Rybołówstwo

Pomoc finansową dla podmiotów w sektorze rybołówstwa w związku z agresją Rosji na Ukrainę zakłada opublikowany w czwartek na stronach RCL projekt noweli rozporządzenia w sprawie pomocy w ramach programu Rybactwo i Morze.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, stanowi ono nowelizację rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 21 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 5. Wspieranie obrotu i przetwarzania, zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze".

Zaznaczono, że projektowana zmiana jest związana z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie zmiany rozporządzenia w odniesieniu do "środków szczególnych mających na celu złagodzenie skutków prowadzonej przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie dla działalności połowowej oraz ograniczenie wpływu zakłóceń rynku spowodowanych tą wojną napastniczą na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury".

Rozporządzenie to – jak wyjaśniono – umożliwia wsparcie z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR). Chodzi o rekompensatę finansową dla podmiotów w sektorze rybołówstwa i akwakultury, w tym przetwórstwa, za ich dodatkowe koszty poniesione w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną.

Wydatki na działania wspierane w ramach tych środków powinny być kwalifikowalne od dnia 24 lutego 2022 r. – wskazano.

Jeden z projektowanych przepisów, będących meritum zmiany rozporządzenia stanowi, że "pomoc finansowa będzie przyznawana armatorom statków rybackich, zakładom przetwórstwa produktów rybnych, podmiotom akwakultury oraz przedstawicielom branży rybołówstwa śródlądowego za dodatkowe koszty poniesione w związku z wojną".

Stawki pomocy finansowej zaproponowane w projektowanej nowelizacji rozporządzenia zostały przygotowane z wykorzystaniem analizy Morskiego Instytut Rybackiego w Gdyni – Państwowego Instytutu Badawczego. Analiza MIR wskazuje na możliwość zastosowania kosztów uproszczonych dla rekompensat za skutki wojny przeciwko Ukrainie – dodano.

Zaproponowano, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Istotnym jest, by jego przepisy zaczęły obowiązywać jak najszybciej, ze względu na konieczność pilnego udzielenia oczekiwanej przez sektor rybacki pomocy finansowej – wskazano.

autorka: Elżbieta Bielecka

 
+90 Pilna pomoc
Jedne pilna pomoc w kwocie kilka tysięcy jAkie to ma niby koszty pokryć
21 październik 2022 : 08:45 Knaga | Zgłoś
+85 Minister Cieciura jednak chce likwidacji rybołówstwa małoskalowego
Tym rozporządzeniem dostałem odpowiedź, co minister Cieciura zrobi z przesuniętymi pieniędzmi rybaków. Przypomnę, że z osi 1 rybackiej na wojenne przekazano ponad 60 mln zł, a łącznie ze wszystkich osi na wojenne przesunięto ponad 180 mln zł. A pan dobrodziej minister daje rybakom 30 mln zł. z tego tortu, może są grupy które mają większe zakazy prowadzenia działalności od rybaków. Dziękujemy za tak mocne angażowanie się w ratowanie rybołówstwa przybrzeżnego. Przypomnę tylko, że mamy zakazy połowów od lat i żadnych odszkodowań z tego tytułu. Pozdrawiam
28 październik 2022 : 05:51 abc | Zgłoś
+27 Nie przesadzaj, kolego
chyba nie myślisz na poważnie, że nauczyciel historii pisze rybakom rozporządzenia, jeżeli PiS szybko nie wyłowi tych spryciarzy, którzy trzymają Cieciurę na sznurku to będzie guwno a nie trzecia kadencja.
28 październik 2022 : 15:52 Boleck | Zgłoś
-20 Slownik
Proponuję słownik zakupić a
28 październik 2022 : 19:51 Sprawiedliwy | Zgłoś
+80 Wieczny Odpoczynek
Wszystkim rybakom i marynarzom ,którzy zginęli na morzu wieczny odpoczynek racz im dać Panie a .............. amen
01 listopad 2022 : 16:07 kanto | Zgłoś
+63 Modlitwa rybaków na rok 2023
Panie, bądź z Nami w tej podróży, pocieszaj Nas i ochraniaj w niebezpieczeństwach. Niech nic podczas przejścia morzem i w trakcie postojów w portach nie odłączy Nas od Ciebie. Kieruj nami i Błogosław całej załodze naszego kutra. Przyprowadź statek bezpiecznie do macierzystego portu, a nas do tych, którzy czekają na nasz powrót. Amen.
01 listopad 2022 : 22:51 Rybacki. | Zgłoś
+54 Posiedzenie Zespołu Doradczego do Spraw Rybołówstwa
W piątek, 4 listopada 2022 roku w Morskim Instytucie Rybackim odbędzie się posiedzenie Zespołu Doradczego do spraw Rybołówstwa przy Ministrze Rolnictwa. Posiedzenie to odbędzie się po 9 miesięcznej przerwie. Na spotkaniu będzie można przedstawić przedstawicielom rybaków wszystkie aktualne problemy rybołówstwa po wprowadzeniu przez Komisję Europejską czwartego z rzędu zakazu połowów na Bałtyku oraz innych zakazów uniemożliwiających polskim rybakom prowadzenie działalności połowowej w szczególności omawiany będzie brak odszkodowań za wprowadzane ograniczenia połowów.
03 listopad 2022 : 10:48 Darłowo | Zgłoś
-5 Zakaz połowów węgorza w wodach słonych i słonawych
Wkrótce nastąpi koniec połowów węgorzy w Danii.

Rada Ministrów w UE 13 i 14 grudnia musi zdecydować się na wniosek Komisji Europejskiej, która zabroni połowu węgorzy w wodach słonych i słonawych.
Duńscy rybacy węgorza już mocno odczuli fakt, że od tego roku postanowili przesunąć obecny okres zamknięcia o miesiąc do przodu. Oznacza to, że rybacy nie mogą już łowić węgorzy w listopadzie, czyli w miesiącu, w którym zwykle łowią najwięcej węgorzy.

Biolog z Duńskiego Stowarzyszenia Rybołówstwa Michael Andersen jest głęboko zaskoczony tą propozycją.
- Propozycja jest też bardzo dziwnie sformułowana, bo jednocześnie chcąc zakazać połowów, chcą wydłużyć okres zamknięcia z trzech do sześciu miesięcy.
03 listopad 2022 : 12:12 Węgorzowy | Zgłoś
+47 Nic o nas bez nas
Dlaczego tylko wybrańcy znowu będą decydować o naszym losie? Po efektach z ostatnich lat widać jak celne były ich decyzje ,dlaczego odbiera się nam możliwość demokratycznego rozstrzygnięcia spraw dotyczących naszego losu ,przecież my najlepiej wiemy co dla nas jest najlepsze ,a nie jak zwykle za plecami zadecydujecie jak z tymi odszkodowaniami wojennymi ,małe rybołówstwo dostało ochłapy praktycznie nie ma co łowić żeby się utrzymać a paszowcy dostali całą pulę chociaż na gatunki ,które poławiają nie ma żadnego zakazu a swoje limity przełowili kilkukrotnie ,Kto będzie rozstrzygał o naszym losie? a no właśnie paszowcy wespół z pseudo naukowcami z miru efekt tych decyzji znamy z góry chyba wszyscy, czy nikt nie może zorganizować zebranie wszystkich armatorów małych i dużych żeby demokratycznie zadecydować o naszym losie?
03 listopad 2022 : 12:33 kanto | Zgłoś
+14 Zespół Gdynia
Co po zespole? Jakie ustalenia? Kiedy dudki? Co mówił minister? Co z nami?
05 listopad 2022 : 10:55 Sprawiedliwy | Zgłoś
0 I ty się pytasz.
Żarty jakieś czy hobbystycznie sobie jaja robisz żeby dalej kolegom załatwiać dofinansowanie . Narazie głośno jest że : nie wyszło wykonanie rozkazu z Warszawy żeby podjęli uchwale o rozwiązaniu . Za wojenne to ponoć macie iść siedzieć a za stawki na kasacje to komisja wam sie do tylka dobierze podobnie jak za inną dyskryminacje . Dzięki takim jak ty wstrzymają rybakom fundusz bo z praworządnością nie ma nic wspólnego . Taczkę za to powinieneś dostać . I do 15 listopada po 200 k ale tylko dla tych co sie złomują.
05 listopad 2022 : 19:38 Rybacki. | Zgłoś
+2 Nowe rozporządzenie de minimis, wyłącznie do podtrzymania dotychczasowej działalności, nie na likwidację firmy
"Wstępne wyniki tej oceny wykazały, że rozporządzenie (UE) nr 717/2014 pozostaje przydatnym, wydajnym i skutecznym narzędziem, które w szczególności umożliwia państwom członkowskim szybką reakcję na krótkotrwałe negatywne skutki nieprzewidzianych wydarzeń, które mogłyby zagrozić wynikom ekonomicznym rentownych podmiotów oraz zatrudnieniu "

.prawo.pl/akty/dz-u-ue-c-2022-175-1,69566751.html

Dz.U. 2020 poz. 1167
06 listopad 2022 : 14:16 Rybakk | Zgłoś
+29 Tak, panowie nie mylicie się
Wędkarze mieli być skasowani przez departament za pomocą państwowych pieniędzy de minimis ale laskę na to położyli, pieniądze wzięli, nikt się nie skasował i dziś siedzą przy stole z ministrami i załatwiają sobie kolejną kasę.
06 listopad 2022 : 18:11 Komornik | Zgłoś
+36 Jest dobre nagranie z MIRU
Niedługo będzie na jutubie.
06 listopad 2022 : 12:36 Elwis P. | Zgłoś
0 ? czy już jest?
jest już może to nagranie ze spotkania?
15 listopad 2022 : 06:18 Bartłomiej Kowalczyk | Zgłoś
+19 Miód na uszy
Czyli jak zwykle nic ichtiolog nie załatwił. Podobno w Warszawie wszyscy się odcięli od wiecznego studenta
05 listopad 2022 : 21:53 Sprawiedliwy | Zgłoś
+6 Ciekawski
Bardzo jestem ciekawy ile ,,nasz” przedstawiciel był razy na wodzie? Np w ciągu ostatniego roku? Ile razy rybą pobrudził rękę? Wypowiada się jako nasz człowiek ichtiolog znawca branży ale co on ma wspólnego z branżą? Jest ktoś kto wytłumaczy tu ile on razy był na wodzie i czy był kiedykolwiek? Każdy potrafi faktury za rybę wystawić. Ale jak nie ma tego gatunku to robi się klops
05 listopad 2022 : 22:04 Sprawiedliwy | Zgłoś
-21 Uff
A od kiedy cię obchodzi to co się dzieje . Pokazałeś już na wojennym jak się załatwia kasę w oparciu o koszty . Coś halwa was musi strasznie drażnić że tak się wyrywasz na portalu . Lektura ostatnio słaba ale noże doczekamy publikacji wszystkich informacji o które koledzy wnosili w ramach dostępu do informacji publicznych . I wtedy oby ci kajdanki nie przeszkadzały w pisaniu na portalu. Wyobrażacie już sobie że po wyborach będziecie siedzieli za wały w latach 2017-2022 . Ja już kupuje popcorn i czekam na fajerwerki . Jak mawia klasyk „będziesz siedział „
06 listopad 2022 : 16:56 Rybacki. | Zgłoś
0 To znowu mamy czekać do wyborów
To chyba jakaś kpina jest. I niby co przeszkadza żeby zrobić porządek teraz tylko trzeba czekać?
Ja tylko raz dałem z siebie zrobić *****a i wystarczy.
06 listopad 2022 : 17:44 Pan Kogito | Zgłoś
+10 Klasyk
Klasyk mawiał: jest Pan zerem Panie Z…?? Panie ,,c”hwała. Teraz to jest jak najbardziej na czasie. Ja myślę że w sprawie łowienia ryb i znajomosci tematu ,,c”hwały powinien się Andrzej wypowiedzieć. Zna temat. Poruszał go na portalu. Też jestem niezadowolony z wojennych bo dużo wyższe koszty poniosłem ale ile podniósł ichtiolog zbawca nasz? Jakie ma koszty prowadzenia działalności? Niech tu napisze ile razy był w morzu i ile paliwo go kosztowało więcej niż przed wojna
06 listopad 2022 : 17:59 Sprawiedliwy | Zgłoś
+30 Grupy producenckie okradają rybaków?
KPW-5602-60/2022

Na podstawie art.305 & 4 k.p.a. zawiadamiam, że w sprawie doprowadzenia w okresie od 2018 do 2022 roku we Władysławowie ul. Portowa w celu osiągnięcie korzyści majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym w postaci pieniędzy w różnych kwotach poprzez wprowadzenie w błąd poprzez bezpodstawne pobierani9e zaliczek na obsługę projektów unijnych przez Zrzeszenie Rybaków Morskich Organizacja Producentów na szkodę rybaków
05.07.2022 wszczęto dochodzenie o przestępstwo określone w art. 286 & 1 kk
Postępowanie prowadzi sier. szt. Mateusz Bank tel.-47-742-5313 a nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Pucku
Jednocześnie informuję, że pokrzywdzonym przysługują uprawnienia wynikające z przepisów kodeksu postępowanie karnego.
07 listopad 2022 : 20:24 Ostowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter