Rybołówstwo

Duńscy operatorzy statków realizujących połowy pelagiczne mają być pierwszymi w Europie, którzy wprowadzą w pełni udokumentowane połowy w całej flocie. Do końca tego roku wszystkie statki rybackie należące do Duńskiej Organizacji Producentów Ryb Pelagicznych (Danish Pelagic Producers’ Organisation - DPPO) zostaną wyposażone w telewizję przemysłową i powiązane z nią czujniki.

Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy członkowie DPPO będą podłączeni do zamkniętego systemu danych, którego operatorem i właścicielem będzie DPPO z udziałem niezależnych podmiotów trzecich.

W ramach tego przejrzystego systemu rejestrowane i przechowywane mają być wszystkie istotne dane związane z połowami, pochodzące ze statków, w tym nagrania wideo z kamer CCTV.

Wszystkie dane i informacje dotyczące połowów będą bezpośrednio udostępniane duńskim organom ds. rybołówstwa oraz innym właściwym partnerom publicznym i prywatnym.

System był opracowywany od dłuższego czasu i ma być gotowy do zainstalowania na statkach do końca 2022 roku. Prace rozwojowe odbywają się w dialogu z władzami i ekspertami.

PBS, z mediów 

 
-13 Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego
W dniach 10.03-14.03 w rejonie akwenu tzw. Kamerunu"
Czyli na wschod od linii łączącej trawers latarni morskiej w Helu (54°36,0'N 18°48,8'E) z pławą „ZS” (54°26,5'N 18°57,6'E) i głowicą wschodniego falochronu ujścia Wisły w rejonie Świbna (54°21,7'N 18°57,3'E. Nastąpiło uszkodzenie aparatury pomiarowej przez statki prowadzące połowy w strefie zakazanej dla trałowania. Dzięki obserwacji w porcie i w morzu zidentyfikowalismy 5 kutrow - 4 z jastarni, 1 z wladysławowa które łowiły w zakazanym akwenie ww. dniach i z pokładu ktorych w porcie hel urządzenia wytrałowane jeszcze nadawały sygnał do centrali. Ponieważ aparatura ma znaczną wartość dla prowadzonych badań, prosimy znalazców o zgłoszenie znaleziska i zwrot do naszej placowki. Informacja z uwagi na wolny weekend pracownikow kontroli rybołówstwa nie mogla być wysłana do gimr Słupsk.
14 marzec 2022 : 07:27 Zatokowy. | Zgłoś
+45 Mrożony morświn zawijany w rybackie sieci
Rybacy oskarżają pracowników Stacji Morskiej o preparowanie dowodów w sprawie przyławiania morświna. Dowodem jest nagranie, w którym martwy morświn jest specjalnie oplatany sieciami. Profesor Krzysztof Skóra, szef placówki badawczej tłumaczy, że to tylko realizacja filmu przyrodniczego.

Sprawę nagłośniono po przeanalizowaniu zapisu z kamer telewizji przemysłowej monitorującej port w Helu. Pokazuje on pracowników Stacji Morskiej, którzy przywieźli do portu szczelnie zamknięty worek, potem transportują motorówką na pobliską plażę.
Tutaj z worka wyjęto martwego morświna i zaplątano go w sieci. Nagrywał to towarzyszący pracownikom Stacji Morskiej mężczyzna. Ale także mieszkaniec Helu, którego dom stoi niedaleko plaży.
14 marzec 2022 : 19:20 Zatokowy | Zgłoś
-30 Film
A to nie wiesz jak się kręci filmy? Wiesz, że Ci "Niemcy" do których Janek strzelał w Czterech Pancernych zginęli tylko na niby?
14 marzec 2022 : 19:46 Gryf | Zgłoś
+46 Konsultacje społeczne
Wyobraźcie sobie, że wczoraj prezes naszego Zrzeszenia zorganizował konsultacje społeczne unijnego programu operacyjnego dla rybaków, zgadnijcie z kim? Ze swoim zarządem! Na dzień przed upływem terminu konsultacji społecznych miliardy rybackich funduszy jest konsultowana po cichu przez przydupasów departamentu z pominięciem zwykłych rybaków!
15 marzec 2022 : 14:50 Krótki | Zgłoś
+22 Kto wybrał?
A to nie jest tak, że "Prezesa Waszego Zrzeszenia" wybraliście Wy sami, zwykli rybacy? Jak sobie wybraliście, tak macie.
16 marzec 2022 : 08:37 Gryf | Zgłoś
+23 Konsultacje społeczne...
powinny skutkować utrzymaniem dotychczasowej zasady w myśl, której o naborach, a nawet o zamiarze ich ogłoszenia najpierw wiedzieć powinni znajomi królika. Drugą zasadą, która powinna zostać utrzymana jest przeznaczanie dużych kwot na niczego nie produkujące Uznane Organizacje Producenckie ponieważ w przeciwnym razie one zbankrutują, a do tego nie można dopuścić, gdyż są sztandarowym wytworem UE.
17 marzec 2022 : 16:01 NowyRybacki | Zgłoś
+32 Internetowa strona Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych
Prezentujemy naszą stronę internetową, na której będziemy prezentować propozycje dotyczące zagadnień polskiego i europejskiego rybołówstwa bałtyckiego. Dziś przedstawiamy społeczny projekt programu operacyjnego dla rybołówstwa na lata 2021-2027, który został skonsultowany na otwartych spotkaniach rybakami w Kuźnicy, Łebie, Ustce, Darłowie i Grzybowie. Opinia prawna na temat odszkodowań dla rybaków znajduje się w zakładce "Dokumenty". Listy podpisów ze spotkań konsultacyjnych zostaną załączone za kilka dni. Obecnie kontynuujemy uzyskanie politycznego wsparcia dla naszego projektu u polityków z Prawa i Sprawiedliwości oraz rządu.

rybacy.com.pl/
16 marzec 2022 : 10:38 Darłowo | Zgłoś
-14 Sabotaż?
Czy to jest aż taka niewiedza i nieudolność, czy świadomy sabotaż?
Polityczne wsparcie u posłów PiS dla programu który jest konkurencyjny do tego przygotowanego przez rząd PiS? Przecież to z powodów formalnych nie ma najmniejszych szans.
Najfajniejsze - /rybacy.com.pl/2022/03/15/spoleczny-projekt-programu-operacyjnego-dla-rybolowstwa-na-lata-2021-2027/
Pismo adresowane: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk (bez stanowiska, a Henryk Kowalczyk to konstytucyjny MINISTER i Wicepremier!), za to w podpisach mamy:
Minister Rolnictwa Ryszard Bartosik
Minister Rolnictwa Krzysztof Ciecióra
a Bartosik to Sekretarz Stanu, a Ciecióra Podsekretarz Stanu. Jak Kowalczyk zobaczy, że obu nazwano "Ministrami Rolnictwa" to chyba jasna cholera go trafi.
Nie wiem czy w Darłowie są tak głupi, czy robią świadomą dywersję.
16 marzec 2022 : 21:19 Gryf | Zgłoś
-12 coś chyba jest na rzeczy
Fajnie że to napisałeś, mi też przeleciała taka myśl. Śledząc poczynania Panów szefów z tego stowarzyszenia można odnieść takie wrażenie że są na usługach departamentu. Są wysłani aby skłócać i dzielić brać rybacką żeby było łatwiej nią zarządzać. Coraz częściej słyszę taki głos od rybaków którzy odnoszą takie samo wrażenie. Czas pokaże czy to prawda ale rybacy już głośno mówią że to są podstawieni szpiedzy.
17 marzec 2022 : 08:09 biały kieł | Zgłoś
+24 Minister Kowalczyk jest konstytucyjnym ministrem dla rybołówstwa
To on na koniec będzie odpowiadał za wszystkie decyzje ministra Ciecióry i ministra Bartosika, dlatego pismo jest kierowane do niego i posłów PiSu bo dwóch wiceministrów przeciwko mafii w departamencie to dziś za mało. Należy też uważnie przeczytać treść propozycji rybaków a nie same nagłówki. projekt jest poparty przez 500 armatorów i są to na dziś jedyne konsultacje społeczne ze środowiskiem, wymagane unijnym rozporządzeniem 240/2014
17 marzec 2022 : 08:32 Kapitan Morgan | Zgłoś
+15 Projekt rządu PiS? Bądźmy poważni.
Jest nagranie ze spotkania Pana Dyrektora Włocha z rybakami w Darłówku w październiku 2021 jak Pan Dyrektor mówi 2 razy, że projekt finansowy programu operacyjnego powstał w departamencie jeszcze za Pana Dyrektora Wrony. Ktoś dziś jeszcze wierzy, że departament to rząd?
17 marzec 2022 : 09:28 Zatokowy | Zgłoś
-16 A co innego?
W co tu wierzyć? Departament jest częścią Ministerstwa, które tworzy rząd. Twoja wiara nie ma tu znaczenia, liczą się tylko konkretne zapisy prawa. Departament za swoje działania odpowiada przed Ministrem, a Minister odpowiada za działania Departamentu. Taki jest porządek prawny w tym kraju. Próba jego podważania to anarchia i tak zostanie potraktowana przez wszystkich rządzących.
17 marzec 2022 : 10:07 Gryf | Zgłoś
+2 Sprawdzam
Sprawdźcie czy ten projekt który pokazuje stowarzyszenie był konsultowany. 500 podpisów to trochę jest więc mam nadzieję że nikt nie podłożył podpisów z zebrania pod projektem którego rybacy nie widzieli. Bo to byłby fałszerstwo.
17 marzec 2022 : 13:13 andrzej.mielczarek | Zgłoś
+21 Szukasz mfałszerstwa, proszę bardzo, projekt programu z departamentu, jak się unia dowie wstrzyma cały program
"Spotkania z przedstawicielami branży rybołówstwa morskiego: Kołobrzeg-Darłowo (13-15.12.2018 r.); Wolin
(22-23.01.2019 r.); Ustka (27-28.01.2019 r.); Jastarnia-Nowy Dwór Gdański (30-31.01.2019 r.); WolinKołobrzeg-Darłowo (24-27.02.2019 r.); Kąty Rybackie (13.04.2019 r.); Ustka-Władysławowo (15-17.04.2019 r.);
Wolin (18.07.2019 r.); Szczecin (23-24.02.2020 r.); Pogorzelica (26-28.02.2020 r.); Świnoujście (31.07-
03.08.2020 r.); Mrągowo (11.06.2021 r.).
Postulaty zgłoszone podczas tych spotkań zostały wykorzystane przez instytucję zarządzającą zarówno na etapie prac nad
projektem rozporządzenia o EFMRA, jak również podczas prac nad dokumentami programowymi."

Minister Ciecióra nie wierzy, że to fałszerstwo i proponuje złożenie tego do prokuratury a ministrom się nie odmawia.
17 marzec 2022 : 14:48 Krótki | Zgłoś
+13 Instytucja Zarządzająca
Warto wiedzieć, że "Instytucja zarządzająca " to nie jest Departament Rybołówstwa tylko Ministerstwo Rolnictwa i zarządzający nim ministrowie, szczególnie minister Kowalczyk. Jeżeli zatem fałszerstwa dokonano w Departamencie Rybołówstwa a dokumentach do Brukseli pisze się, że była to Instytucja Zarządzająca, czyli Ministerstwo Rolnictwa to mamy twardy dowód, jak Departament kręci nieświadomymi ministrami. Pan minister Ciecióra powinien zatem się zdecydować,, czy projekt programu operacyjnego dla rybaków sfałszował Departament Rybołówstwa czy też minister Ciecióra z ministrem Kowalczykiem.
18 marzec 2022 : 10:16 Rybacki | Zgłoś
-10 Prowokujesz czy nie wiesz?
Człowieku, prowokujesz gó...burzę, czy naprawdę nie masz zielonego pojęcia o podstawach funkcjonowania władz i administracji w tym kraju? Ministerstwo = Departament, a Departament = Ministerstwo. Departament Rybołówstwa to jest ta część Ministerstwa która zajmuje się rybołówstwem. To nie są żadne oddzielne byty, to jedno i to samo!!!
Wypisywanie bzdur, że jest inaczej tylko ośmiesza rybaków i ich postulaty, jak piszesz takie pisma to w Warszawie pukają się w czoło i nikt Cię nie traktuje poważnie.
19 marzec 2022 : 10:42 Gryf | Zgłoś
-9 Departament
Departament reprezentuje instytucje zarządzająca bo wchodzi w jej skład i ma ku temu delegację. Rybacki nie ogarniasz tematu widzę. Szkoda że poświęcasz nasz czas na głupoty i mieszanie ludziom w głowie.
19 marzec 2022 : 08:59 andrzej.mielczarek | Zgłoś
+16 Trolle, ićcie już spać
Departament jest tylko do roboty, wszystkie dokumenty administracyjne dla rybaków i Unii podpisuje minister bądź dyrektor departamentu z upoważnienia ministra, każde pismo skręcone przed ministrami w departamencie idzie na konto rządu i rząd będzie za to odpowiadał, dziś już wszyscy wiedzą, że departament fałszował dokumenty i podsuwał je do podpisu ministrom.
19 marzec 2022 : 19:58 Zatokowy | Zgłoś
-13 Bajki dla potłuczonych
Czy Ty chcesz żebyśmy uwierzyli że minister konstytucyjny nie wie co podpisuje. A może mamy uwierzyć w to że powolywani w rządzie ministrowie w których kompetencjach znajdowało się rybołówstwo byli nieogarnietymi w tym temacie ignorantami bo podpisywali rozporzadzenia i ustawy przygotowane w jakiś zespołach w których 100 % to strony zainteresowane osiaganiem korzyści majątkowej przy okazji wprowadzanych zmian np. Podnoszeniem rezerw w 2022 a szprot żeby przydzielić ją później na swój wniosek wedlug uznania ministra ds. Rybołówstwa. Nie no ciekawe czy godząc się na zmianę rozporzadzenia obecny minister wiedział co robi czy nie wiedział. A jak się dowiedział czy rozpatrywał pozytywnie wnioski czy tylko niektórym udzielił. No to się kupy Panowie nie trzyma tak jak wasze teoria o trupie w szafie po PO
19 marzec 2022 : 21:02 Rybacki. | Zgłoś
+20 To was czeka !!!
Syndyk sprzeda udział 1/3 w kutrze rybackim UST 47Syndyk 47
Syndyk masy upadłości zaprasza do składania ofert na zakup składnika masy upadłości w postaci udziału 1/3 w kutrze rybackim UST 47 za cenę minimalną 1 a ministerstwo do dzisiaj blokuje wypłatę należnych 40 dni postojowych!!!
19 marzec 2022 : 22:40 Rybak 100 | Zgłoś
-25 Wycena rynkowa
No jedno jest pewne . Dopłat za ostatnie 4 lata na 500 000 a wartość statku to 320 000 a dochód 0 w spółce z 3 wspólnikami . Ewidentne dostrzegam społeczno-gospodarcze nieuzasadnione dotowanie takiego biznesu. Czy znowu postulowaliście żeby miliony przy kasacji sobie przyznawać. Słabo to wygląda i trzeba to przeżyć. Fundusz ma rozwijać tych co pracują a nie utrzymywać tych którzy jak mewy na nabrzeżach krzyczą daj daj daj .
20 marzec 2022 : 06:24 Rybacki. | Zgłoś
+24 Nie znasz zasad wspólnej polityki rybackiej UE
Fundusz ma rozwijać tych co pracują ale tylko tam gdzie nie ma unijnych zakazów połowów, tam gdzie są zakazy lub inne utrudnienia fundusz ma wspierać rybołówstwo do czasu odbudowy zasobów, to tylko w Polsce departament i MIR stworzył bezprawnie program, który miał przepchnąć rybackie pieniądze do akwakultury karpiowej, która na dziś wykorzystała 50% swoich funduszy a ci wpychają im jeszcze więcej bo chodzi o zniszczenie rybołówstwa bałtyckiego w Polsce, i to jeszcze na sfałszowanych dokumentach, poważnie myślisz że tan wałek przejdzie za rządów Kaczyńskiego?
20 marzec 2022 : 11:55 Rybacki | Zgłoś
+22 Jak to wygląda w Europie, w której nie ma komunistów- złodziei
"Hojność Unii Europejskiej najwyraźniej nie zna granic. Właściciele kutrów rybackich z Francuskiej Riwiery otrzymują tysiąc euro dziennie za to, że nie pracują.
Jak wynika z ustaleń RMF FM, Unia Europejska płaci właścicielom kutrów za to, że w Morzu Śródziemnym brakuje ryb. Właściciele kutrów nie muszą nic robić, a i tak otrzymują pomoc finansową z Unii.
Aby dostać unijną zapomogę, rybacy muszą dobrowolnie przestać łowić ryby. Wówczas przez siedem tygodni będą otrzymywać dzienną zapomogę w wysokości ok tysiąca euro. Łącznie każdy właściciel kutra za siedem tygodni postoju otrzyma ok. 50 tys. euro."
20 marzec 2022 : 11:56 Rybacki | Zgłoś
+17 Fajni ci syndycy
większość floty dorszowej jest ciężko zadłużona ale pan syndyk słowem o tym nie wspomni, później jest wielki płacz.
20 marzec 2022 : 17:09 Księgowy | Zgłoś
+25 Zebranie rybaków przybrzeżnych w Kuźnicy
Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych informuje, że w dniu 23 marca 2022 roku ( środa) w Kuźnicy odbędzie się otwarte spotkanie rybaków przybrzeżnych w sprawie odszkodowań za połowy dorsza wprowadzane przez Komisję Europejską od 2019 roku. Spotkanie odbędzie się w lokalu Kotwica o godzinie 11.00. W późniejszym terminie zaplanowane są ogólnopolskie spotkania z politykami i rządem w celu ratowania polskiego rybołówstwa przed zniszczeniem.
20 marzec 2022 : 19:10 Darłowo | Zgłoś
-14 Otrzeźwiej
Cytuję Rybacki:
poważnie myślisz że tan wałek przejdzie za rządów Kaczyńskiego?


Co Ty pijesz? Zejdź na ziemię, człowieku. "Rządy Kaczyńskiego trwają już 6 lat i bliżej im już do końca niż do początku. Ten sam Kaczyński zrobił odpowiedzialnym ze rybołówstwo młodego Ciaciórę, który jest całkiem z zewnątrz i na trzeźwo patrzy na te Wasze wieloletnie machlojki, przepychanki, biznesy załatwiane pod stołem i liczy na trzeźwo ile kasy zostało wydane i jakie są tego efekty. W końcu rząd wziął się za porządki i zrobi tu porządek, nie będzie kasy za nic, czy na czekanie na mityczne "odnowienie zasobów" (naukowcy jasno mówią i w rządzie to wiedzą, że żadnego "odnowienia zasobów dorsza w Bałtyku" nigdy nie będzie). Będzie jasno i konkretnie - chcesz pracować i się rozwijać, dostaniesz kasę, chcesz ***** w stołek - idziesz na złom.
21 marzec 2022 : 08:54 Gryf | Zgłoś
+7 Rząd bierze się za porządki, komisja sejmowa
zwiększenie wydatków na wsparcie rybołówstwa

sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=669 8EB1BAC3265AFC12587FA004124EE
21 marzec 2022 : 12:01 Zatokowy | Zgłoś
+24 Mylisz się
Jeśli myślisz, że "zwiększenie wydatków na wsparcie rybołówstwa" = "więcej kasy, którą łatwiej będzie dostać" to grubo się mylisz. Wszyscy wiedzą, że to ostatnie takie pieniądze dla rybołówstwa i nie można ich przejeść, tylko trzeba za nie zrobić poważna reformę. Przede wszystkim pozbyć się z rybołówstwa tych co nic nie robią, tylko dotacje ciągną.
21 marzec 2022 : 12:22 Gryf | Zgłoś
+2 Nie rób
z siebie błazna i sam sobie plusów nie dawaj
21 marzec 2022 : 17:55 marynarzyk007 | Zgłoś
-6 Ten dyżurny troll lubi robić z siebie pajaca
.rp.pl/finanse/art15765271-bruksela-szczodrze-plac i-za-rezygnacje-z-pracy
21 marzec 2022 : 19:50 Kolberger | Zgłoś
-5 Patologia
Czytasz i rozumiesz co wklejasz? Wrzucasz tekst z 2009 opisujący patologię z z trójpolówką....
21 marzec 2022 : 20:35 Gryf | Zgłoś
-3 Spotkanie
To Darłowo organizuje spotkania w Kuźnicy? A co nie ma członków z Darłowa że szukacie chętnych na kaszubach?
22 marzec 2022 : 06:56 andrzej.mielczarek | Zgłoś
+13 Darłowo prowadzi spotkania wszędzie, na całym Wybrzeżu.
Konsultacje społeczne, jedyne obecnie w Polsce, 500 podpisów

rybacy.com.pl/
22 marzec 2022 : 09:44 Kapitan Morgan | Zgłoś
+7 Bałtyk jest czysty , a nawet zbyt czysty
https://www.portalmorski.pl/inne/50660-swiatowy-dzien-ochrony-baltyku

https://www.youtube.com/watch?v=1c1bf0xPgXA
23 marzec 2022 : 19:18 Rybacki | Zgłoś
+28 Bezpieczeństwo żywnościowe w czasie wojny, nowe pieniądze dla rybaków
"Musimy złagodzić gospodarcze konsekwencje tej wojny, wspierając przedsiębiorstwa i sektory, które poważnie ucierpiały w jej wyniku. Musimy przy tym działać w sposób skoordynowany" - stwierdziła cytowana w komunikacie KE wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager.
Państwa członkowskie będą mogły ustanowić programy, w ramach których przedsiębiorstwom z sektora rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury dotkniętym kryzysem będzie można przyznać do 35 tys. euro, a przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w pozostałych sektorach – do 400 tys. euro. Pomoc ta nie musi być powiązana ze wzrostem cen energii i może mieć dowolną formę, w tym dotacji bezpośrednich."

tlp.org.pl/komisjaeu/
24 marzec 2022 : 09:56 Rybacki | Zgłoś
+22 Rybołówstwo w pakiecie bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej
poland.representation.ec.europa.eu/news/bezpieczen stwo-zywnosci-w-czasie-wojny-2022-03-23_pl
25 marzec 2022 : 12:42 Rybacki | Zgłoś
+19 Konieczna zmiana programu operacyjnego2021-2027
Mechanizm kryzysowy Funduszy Rybackich jest środkiem tymczasowym. Obowiązuje ona z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r., czyli od dnia rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, i potrwa do końca 2022 r. Państwa członkowskie mogą zdecydować, czy chcą z nich korzystać, czy nie. Jeśli to zrobią, będą musieli uwzględnić je w następnej wersji swojego programu Funduszu Rybackiego, przedłożonej Komisji.
Mając to na uwadze, Komisja umożliwi państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu rozwiązania tej bezprecedensowej sytuacji, przy jednoczesnej ochronie równych warunków działania na jednolitym rynku.
25 marzec 2022 : 19:26 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter