości ryb dostarczane na rynek nie mają praktycznie żadnego znaczenia. Proszę przejść się po większych marketach w dużych miastach i proszę znaleźć tam ryby i przetwory bazujące na rybach z polskich połowów morskich. A rybołówstwo małoskalowe to już w ogóle wyłącznie skansen. Unia płaci za jego utrzymanie, ale w kategoriach "dziedzictwa kulturowego", a nie "bezpieczeństwa żywnościowego". Trzeba znać swoje miejsce.
19 wrzesień 2023 : 05:29 Gryf | Zgłoś
+22 Gryf, ale tak szczerze, czy ty jesteś normalny?
Ty naprawdę szukasz w sklepach polskich ryb z Bałtyku kiedy od 4 lat jest całkowity zakaz połowów? Nie tak dawno temu rybołówstwo przybrzeżne łowiło 5 razy więcej ryb niż produkcja całej akwakultury i sprzedawało te ryby przez cały rok a nie tylko przed świętami.
19 wrzesień 2023 : 06:18 Ostowy | Zgłoś
-9 Gdzie
I gdzie te ryby były? Na pewno nie w sklepach. Mówienie o "bezpieczeństwie żywnościowym", nawet w kontekście połowów 10-15 lat temu to zaklinanie rzeczywistości
19 wrzesień 2023 : 09:12 Gryf | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter