Rybołówstwo

W związku z obawami rybaków operator zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie zamierza wybudować kilometrowy tunel, by spuścić radioaktywną wodę głębiej do oceanu. Japoński rząd będzie natomiast interwencyjnie skupował od rybaków owoce morza - podały media.

Rząd w Tokio zatwierdził w kwietniu plan pozbycia się ponad miliona ton skażonej wody z elektrowni w Fukushimie. Przed spuszczeniem do morza woda ma być przefiltrowana i rozcieńczona, ale obecna technika nie pozwala wyeliminować z niej trytu - promieniotwórczego izotopu wodoru.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu problemu protestowały rządy Chin i Korei Południowej, a także japońscy rybacy, którzy obawiają się, że klienci nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych wodach.

W związku z tymi obawami operator elektrowni, firma TEPCO, zamierza zbudować tunel długości około kilometra, by spuścić skażoną wodę dalej od brzegu, na obszarze, co do którego nie wydano licencji połowowych - podała we wtorek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.

Z kolei dziennik "Asahi Shimbun" poinformował, że rząd będzie skupował mrożone owoce morza od rybaków, którzy stracą z powodu uwolnienia wody z Fukushimy. Ma też pomóc im poszerzyć sieć odbiorców produktów, które nie mogą być zamrożone.

Zgodnie z planem spuszczanie wody do oceanu ma się rozpocząć w 2023 roku. Dr inż. Piotr Szajerski z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej oceniał w rozmowie z PAP, że woda z Fukushimy nie zagrozi Polsce ani Europie, ale zalecał badanie importowanych z tamtego regionu owoców morza pod kątem zawartości poszczególnych izotopów promieniotwórczych.

Andrzej Borowiak 

Fot.: Tokyo Electric Power Co. - TEPCO (CC)

-5 Ktoś nie zna?
To ktoś nie zna tego filmu? Żartujesz. Tylko, że Bałtyk to nie żadne "coastal sea", a "mediterrenian sea", czy też, ze względu na zasolenie "brackish water sea".
To całkiem inna bajka, choć nie da się ukryć, że jest pewnego rodzaju naturalnym eksperymentem pokazującym, co może się stać.
Jeśli brakuje Ci wiedzy, to polecam: advances.sciencemag.org/content/4/5/eaar8195
26 sierpień 2021 : 20:35 Gryf | Zgłoś
+4 Przeczytałem w całości tę tytaniczną pracę o Bałtyku
Ale w związku z tym, że nie zawiera ona żadnych informacji o stanie podstawy piramidy pokarmowej Morza Bałtyckiego wyrzuciłem ją już do kubła na śmieci jako kompletnie nieprzydatną do niczego i celowo zaciemniającą prawdę o zniszczeniu całego ekosystemu Bałtyku.
27 sierpień 2021 : 07:57 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter