Rybołówstwo

Rada Stanu (francuski najwyższy sąd administracyjny) nakazała w poniedziałek rządowi wprowadzić zakazać połowów ryb w niektórych częściach Atlantyku, aby chronić delfiny, które giną setkami, zaplątane w przemysłowe sieci - poinformowała AFP.

Decyzja ta nastąpiła kilka dni po doniesieniach obserwatorium oceanograficznego w La Rochelle w zachodniej Francji świadczących, że od początku zimy morze wyrzuciło na francuskie wybrzeże Oceanu Atlantyckiego co najmniej 910 delfinów - pisze AFP.

W ciągu jednego tylko tygodnia na wybrzeżu znaleziono ponad 400 ssaków, co jest według obserwatorium liczbą "bezprecedensową". Większość znalezionych delfinów miała obrażenia wskazujące na złapanie w sieci, inny sprzęt rybacki lub rany od silników łodzi. Kilka organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska złożyło skargę przeciwko francuskiemu rządowi, oskarżając go, że nie robi nic w sprawie śmierci delfinów i morświnów, którym w Zatoce Biskajskiej grozi wyginięcie - napisała agencja.

Wiele z nich zginęło w lutym i marcu, kiedy delfiny zazwyczaj przemieszczają się bliżej wybrzeża w poszukiwaniu pożywienia i są bardziej narażone na kontakt z jednostkami połowowymi. Francuski rząd do tej pory wstrzymywał się z wprowadzaniem zakazów połowów, wybierając zamiast tego rozwiązania łagodzące ich wpływ na delfiny, takie jak nakaz montowania kamer na pokładzie lub głośnego sprzętu dźwiękowego, który ma odpędzać delfiny.

Rada Stanu orzekła jednak w poniedziałek, że instrumenty "akustycznego odstraszania" na łodziach rybackich nie gwarantują wystarczającego stanu ochrony delfinów i morświnów, a oba gatunki są zagrożone wyginięciem, "przynajmniej w skali regionalnej". Sąd dał rządowi sześć miesięcy na ustanowienie stref zakazu połowów - poinformowała AFP.

sm/ tebe/

+23 Kiedy postojówka
Kiedy wojenne !
21 marzec 2023 : 11:47 Knaga | Zgłoś
-4 już wkrótce
jak tylko będzie i w Polsce wojna!
24 marzec 2023 : 07:09 Bartłomiej Kowalczyk | Zgłoś
-7 Premier Kowalczyk powołał krajowego inspektora z wyrokiem
"W Bytowie nie będzie spokojnej kampanii. Starosta bytowski Jacek Żmuda-Trzebiatowski (PO), "przypomniał", że jego konkurent do rady powiatu Krzysztof Sławski (PiS), a kiedyś wicestarosta, miał wyrok za podrabianie list poparcia w wyborach samorządowych w 2010 roku.
- Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że pan Sławski kandyduje. Byłem przekonany, że tak się stanie nawet wtedy, kiedy wypowiadał się on w mediach po wyroku jaki wówczas usłyszał, że wycofuje się z lokalnej polityki. Sławski wraca. Taka osoba na pierwszym miejscu. Jest on świeżo z wyrokiem za sprawy związane z wyborami - powiedział starosta. "

https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/rybolowstwo/52685-mrirw-krzysztof-slawski-nowym-glownym-inspektorem-rybolowstwa-morskiego
21 marzec 2023 : 13:16 Henryk Kwinto. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter