Rybołówstwo

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyznaczyła w poniedziałek rano 48-godzinne ultimatum na rozwiązanie sporu z Francją o prawa do połowów, zanim Wielka Brytania podejmie kroki prawne. Zarzuciła też Francji "nieuczciwe" zachowanie.

W minioną środę Francja ostrzegła, że jeśli do 2 listopada nie rozwiązany zostanie spór o licencje dla 55 francuskich kutrów, których właściciele - jak wyjaśnia Londyn - nie mogli udowodnić historii połowów na wodach wokół wyspy Jersey, może zablokować niektóre porty dla brytyjskich kutrów, zaostrzyć kontrole celne i sanitarne brytyjskich łodzi i ciężarówek, a także odciąć dostawy prądu do Jersey. Następnego dnia Francja poinformowała o zatrzymaniu brytyjskiego trawlera i ukaraniu grzywną innego. Według w Paryżu zatrzymana jednostka nie miała licencji na połowy, czemu jej właściciel zaprzecza.

"Francuzi wysunęli całkowicie nieuzasadnione groźby, w tym wobec Wysp Normandzkich oraz naszego przemysłu rybnego i muszą wycofać te groźby. W przeciwnym razie wykorzystamy mechanizmy naszego porozumienia handlowego z UE, by podjąć kroki. To oznacza, że będziemy korzystać z mechanizmu rozwiązywania sporów, co może prowadzić do podjęcia bezpośrednich działań w handlu" - powiedziała Truss w rozmowie ze stacją Sky News przy okazji rozpoczętej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26.
"Francuzi zachowali się nieuczciwie, nie mieści się to w warunkach umowy handlowej. A jeśli ktoś zachowuje się nieuczciwie w umowie handlowej, masz prawo podjąć działania przeciwko niemu i dążyć do pewnych środków wyrównawczych. To właśnie zrobimy, jeśli Francuzi się nie wycofają" - dodała brytyjska minister spraw zagranicznych.

Truss zapowiedziała, że ta kwestia "musi zostać rozwiązana w ciągu najbliższych 48 godzin", a w przeciwnym razie Wielka Brytania podejmie kroki prawne. Zasugerowała, że powodem eskalowania przez Francję sporu o prawa do połowów, a także niezadowolenia z ogłoszonego we wrześniu przez Wielką Brytanię, USA i Australię paktu obronnego AUKUS są kwietniowe wybory prezydenckie, w których Emmanuel Macron ubiega się o reelekcję.

Odnosząc się do konferencji w Glasgow Truss ostrzegła, że nie można pozwolić, by obecny spór o rybołówstwo "przyćmił to, co jest najważniejszą konferencją w pokoleniu". "Wszyscy wiedzą, jak ważne jest osiągnięcie porozumienia w sprawie zmian klimatu, którego potrzebujemy. Jak ważne jest to dla najbardziej zagrożonych krajów na świecie, by były chronione przed zmianami klimatu, jak ważne jest to dla nas wszystkich i naszej przyszłości" - mówiła.

Z Glasgow Bartłomiej Niedziński 

+26 Departament rybołówstwa 30 lat robi z polskich rybaków śmieciarzy i bankrutów
a w Europie pokazują im jak ważni są rybacy i rybołówstwo, może czerwona komuna zarządzająca do dziś rybołówstwem w departamencie wyciągnie z tego wreszcie jakieś wnioski?
01 listopad 2021 : 11:37 Rybacki | Zgłoś
+38 A tymczasem ...
unia postanowiła, że czwarty rok z rzędu ma obowiązywać zakaz ukierunkowanych połowów dorsza w Bałtyku Wschodnim gdyż zasoby tych ryb nadal spadają, ale jak zwykle nic nie wspominają o stanie foczych sfor i ich wpływie na zasoby tych ryb.


eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R1888&from=PL
02 listopad 2021 : 08:51 balbin-a | Zgłoś
+2 Makrela
Dorsza nie ma, ale za to makrela jest. Cała polska flota raportuje teraz tyle makreli w Bałtyku, że Bruksela nadziwić się nie może.
02 listopad 2021 : 09:42 Gryf | Zgłoś
+19 W Szwecji kasacji nie będzie
"Tylko kilku rybaków dorsza chce zrezygnować
Tylko pięciu rybaków łowiących dorsze w całym kraju przyjęło ofertę złomowania swojej łodzi za opłatą państwową.
Wszystkie połowy dorsza na Morzu Bałtyckim zostały wstrzymane. Ale z odłożonych 35 milionów koron, prawie jedna trzecia będzie teraz mogła zostać wypłacona."

Niklas Eriksson
sverigesradio.se
P4 Blekinge
02 listopad 2021 : 20:47 Zatokowy | Zgłoś
+3 Wróble ćwierkają, że pan Włoch idzie do wymiany
dobre to czy złe?
04 listopad 2021 : 08:21 Kapitan Morgan | Zgłoś
-4 Bzdury
Ciekawy jestem skąd masz takie informacje. Bzdury piszesz. Jedyny człowiek który pomagał wszystkim do tej pory. Chyba że sprzeciwił ci się w przekręcie który chcesz zrobić i dlatego Jończysz
04 listopad 2021 : 17:31 Rybakznikad | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter