Rybołówstwo

Zamrożone ciało 20-letniego Indonezyjczyka znaleziono w chłodni chińskiego statku rybackiego zatrzymanego w Cieśninie Malakka - poinformowały w czwartek indonezyjskie władze. To kolejny z serii podobnych zgonów rybaków.

Chodzi o taklowiec wabiący ryby lub kalmary światłem Lu Huang Yuan Yu 117 (nr IMO 8685478; długość 70,87 m, szerokość 11,60; tonaż pojemnościowy brutto 1655, załoga ok. 60 osób) - statek do połowów kalmarów na wędy [red.].

Ciało miało być ponoć przetrzymywane w chłodni od 20 czerwca. 
Jak przekazał rzecznik policji w indonezyjskiej prowincji Riau, dwa chińskie statki rybackie zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy po otrzymaniu informacji, że na pokładzie jednego z nich zmarł członek załogi. Rzecznik powiedział AFP, że na ciele ofiary stwierdzono ślady okaleczeń, co może świadczyć, że zmarły był torturowany. Dokładną przyczynę śmierci ma wyjaśnić autopsja.

Pracownicy z krajów Azji Południowo-Wschodniej są często zatrudniani przez prywatnych operatorów chińskich kutrów i statków rybackich. Już wcześniej pojawiały się doniesienia o fatalnych warunkach pracy, ucieczkach i przypadkach zgonów wśród indonezyjskich rybaków.

W grudniu i marcu doszło do śmierci trzech obywateli Indonezji pracujących na chińskich statkach rybackich. W maju z pokładu jednostki pływającej pod chińską banderą wyrzucono do morza ciała trzech indonezyjskich członków załogi. W czerwcu załoga indonezyjskiej łodzi uratowała dwóch mężczyzn, którzy wskoczyli do wody uciekając z chińskiego kutra.

BBC Indonesia donosiła o przypadkach głodzenia rybaków, pracy na 18-godzinnych zmianach, podawania im do picia niewystarczająco przefiltrowanej wody z oceanu i pobić.

W czerwcu rząd w Dżakarcie rozpoczął dochodzenie w sprawie naruszeń praw pracowniczych i praw człowieka na pokładach chińskich jednostek rybackich. MSZ Indonezji poinformowało, że według jego ustaleń dziesiątki młodych Indonezyjczyków były zmuszane do pracy w nieludzkich warunkach na co najmniej czterech kutrach należących do firmy Dalian Ocean Fishing Co Ltd.

W tej sprawie do MSZ Indonezji wezwano chińskiego ambasadora. Władze indonezyjskie aresztowały też pod zarzutem handlu ludźmi trzech swoich obywateli, którzy zajmowali się rekrutacją rybaków, zwykle pochodzących z najmniej zamożnych części kraju. Rząd Chin zapowiedział własne dochodzenie w sprawie nadużyć.

Tomasz Augustyniak

Fot.: NPFC, Indonesian Police

Taklowiec Lu Huang Yuan Yu 117
Taklowiec Lu Huang Yuan Yu 117
+5 Czy
ten artykuł ma udowodnić, że w polskim rybołówstwie nie jest aż tak źle...???
10 lipiec 2020 : 08:00 Włóczykij | Zgłoś
+10 Dementi
Chińskie władze zdementował pogłoski podając że rybak żyje i ma się dobrze. W chłodni przebywał tak długo bo był zimnolubny. Okaleczemia to tylko marynarskie tatuaże.
10 lipiec 2020 : 08:28 Katharsis | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter