Rybołówstwo

Zakończono spór rybaków śródlądowych z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczący przesunięcia środków finansowych pomiędzy priorytetami Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Planowane w ubiegłym roku przesunięcie środków finansowych pomiędzy Priorytetami Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, w tym redukcja systemu rekompensat wodno-środowiskowych na rzecz wsparcia rybołówstwa morskiego wywołała kontrowersje w środowisku rybackim. Podstawę decyzji o ograniczaniu systemu rekompensat stanowił pogarszający się od lat stan zasobów Morza Bałtyckiego, niskie ceny rynkowe produktów rybołówstwa, wynikające ze złej kondycji poławianych ryb, co w efekcie spowodowało, iż działalność rybacka na obszarze Morza Bałtyckiego stała się nierentowna.Podczas trwających wielomiesięcznych konsultacji społecznych minister Marek Gróbarczyk dokładnie zapoznał się z postulatami hodowców karpia, osobiście odwiedzając gospodarstwa rybackie w Brzeszczach, Rykach i Przygodzicach.

W czwartek, 11 stycznia w siedzibie ministerstwa odbyło się spotkanie, podczas którego porozumiano się ze środowiskami rybackimi i zakończono spór. Po uwzględnieniu propozycji przedstawicieli sektora akwakultury i mając na uwadze równowagę między potrzebami branż śródlądowej i morskiej, zapadła decyzja o pozostawieniu do dyspozycji hodowców karpia kwoty 50,99 mln euro. Kwota ta niewątpliwie pozwoli zrekompensować hodowcom koszty związane z prowadzoną działalnością ekologiczną i tym samym zwiększy rentowności gospodarstw rybackich.

– Mamy nadzieje, że dotacje przyczynią się do rozwoju produkcji karpia, ale też produkcji całej akwakultury. Mamy ogromne możliwości, aby rozwijać te branże rybactwa śródlądowego, przede wszystkim polskie przetwórstwo – stwierdził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wspólnie wypracowana wysokość rekompensaty, w ramach zawartego ze środowiskiem kompromisu, na poziomie 779 zł do 1 ha powierzchni stawu na 1 rok stanowi wsparcie zbliżone do tego, które było udzielone w ramach działań wodno-środowiskowych w poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013.

– Stajemy w jednym szeregu do realizacji naszych zadań. Mam wrażenie, że teraz w znacznie lepszej atmosferze uda się zrealizować projekty w 2018 roku – stwierdził na briefingu prasowym Sławomir Litwin, przewodniczący Komitetu Ogólnopolskiego Pogotowia Protestacyjnego Rybaków.

– Bardzo serdecznie dziękuję panu Przewodniczącemu, ale też wszystkim uczestnikom spotkania, którzy uczestniczyli w procesie negocjacyjnym. Mamy kompromis, który jest niezwykle ważny. Udało się zażegnać spór i zaproponować realne wsparcie produkcji karpiowej w Polsce – stwierdził minister Marek Gróbarczyk. Zaprosił hodowców do „daleko idącej współpracy w ramach aliansu, który został zawarty”.

Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków w zakresie Pakietu 1 – podstawowego oraz Pakietu 2 – rozszerzonego, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizacje działań w ramach Priorytetu 2 – Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”, planowane jest na przełomie stycznia i lutego 2018 r.

Dzięki zawartemu porozumieniu pozycja Polski w produkcji ryb słodkowodnych na arenie międzynarodowej zostanie utrzymana, a chów i hodowla ryb stanowić będzie kluczowy element rozwoju całego rodzimego sektora rybackiego.

rel (MGMiŻŚ)

0 smieci
kiedy dostaniemy pieniądze za szukane smieci... czekamy już pol roku na zaplate naleznosci.... proponuje zajac się ta sprawa a nie otwierac nowej....
12 styczeń 2018 : 06:05 aa | Zgłoś
+3 kto
Proszę sobie przypomnieć od kiedy w Zrzeszeniu żle się dzieje układy przekręty i kto jest temu winny Aż dziwie się że Zrzeszenie jeszcze istnieje
12 styczeń 2018 : 07:44 stary rybak | Zgłoś
0 Dostali
Kto miał dostać to dostał. Reszta może dostanie, może nie, ale ma siedzieć cicho bo inaczej szkodzi dobremu imieniu Polskich Rybaków i Pana Ministra oraz Komitetu Doradczego.
12 styczeń 2018 : 14:44 BB | Zgłoś
0 Nie
A konkretnie. Bo cos mi sie wydaje, ze topewna organizacja z wami nie moze sie rozliczyc a nie Ministerstwo
13 styczeń 2018 : 07:46 Fifi | Zgłoś
0 ...
Wszystko ku chwale narodu i pełnym kieszeniom przybocznej gwardii ministra. Dalej udajemy że jest fajnie, wybory coraz bliżej i kazdy głos sie liczy.
12 styczeń 2018 : 07:59 ... | Zgłoś
+5 Tak trzymać
Pierwszy konkretny sygnał do rybaków morskich, że teraz czas na ratowanie rybołówstwa po wielu latach ich okradania.
12 styczeń 2018 : 11:14 Jan bez ryby | Zgłoś
+4 15 stycznia w Ustce zebranie rybaków z całej Polski
15 stycznia 2018 roku odbędzie się zebranie rybaków w Ustce dotyczące katastrofy zasobów ryb . Zebranie organizuje Zespół Doradczy przy ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dwa główne tematy, bankructwo rybołówstwa, zniszczone zasoby ryb oraz unijne fundusze na ratowanie rybaków. Spotkanie odbędzie się w sali Urzędu Miasta o godzinie 11.
13 styczeń 2018 : 18:14 Ustka. | Zgłoś
0 Kto jest kolejnym doradcą ?
Zrobili jak piszą zebranie w Ustce .Powodem zbiórki miała być zła sytuacja w rybołówstwie .Jeśli kuter słabo łowi zmienia się szypra lub armatora ,W krajowym rybołówstwie słabo jak widać się dzieje , czy zebrani w Ustce zaproponowali ministerstwu konkretne pomysły propozycje ? Czy ze strony ministerstwa zaoferowano rybakom konkretne rozwiązania ? Jeśli ktoś wie to niech się pochwali
16 styczeń 2018 : 06:22 niezalezny | Zgłoś
0 aaa
Krew mnie zalewa poprostu... i co znowu wywalczymy? kolejna jalmuzna??
bla bla bla gadanie gadanie gadanie i gadanie wkolko o tym samym... wszyscy zaslepieni jakimis doplatami i postojami... szkoda gadac panowie co sie z wami wszystkimi stalo za jakies 40 tysiecy ponizacie sie przed tymi ministrami i klpeiecie po ramionach... pamietacie jeszcze czasy z 2008-2011 roku ?? gdzie o nic nie trzeba bylo sie prosic?? gdzie mielismy wszyscy ryb pod dostatkiem? gdzie nei bylo problemu z jakas solanka i fokami przyrostu 100% na rok itp?? a teraz tylko chodzi o free kase z uni... brak slow
14 styczeń 2018 : 15:53 prawdziwy ryb | Zgłoś
+11 bbb
A teraz mamy efekty tych twoich dobrych czasów
14 styczeń 2018 : 16:23 stary rybak | Zgłoś
0 do aaa
Swieta prawda.
16 styczeń 2018 : 20:41 ... | Zgłoś
+11 Masowe bankructwo
Za 2 lata 80 procent łodzi do 12m czeka smutny koniec rybołówstwa na Bałtyku spowodowany brakiem limitu na ryby brakiem ryb w sieciach i koniec unijnych pomocy na rybołówstwo.
16 styczeń 2018 : 21:43 Bolek | Zgłoś
0 jeszcze pare latek
I bardzo dobrze, dziady które nakupowały klonów aby tylko brać kase pójdą won. Jak sie skończy płacenie pseudopostojowego to cwaniaki zaraz zorganizują sobie zlomowanie wcześniej kupionych klonów i tak wyjdą na swoje. Po całym tym pisowskim syfie zostaną za klika lat tylko prawdziwi rybacy.
19 styczeń 2018 : 15:18 ... | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter