Rybołówstwo

UE przyjęła formalnie w czwartek, 8 czerwca, w imieniu 27 państw członkowskich porozumienie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Przyjęcie porozumienia przez UE jest dużym krokiem na drodze do jego wejścia w życie i realizacji celu 14.6 w ramach celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Porozumienie w sprawie subsydiów dla rybołówstwa ma zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania, że głównym celem subsydiów dla rybołówstwa jest zrównoważony rozwój i uniknięcie szkód dla oceanów i stad ryb, od których zależą źródła utrzymania społeczności nadbrzeżnych na całym świecie.

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa to pierwsze wielostronne porozumienie handlowe skupiające się na zrównoważonym rozwoju. Zostało one zawarte na 12. Konferencji Ministerialnej WTO (MC12) w czerwcu 2022 r. i obejmuje:

• zakaz przyznawania subsydiów publicznych na nielegalne, nieuregulowane i nieraportowane połowy
• zakaz subsydiów dla nieregulowanych połowów na morzu pełnym
• zakaz subsydiów w odniesieniu do najbardziej zagrożonych stad
• postanowienia dotyczące szkodliwej praktyki zmiany bandery statków rybackich na inne jurysdykcje oraz
• obszerne postanowienia dotyczące przejrzystości i powiadamiania w celu monitorowania wdrażania porozumienia.

Porozumienie wejdzie w życie, po tym gdy dwie trzecie z 164 członków WTO dopełni krajowych procedur ratyfikacyjnych. Przyjęcie przez UE (w imieniu 27 państw członkowskich) zwiększa liczbę członków WTO, którzy przyjęli porozumienie, do 34.

"UE odegrała kluczową rolę w przygotowaniu tego przełomowego porozumienia WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa, które pozwoli zapobiec szkodliwej działalności, między innymi nielegalnym połowom. Jestem szczególnie dumny z tego, że jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy przyjmują wielostronną umowę handlową o znaczeniu historycznym, skupiającą się na zrównoważonym rozwoju, która pomoże odbudować zasoby rybne na całym świecie. To dowód na to, że WTO jest w stanie sprostać dzisiejszym wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem i w miarę postępu reform organizacja jest gotowa do stawienia czoła innym globalnym wyzwaniom" - powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy odpowiedzialny za handel.

"W tym roku UE obchodzi Światowy Dzień Oceanów, formalnie przyjmując Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Umowa jest kluczowym krokiem naprzód, który pozwoli zagwarantować, że subsydia dla rybołówstwa – nie tylko w UE, ale na całym świecie – będą uwzględniać cele zrównoważonego rozwoju. Pomoże to chronić stada ryb, które mają zasadnicze znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i źródeł utrzymania społeczności nadbrzeżnych. Wraz z inicjatywami takimi jak Traktat ONZ o pełnym morzu, Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku ratowania oceanów, do którego UE w znacznym stopniu się przyczynia" - mówi Virginijus Sinkevičius, komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa.

rel (KE)

Fot.: KE

+50 Gdzie są pieniądze za zakaz węgorza?
Kto znów spieprzył sprawę dla rybaków?
09 czerwiec 2023 : 17:24 Zalewowy | Zgłoś
+75 Gdzie postojowki gdzie umowy
Gdzie jakakolwiek pomoc dla nas przybrzeżnych gnoje
09 czerwiec 2023 : 18:36 Knaga | Zgłoś
+82 Pod koniec czerwca otwarcie tunelu pod Świnoujściem
szykujemy się wszyscy, żeby oświecić Pana Kaczyńskiego jak rządzą jego ministrowie od rybołówstwa razem ze sprzedawczykami z grup "producenckich", szczególnie tych z Kołobrzegu, Władysławowa, Zalewu Wiślanego i Wolina,
09 czerwiec 2023 : 20:06 bosman | Zgłoś
+7 Po co ta gadka
J tak jak zawsze dużo pisania i nic poza tym Już za późno i tak już po nas !!!!!
09 czerwiec 2023 : 22:05 Darek bałtyk | Zgłoś
+16 Dopóki piszesz
i dopóki nie rozkradli pieniędzy to żyjesz.
10 czerwiec 2023 : 08:50 Janusz Kowalski | Zgłoś
+11 Robert Telus, minister od rybołowstwa
Właśnie zakończyłem rozmowy z protestującymi rolnikami w Dorohusku. Przedstawiłem pomoc rządową skierowaną dla polskiego rolnika, oraz harmonogram.Od przyszłego tyg. przyjmowanie wniosków na pomoc nawozową oraz 2 pomoc zbożową, pierwsze środki na konta do25.06 #dotrzymujemuslowa
10 czerwiec 2023 : 05:52 Rolnik | Zgłoś
+10 Robert Telus- minister od rybołówstwa
Jak podał Telus, podczas spotkania przedstawił rolnikom „wszystkie nasze pomoce, które rząd przygotowuje, już przygotował i to, że ta pomoc będzie w najbliższym czasie uruchomiona”. – W negocjacjach obiecałem, że zrobimy wszystko, żeby jeszcze w czerwcu pierwsze środki poszły do rolników. Obiecałem, że od przyszłego tygodnia będą wnioski przyjmowane na nawozy i zboże (sprzedane) po 15 maja. To też jest ważna deklaracja, którą złożyłem rolnikom – powiedział minister rolnictwa.
Minister rolnictwa powiedział, że podczas spotkania z rolnikami odniósł wrażenie, że dużo zgłaszanych przez nich postulatów i rzeczy, o których mówili, wynika „ze złego przepływu informacji”. Rolnicy nie wiedzieli o wszystkich pomocach, które rząd przygotował. – Będziemy musieli jeszcze większy nacisk nałożyć na dobrą informację rolników – stwierdził Telus.
10 czerwiec 2023 : 05:57 Rolnik | Zgłoś
+27 Robert Telus, minister od rybołowstwa
– Pokazujemy jako rząd, że jesteśmy wiarygodni i te obietnice, które złożyłem dzisiaj na tym proteście są realistyczne – powiedział Telus i wyraził nadzieję, że w poniedziałek albo we wtorek zacznie się zbieranie wniosków na kolejne dopłaty. Przypomniał, że budżet przeznaczony na dopłaty do nawozów wynosi 4,7 mld zł. W piątek o godz. 10 rolnicy rozpoczęli kolejny protest na drodze do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie), który polega na blokowaniu ruchu ciężarowego i potrwa – zgodnie z zapowiedziami organizatorów – do poniedziałku do północy. W lutym rolnicy prowadzili podobne protesty na drogach do przejść granicznych w Dorohusku i Hrebennem.
10 czerwiec 2023 : 05:59 Rolnik | Zgłoś
+52 Minister do spraw rybołówstwa
9 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny Rybactwo i Morze" – poinformował w środę podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro.
Jak dodał "w tym programie są również rekompensaty z tytułu bardzo mocnych ograniczeń jeśli chodzi o połowy morskie.
One dotyczą tego, aby pozyskiwać zasoby rybne z Bałtyku.
W kwestii podziału środków wskazano cztery priorytetowe obszary: wspieranie rybołówstwa i ochrony żywych zasobów wodnych (314 mln euro); wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury (ponad 304 mln euro); sprzyjanie zrównoważonej niebieskiej gospodarce na obszarach przybrzeżnych i śródlądowych, wspieranie rozwoju społeczności rybackiej oraz sektora akwakultury (67 mln euro).
10 czerwiec 2023 : 06:42 Jogi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3476 4.4354
EUR 4.5863 4.6789
CHF 4.742 4.8378
GBP 5.2999 5.4069

Newsletter