Prezydent USA Donald Trump wezwał w wywiadzie dla Fox News kapitanów tankowców, by swobodnie przepływali przez cieśninę Ormuz i „pokazali trochę odwagi”. Trump zapewnił, że „nie ma się czego bać”.
- Te statki powinny przepływać przez cieśninę Ormuz i pokazać trochę odwagi, nie ma się czego bać - powiedział Trump w wywiadzie radiowym dla Fox News. - Nie mają marynarki wojennej, zatopiliśmy wszystkie ich statki – zaznaczył.
Nieformalna blokada cieśniny, przez którą przepływają tankowce transportujące ropę naftową z państw Zatoki Perskiej, jest głównym powodem gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej. W niedzielę minister energii Chris Wright zapowiadał, że ruch przez cieśninę powinien wrócić do normy wkrótce, zaznaczając, że to kwestia „tygodni, a nie miesięcy”. Zaznaczył zarazem, że jeden duży tankowiec przepłynął przez niebezpieczne wody bez szwanku.
Iran dotąd zaatakował około 10 statków przepływających przez cieśninę, a w poniedziałek szef MSZ Abbas Aragczi ostrzegł załogi tankowców, by były „bardzo ostrożne”
