Rybołówstwo

"9 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny Rybactwo i Morze" – poinformował w środę podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro.

To jest program przeznaczony na wsparcie rybołówstwa, wsparcie rybactwa. To jest ważne, że tutaj jest wsparcie również akwakultury, czyli tej działalności rybactwa śródlądowego również z zachowaniem środowiska. Wiele wydatków jest właśnie na rzecz ochrony środowiska, klimatu, wszak to jest gospodarowanie na wodach śródlądowych – przekazał podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Jak dodał "w tym programie są również rekompensaty z tytułu bardzo mocnych ograniczeń jeśli chodzi o połowy morskie. Realizacja tego programu jest wieloraka, zarówno dla rybaków morskich, rybaków śródlądowych, jak i akwakultury, czyli tych prowadzących rybactwo śródlądowe".

Wskazał, że program będzie realizowany od przyszłego roku.

Przed nami jeszcze prawodawstwo krajowe, ale to już jest rzecz techniczna, z którą się bardzo szybko uporamy i będą mogli wszyscy korzystać z tych środków finansowych UE – dodał Kowalczyk.

Dokładnie jest to 512 mln euro, które bezpośrednio wpływa do nas z Unii Europejskiej w ramach tego programu operacyjnego, a 219 mln euro to jest nasz wkład własny, te 30 proc. wymagane, nasze pieniądze krajowe, które wykorzystujemy do uzupełnienia całej kwoty bazowej – wyjaśnił podczas briefingu prasowego podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra.

Wskazał, że programem przez najbliższe lata będzie zajmować się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dokładnie minister właściwy ds. rybołówstwa. W najbliższej perspektywie ujednolicona zostanie procedura związana z przekazywaniem środków beneficjentom.

Całość dokumentacji, procedury związanej z przekazywaniem tych środków do beneficjentów będzie prowadzone przez lokalne biura ARiMR, które są doskonale do tego przygotowane – powiedział Ciecióra.

Podkreślił też, że główne cele programu wpisują się w cele proponowane przez Komisję Europejską.

One dotyczą tego, aby w sposób zrównoważony pozyskiwać zasoby rybne chociażby z Bałtyku, ale również zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe poprzez zwiększanie potencjału akwakultury i rybactwa śródlądowego w głębi naszego kraju – poinformował Ciecióra.

Jak podkreślił "jesteśmy jednym z większym producentów ryb z akwakultury, jednym z większych producentów chociażby karpia, a tego karpia i tak każdego roku na nasze potrzeby konsumenckie Polaków brakuje. Chcemy wspierać naszych producentów, którzy się rozwijają, dawać im możliwości do tego, aby ta produkcję zwiększać".

Również warto podkreślić, że my w Polsce mamy jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów przetwórstwa rybnego w Europie. Nasi producenci dominują w rynkach europejskich, zdobywają również rynki na innych kontynentach – dodał.

Jednocześnie wskazał, że ryby krajowej brakuje i jest to "największa ciekawostka, największa specyfika naszej branży przetwórczej"

My również poprzez realizację wspierania akwakultury, chcemy ten surowiec, jego dostępność znacznie wzmacniać, zwiększać – wskazał.

Program jest skierowany m.in. do rybaków morskich, Rybackich Lokalnych Grup Działania i organizacji producentów ryb.

Podjęliśmy decyzję bardzo świadomie, w bardzo zdecydowany sposób, że chcemy wspierać w równym stopniu i rybactwo morskie i rybactwo śródlądowe, akwakulturę. Bardzo nam zależy, na tym, żeby stawiać na oba te sektory w zrównoważonym stopniu - mówił.

W kwestii podziału środków wskazano cztery priorytetowe obszary: wspieranie rybołówstwa i ochrony żywych zasobów wodnych (314 mln euro); wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury (ponad 304 mln euro); sprzyjanie zrównoważonej niebieskiej gospodarce na obszarach przybrzeżnych i śródlądowych, wspieranie rozwoju społeczności rybackiej oraz sektora akwakultury (67 mln euro), wzmocnienie międzynarodowego zarządzania oceanami z przyczynianiem się do zapewnienia bezpieczeństwa czystości mórz i oceanów (2 mln euro).

Będziemy wspierać również wszystkie te działania naukowe, wszystkie te działania środowiskowe, ekologiczne, które będą wspierały przywracanie i odtwarzanie tych zasobów rybnych w Morzu Bałtyckim – przekazał Ciecióra.

Jak dodał "mamy również przygotowane rozwiązania dla osób, które chciałby opuścić zawód rybaka, aby mogły to zrobić w sposób godny finansowo. (…) Mamy również pieniądze przeznaczone dla tych osób, które chciałby zostać w branży, którzy będą chcieli dalej łowić oraz ten trudny czas również przeczekać. Będziemy tych rybaków absolutnie wspierać, chronić, bardzo nam zależy na tym, aby rybaków w Polsce było jak najwięcej".

Aktualnie trwają prace nad projektami ustawy wdrożeniowej i rozporządzeń wykonawczych. Jak przekazano, zakładany termin wejścia w życie przepisów umożliwiających uruchomienie programu to I kwartał 2023 r.

Autorka: Małgorzata Miszczuk

+47 Ministerstwo Rolnictwa pisze
Oficjalny komunikat w sprawie funduszy znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod nazwą :

" Program Fundusze Europejskie dla Rybactwa zatwierdzony"

Do Polski przyjedzie też unijny Komisarz do spraw Rybołówstwa

"Wizyta komisarza w Polsce
Ponadto komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius w rozmowie bilateralnej z wiceministrem Krzysztofem Cieciórą, potwierdził przyjazd do Polski w celu odbycia spotkania z polskimi rybakami."
15 grudzień 2022 : 10:41 MINROL | Zgłoś
+21 Fundusz
Dla przybrzeżnych jak zwykle zostaną ochłapy resztki
15 grudzień 2022 : 14:55 Knaga | Zgłoś
+10 Nie tym razem, kolego
W kampani wyborczej nikt nie ukradnie rybakom ani złotówki, wręcz przeciwnie, będą sypać groszem żeby wygrać wybory, ten typ tak ma.
16 grudzień 2022 : 18:19 bosman | Zgłoś
+52 No właśnie ukradli
Łodzie zamiast 48 tyś. za postojowe dostają 9- 12 tyś za wojenne .
Większe jednostki wojenne 100 tyś.


To okradli tych najmniejszych czy nie ???
16 grudzień 2022 : 19:17 Pan Kogito | Zgłoś
-11 Pan kobito
To powiedz mądralo ile zwiększyły ci się koszty prowadzenia działalności? Wojenne są za wzrost bezpośrednich kosztów jak np. Olej napędowy. Nikt ci nie da kasy funduszowej na to żebyś siedział w domu i pisał głupoty w komentarzach. Te czasy na szczęście mamy za sobą
16 grudzień 2022 : 19:29 Sprawiedliwy | Zgłoś
+31 koszty
Pływam praktycznie codziennie jak jest pogoda, zatrudniam dwie osoby, nowe umowy postojowe z portu w ręku co jeszce chcesz wiedzieć obrońco paszówki Czubka własnego nosa nie widzicie bo myślicie że małych można gnoić. Tylko wasze koszty się liczą. Wam powinni zakazać wszystkiego, szczególnie dostepu do środków . Jeszcze niech wam dadzą wiecej programów. PIS się w koncu skończy cwaniaczki.
17 grudzień 2022 : 07:57 sygnalista | Zgłoś
-14 straty
No to ile straciłeś na wojnie? Pytam się a ty nie potrafisz odpowiedzieć. Bo nie chcesz odpowiedzieć. Bo nie wiesz ile napisać 20 30 40 tysięcy nie wiesz cz to dużo czy za mało. Zeby czasami nie powiedzieć za mało oni sie zgodzą i będziesz sobie pluł w twarz i mówił mogłem powiedzieć więcej może by dali. Prawda jest taka ze nie pływasz tylko ze stara siedzisz i kanały przerzucasz w tv. Utrzymańce programowi
17 grudzień 2022 : 10:48 Sprawiedliwy | Zgłoś
+9 A od kiedy ty koszty liczyłeś
Prawda jest taka że to analizowanie wojennego to jeden wielki wał. Małym to może i nie pasować . 12-24 to dostały prezent za znajomosci u posłów z pisu . 24-40 ponieważ zawsze liczą się ci co maja po kilka jednostek to zgadzają się na niskie ( wykańczając konkurencje) i jednocześnie z tego samego funduszu dostają po kilkanaście milionów z przetwórstwa . Tak robili i tak będą robili . Żadne propozycje na wzór Niemieckich zakazów dublowania źródeł dotacji lub jednego limitu dla podmiotu nie będą w departamencie miały poparcia bo wy rybacy nie jeździcie na targi z departamentem tylko przetwórcy . I nawet żeby nie mieli pojęcia o tym co mówią w rybołówstwie to kasa zawsze musi się zgadzać .
17 grudzień 2022 : 16:14 Rybacki. | Zgłoś
+32 Kradli już wcześniej, za Sawickiego
Ale teraz po raz pierwszy okradł rybaków PiS, zabrali 66 milionów a oddali 28, kasa poszła do bogatych przetwórców i karpiarzy , podobno na początku roku będą blokady przekopu, i dobrze.
17 grudzień 2022 : 10:58 Henryk Kwinto. | Zgłoś
+38 A po co ten komisarz w Polsce?
Tak fajnie śmierdziało...
15 grudzień 2022 : 15:02 Ostowy | Zgłoś
-21 Przeliczniki
Wg nowych mam 300 ton więcej. Wreszcie coś można podziałać.
17 grudzień 2022 : 10:49 Sprawiedliwy | Zgłoś
+29 Jak grupy producenckie oszukują premiera Kowalczyka można przeczytać tutaj:
"o sprawach sektora rybackiego Ministerstwo Rolnictwa"
17 grudzień 2022 : 11:29 Janusz Kowalski | Zgłoś
+11 Cały ten złodziejski bałagan trzeba wysłać do ministra Ziobro
on będzie wiedział co z tym zrobić, i to jak najszybciej.
18 grudzień 2022 : 11:02 Medusa | Zgłoś
+42 Premier Kowalczyk
Kowalczyk jako pierwszy premier powiedział, że będą płacone rekompensaty za ograniczenia połowów, pytanie brzmi, która to menda do tej pory blokowała te wypłaty przez 4 lata?
19 grudzień 2022 : 11:54 Ostowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter