Rybołówstwo

Rybacy z północy Gdyni doczekali się komfortowych warunków pracy, a mieszkańcy kameralnego zakątka, jeszcze piękniejszego niż do niedawna. Zakończyły się prace związane z kolejnym etapem rozbudowy przystani rybackiej na Oksywiu. 11 sierpnia odbędzie się rodzinny festyn, podczas którego miejsce zostanie oficjalnie otwarte. W programie m.in.: występ zespołu kaszubskiego, darmowe koszulki okolicznościowe oraz zupa rybna.

Festyn rozpocznie się o godz. 12.00. Zaprezentowana zostanie historia osady i zmiany, które zaszły w jej pobliżu. Nowo zamontowane urządzenia wciągną kutry rybackie, a na scenie wystąpi zespół regionalny. Nie zabraknie również prezentów.

– Na ten dzień czekaliśmy. Otwarcie rozbudowanej i odnowionej przystani rybackiej na Oksywiu to wielkie wydarzenie dla wszystkich mieszkańców północnych dzielnic Gdyni. Jest z czego się cieszyć, dlatego zapraszamy do wspólnej zabawy – zachęca Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. realizacji projektów strategicznych.

Prace związane z rozbudową przystani rybackiej na Oksywiu rozpoczęły się w czerwcu 2017 roku i trwały przez rok. Wybudowano m.in. falochron brzegowy i pochylnię oraz zamontowano elektryczne urządzenia do wodowania i wyciągania łodzi na ląd. W przystani będzie mogło cumować jednocześnie pięć jednostek. – Nowa infrastruktura zapewni rybakom godne warunki pracy. Duża część fizycznej pracy, którą do tej pory musieli wykonywać siłą mięśni, od teraz będzie wspomagana przez siłę koni mechanicznych – zauważa wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Zmieniło się również otoczenie przystani: zamontowano oświetlenie i monitoring, a także zadbano o to, by nie zabrakło estetycznej zieleni. 

Wykonawcą robót była firma STRABAG. Koszt inwestycji wyniósł 3 653 054,17 zł brutto. Właścicielem infrastruktury portowej jest Gmina Miasta Gdyni, zarządcą przystani będzie Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, natomiast użytkownikami rybacy.

Przypomnijmy, że już w 2008 roku zrealizowane zostały inwestycje, które znacznie poprawiły warunki pracy oksywskich rybaków. Powstał wówczas budynek magazynowy z zapleczem socjalnym, wyposażony m.in. w: stalowe regały, stoły, zlewozmywaki, lady chłodnicze, kostkarki do lodu oraz wagę towarową, a na plaży stanęły boksy rybackie do przechowywania sieci.

Gdynia.pl / Karolina Szypelt

+1 Zdążą je wydać czy też nie zdążą ?
[link usunięty]
07 sierpień 2018 : 08:17 ??? | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter